Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Motosiklet ile sollama yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

29,153
kez izlendi
Puan: 4.84 / 5
Detaylı Açıklama

Motosiklet ile sollama yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Motosikletle sollama yapmak, arabayla sollama yapmaktan çok da farklı değil aslında. Eğer güvenliyse, önümüzde geçmemiz gereken arabanın önünü görebiliyorsak, yol açıksa, hava şartları ve asfalt harikaysa, sinyalinizi verin arka tarafı bir kontrol edin.

Gözünüzle kontrol edin

Arabayla sollama yapmaktan tek farkı kafamızı çevirip arkayı kontrol etmektir. Eğer arkadan gelen sizden daha hızlı bir objeyi görürseniz kıpırdamayın, eğer yoksa diğer şeride geçin. Aracın, önünüzdeki aracın arka tamponu ve ön tamponu arasındaki mesafeyi minimum zamanda aşın.

Hızlı gitmeyin, seri olun, motorun avantajlarından bir tanesi de bu. Hızlı olmadan seri olabiliyorsunuz çünkü. Aracı geçtikten sonra yine şeridinizi ve pozisyonunuzu eski haline geri getirin.

Filtreleme tekniği

Yoğun trafikte aralardan makas yapan arkadaşlar görüyoruz. Makas yapmak ne yazık ki çok güvenli değil. Bunun adı aslında filtreleme tekniği olmalı. Filtreleme tekniği ise önce bir arabayı geçmek, eğer müsaitse diğer arabayı geçmektir. Bu da birazcık sabır, birazcık zaman ister.

Bu nedenle motora binmeden önce lütfen evden 10 dakika erken çıkın. Rahat ve güvenli bir şekilde gitmenizi sağlar.

Emniyet şeridini kullanan arkadaşlarımız var. Özellikle sabah saatlerinde yoğun trafiklerde, otoban ve köprülerde, emniyet şeridinden giderek, ne yazık ki daha güvenli olduklarını düşünerek işlerine veya evlerine varmaya çalışan arkadaşlarımız var.

Emniyet şeritleri

Emniyet şeridi, adı üzerinde emniyetli olun diye olan şerittir, siz emniyetli kullanın diye değil. Doğum yapmaya başlayan karısı için sağa çeken bir araba, kucağına sigara düştüğü için sağa çeken bir araba, çocuğu hastalandığı için bir anda emniyet şeridine giren bir araba o hakka sahiptir, biz değiliz.

Yanlış yerdeyiz, sağımızda bariyer var. 1 metre solumuzda araba var. Aslında kendimizi hakikaten çok ciddi bir kapana sokmuş vaziyetteyiz.

Birincisi kanunen orada olmamalıyız, çok yanlış, ikincisi çok çok tehlikeli. Bizden daha yavaş kalan arabalardan, belki 2, belki 4, belki 5 kat daha hızlı gidiyoruz. Eğer araba önümüze kırarsa, bizim reaksiyon zamanımız hemen hemen kalmaz.

Kapana kısılmayın

Unutmayın araba işin bir boyutu. Ama size aynı boyutta başka araçlar da zarar verebilir. Mesela diğer motor sürücüleri. Şehrin ortasında giderken, yol tıkandığı için, kendini emniyet şeridine atmaya çalışan bir kurye, bir pizzacı veya normal bir motor sürücüsü, önünüze hop diye çıkacak.

Çıkarken de emniyet şeridine dönüp, acaba kimse geliyor mu diye bakmayacak. Hata size ait çünkü yanlış yoldasınız.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat