Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Motosiklet ile kalkış yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

63,041
kez izlendi
Puan: 4.54 / 5
Detaylı Açıklama

Motosiklet ile kalkış yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Motosiklet çok güzel, çok keyifli bir araç. Onu ne kadar yumuşak, ne kadar dingin, ne kadar sakin kullanabilirseniz, o kadar ehil, o kadar ehli, o kadar da iyi bir araç. Ama başaramazsınız bunun tek sorumlusu da siz olacaksınız.

Debriyaj ayarı

Motorda kalkış bunun ilk aşamasıdır. Kalkarken çok hassas bir debriyaj ayarı ile kavramada kalın. Kavramadan sonra gazınızı biraz açarak, debriyajınızı milim milim bırakarak çok yumuşak bir şekilde kalkın.

Kabaca şöyle tarif edebiliriz; deponun üzerine bir yumurta koyun ve kalkarken bu yumurta geriye doğru düşmesin. Ya da eşinizi arkanıza bindirin. Motorda olduğunu hissetmiyorsa iyi kalktınız demektir.

Rampalarda ne yapmalı?

Bir diğer önemli nokta da rampada kalkış. Rampa yukarı doğru ise arabadaki el frenine benzer biçimde kalkışınız arka frenden desteklenmeli. Zaten ön fren hiçbir işe yaramayacaktır.

Gazınızı biraz açın, motor kavradıktan sonra freni bırakarak hızlanın. Bu işin püf noktası. Deneyerek çok başaralı halde yapabilirsiniz.

Rampa aşağı kalkarken de tam tersi ön fren ve arka fren destekli olarak durun. Debriyajı ağır ağır bırakın, kavramayı bulun, biraz gazınızı açıp, milim milim kavramayı bırakarak, ön ve arka frenden ayağınızı çekerek, yer çekiminin işini yapmasına yardımcı olun, o sizi aşağıya doğru zaten götürecek.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat