Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Motosiklet ile şerit kullanımı nasıl olmalı?

51,957
kez izlendi
Puan: 4.83 / 5
Detaylı Açıklama

Motosiklet ile şerit kullanımı nasıl olmalı?

Motosiklet araba gibi geniş değildir. Motoru kullanırken şerit kanunen en soldan, en sağa kadar size ait olsa da, şeridi ortalasanız bile yanınızda mutlaka başka bir aracın gideceği bir boşluk olacaktır. Bu güvenli değil.

Şerit nasıl kullanılmalı?

Size tavsiyem, şeridinizi 3'e bölün. Şeridin ortasını kullanmayın. Sol tekerlek izini ve sağ tekerlek izini kullanın. Önünüzde seyreden arabanın sol veya sağ tekerlek izini takip edin. Bu şehrin içinde, şehrin dışında ve virajlarda da geçerli.

Bunun da sebebi şu; yolun tam ortası genelde pisttir, kaygandır, kamberdir, çukurdur, tümsektir yani olmamamız gereken bir yerdir. Arabanın tekerleğinin bastığı yerler, her zaman çok daha temizdir, çok daha güvenlidir.

Tekerlek çizgisini takip etmelisiniz

İkincisi eğer araba bir objeyi, mesela bir mandalina kasası, bir yağ birikintisi, bir taşı ortalarsa, arabanın altından çıktığı anda, biz tam üstünde oluruz. Biliyorsunuz ana kural, nereye bakarsan oraya gidersin.

Tam ortada olmak bu nedenle bizim için güvenli değil. Tek teker izinde kalmak, otomatikman problemlerden kurtulmamız anlamına gelir.

Peki virajlarda, virajın yönüne göre sol mu, sağ mı? Mutlaka dış tarafta olmalıyız. Bu bir yarış çizgisi değil. Eğer sol virajdaysak yolun sağ tarafında, sağ tekerlek izi tarafında, eğer sağ virajdaysak, yolun sol tekerlek izi tarafında olmak, virajın içini daha güvenli görmemizi, daha erken görmemizi, gördüğümüz objelere daha çabuk reaksiyon vermemizi sağlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat