Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Moğollar Türk müydü?

7,178
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Moğollar Türk müydü?

Moğollar Türk değildir, Türklerin amcaoğullarıdır. Binlerce yıldır Moğollarla Türkler yan yana yaşadıkları için bu şekilde düşünülmektedir. Günümüzde de Moğolistan'dan çok sayıda Türk kökenli topluluk vardır. Hiçbir devlet geleneğine sahip olamayan Moğol kabileleri, Türklerin ağırlıklı olarak Moğolistan'ı boşaltmasından sonra, 840 yılında bölgede hakim olmuşlardır. Moğolların asıl yurdu ise Moğolistan'ın doğusu, hatta güneydoğusudur diyebiliriz. Bu arada o bölgede kalan Kıpçak kökenli çok sayıda Türk boyu da Cengizhan'a, Moğollara katılarak varlığını devam ettirmiştir. Bunlardan birisi de meşhur Kerey Giray boyudur. Merkitler de, Naymanlar da Kıpçak'tır. Bunlar Moğollaşan Kıpçak boylarıdır. 

Cengizhan'ın Türk kökenli olması konusunda bazı görüşler vardır. Ben de bir tarihçi olarak bu yönde düşünüyorum. Ancak şu anki tarih paradigması içinde Moğollar Türk sayılmamaktadır. Fakat erken dönemde Çin kaynaklarına baktığımızda Türkler ile Moğollar arasında bir sınır çizmek çok zordur. En kalabalık Moğol boyları; Kıtanlar, Şıvveyler, Tatabalar Türk olarak gösterilmektedir. Ancak araştırmacılar onları Moğol olarak yazmışlardır ancak bu konuya dikkat edilmesi lazımdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat