Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Motosiklet ile şehir içi dönüşlerinde nelere dikkat etmeliyiz?

36,247
kez izlendi
Puan: 4.86 / 5
Detaylı Açıklama

Motosiklet ile şehir içi dönüşlerinde nelere dikkat etmeliyiz?

Şehir içi sürüşü, şehirlerarası sürüşten biraz daha farklıdır. Şehirlerarası sürüşte, bakışımız yukarıya aşağıya yani ileriye geriye iken, şehir içinde bakışımız, yatay hale gelir; sağa ve sola.

Diğer sürücüleri sizi fark etmeli

Şehir içinde çok fazla obje var. Fazla sayıda objeden dolayı 3 araba önümüzü görme şansımız çok yok. Bizim ilgileneceğimiz kısım 3 araba önümüz değil, esas yanlarımız olacak. Bakışımız, soldan sağa, sağdan sola doğru olmak durumunda.

Bununla beraber o bir sürü objeye de kendimizi göstermemiz gerekiyor. Klaksonla, selektörle ve görünür kıyafetler giyerek, ışıklarımızı açık tutarak bu işi yapabiliriz.

Biz her şeyi fark etmek zorundayız evet ama, biraz da insanlar bizi fark etsin istiyoruz. O yüzden klaksonunuzu ve ışıklarınızı kullanabilirsiniz. Ama defansif kullanmakta da büyük fayda var.

Minibüslere, taksilere dikkat

Şehir içinde minibüslere, taksilere, lokal taşıma yapan bütün araçlara dikkat edin. Çünkü eğer sağ kaldırımda bir bayan varsa, siz orada olsanız da olmasanız da taksici oraya kırabilir. O yüzden orada olmayın. En güvenli şeridi trafiği okuyarak çok rahatlıkla bulacaksınız.

Süratimizi şehir içindeki kanunların elverdiği kadar tutmak zorundayız. O da maksimum seviyede, azami seviyede. 50 ise 50, 60 ise 60. Daha hızlı gitmeyin. Zarar gören hem biz oluruz, hem başkaları olur.

Hayat kurtaran bakış

Trafik biliyorsunuz 360 derece. Kasktan dışarıya baktığımız için çok fazla şey görebiliriz, arabanın içerisinden bakmıyoruz çünkü. Ama arkamızı da unutmamamız lazım. Otomatik olarak, doğal olarak aynalarımıza da bakmak zorundayız.

Trafiğin 360 derece olduğunu kontrol edin. Aynalarla beraber, aynalara güvenmeyip, kafanızı da olabildiği kadar arkaya çevirerek, hayat kurtaran bakış dediğimiz önlemi uygulayın.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat