Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Motosiklet sürücüleri trafikte nasıl dikkat çekmeli?

32,773
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Motosiklet sürücüleri trafikte nasıl dikkat çekmeli?

Motora binerken kullanacağımız kıyafetler çok önemli. Güvenlik bu işin bir kısmı, ama görünürlük de önemli bir kısmı.

Reflektif malzemeler

Açık renk kıyafet motorda ne yazık ki pek kullanılamıyor. Çünkü açık renk kıyafetler, havadaki egzoz, toz ve dumandan dolayı çok kısa bir zaman sonra yine koyu renk hale geri geliyor, çok da kötü gözüküyor.

Ama içinde açık renkler, parlak renkler olan ve özellikle gece görünürlüğünü artıran, reflektif malzemeler bulunan kıyafetler kullanmakta çok büyük fayda var. Aynaya veya önüne bakan bir sürücünün bizi çok kolay fark etmesi lazım.

Simsiyah giyinmeyin

Özellikle çok havalı olmak için simsiyah giyinen arkadaşlar var. Onlar siyah asfaltın üzerinde, hem de siyah motorla, hem de siyah kıyafetlerle ne yazık ki hiç görünmüyorlar ve bunun farkında değiller.

Kaza halinde başkalarını suçlamadan önce görünür olun, daha sonra başkasına suç atın. Kıyafetlerinizde reflektif malzeme kullanın. Yapıştırma veya ütüyle yapışma olabilir.

Kaskınızda mutlaka reflektif çıkartmalar kullanın, görünürlüğünüzü artırırsınız. Akşamleyin ışıklarınız karanlık olsa bile, ampul yandığından dolayı, kaskınızdaki, montunuzdaki malzemelerden dolayı görünür hale gelirsiniz.

Gündüzleri klakson kullanın

Biliyorsunuz medeni memleketlerde klakson çalmak ve selektör yapmak, bir tek anlama gelir. Ben buradayım demek. Senin ne yapacağını bilmiyorum, ama ben buradayım, beni fark et demek.

Motosiklet sürücüleri fark edilmek adına selektör de yapabilir. Ama gündüz uzunlarımızın yandığını düşünürsek, selektör çok bir işe yaramayacak. Ancak işitsel olarak yani klaksonla kendimizi gösterebiliriz.

Fakat bunun sonucunda ben arkandayım, bana yol ver derseniz, öndeki adam bunu böyle anlamayabilir, o zaman da başınız derde girer. Sakin olun, klaksona basın, kendinizi gösterin ama her şeye de hazırlıklı olun.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat