Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mustafa Kemal Atatürk Gençliğe Hitabe'yi nasıl yazdı?

2,040
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mustafa Kemal Atatürk Gençliğe Hitabe'yi nasıl yazdı?

Atatürk'ün gençliğe seslenişi Nutuk'un son bölümünü oluşturmaktadır. Gençliğe seslenişte Nutuk'taki orijinal ve söylevdeki yeni Türkçe metinlere yer verilmiştir. 


Gençliğe Hitabe, Prof. Dr. Afet İnan'ın Atatürk'ün Büyük Söylev'inin 50. Yılı Semineri'nde sunduğu Atatürk'ün Büyük Nutku'nun müsveddeleri üzerinde arkadaşlarının eleştirilerini dinlemesi ve gençliğe seslenişi başlıklı bildirinin "gençliğe sesleniş" ile ilgili bölümünde yer verilmiştir. 

Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk'u Cumhuriyet Halk Partisi'nin ikinci kurultayında 15 - 20 Ekim 1927 tarihleri arasında, toplam 36 saat 33 dakikada okumuştur. 

Atatürk bu uzun konuşması ile 19 Mayıs 1919'da başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın nasıl verildiğini ve Cumhuriyet'in hangi koşullar altında kurulduğunu anlatır. Belgelere dayandırdığı bu konuşmasının sonunda, ulaşılan başarıyı Türk gençliğine emanet eder. Gençlikten; Türk bağımsızlığının ve cumhuriyetinin sonsuza dek korunmasını ister. Türk gençliğine kutsal bir armağan olarak bıraktığını söyler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat