Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Miyomlar ne zaman alınmalıdır?

1,703
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Miyomlar ne zaman alınmalıdır?

Kadınlarda sık görülen sorunlardan biri olan miyomlar, özellikle rahmin kas tabakasından gelişir ve genellikle iyi huylu seyreder. Büyük bir kısmı belirti vermediği için, doktora gidildiğinde veya tetkikler esnasında tesadüfen fark edilir. 

Miyomlar kadının adet döngüsünde adet süresinin uzaması veya kanama miktarının artması gibi olağan dışı değişikliklerde, kasık bölgesinde basınç hissi ile, bağırsaklarla ilgili kabızlık gibi şikayetlerle kendini gösterebilir. İdrar yapmada zorlanma, sık idrara çıkma ya da idrar kaçırma; sırt ve bel ağrısı, ağrılı cinsel ilişki ve çarpıntı, halsizlik gibi anemi belirtileri de miyomların diğer belirtileri arasında yer alır. 

Kadınlık çağının iyi huylu tümörleri olarak kabul edilen miyomlar, özellikle kadınlık hormonlarına hassastırlar. Dolayısıyla östrojen, miyomların ortaya çıkmasını ve büyümesini tetikleyen bir unsurudur. Bu nedenle 15-45 yaş aralığında daha sık görülürler. 

Kadının menopoz dönemine girmesiyle miyomların da kaybolacak kadar küçülmeleri beklenir. Yani miyomların nedeni tam olarak bilinmese de, genetik yatkınlık ve özellikle östrojen hormonuyla ilişkili olduğu düşünülür. 

Hamilelik döneminde miyomların yerleşim yerine bağlı olarak erken doğum riskini artırabileceği ve gebeliği olumsuz yönde etkileyebileceği unutulmamalıdır. 

Hamileliğin 12. haftasına kadar  östrojen artışı nedeniyle miyomlar hızlı bir büyüme sergilerken, bu büyüme 12. haftadan sonra durma eğilimine girer. Tedavi ise lohusalık bitiminde hasta değerlendirilerek yönetilebilir. 

40 yaş üstü kadınlarda, siyahi ırkta, erken yaşta âdet görenlerde, obezite, diyabet ve hipertansiyon hastalarında, fazla kahve tüketen kadınlarda miyom riski fazladır. Aile öyküsünde miyom olan kişiler de miyom riski daha yüksek görülür. Daha önce doğum yapmama veya ilk doğumunu ileri yaşta yapan kadınlar da miyom konusunda riskli grupta yer alır. 

16 yaş sonrası âdet görme, artmış doğum sayısı ve doğum kontrol hapı kullanımı miyomlarda koruyucu faktörler arasında yer alır. 

Tedavi konusunda cerrahi ve cerrahi dışı pek çok yöntemden söz edebiliriz. Eğer hastanın herhangi bir şikayeti yoksa genellikle düzenli takipler yeterli olur. Fakat acil tedaviler kapsamında kanamayla ilgili problemleri çözmek için farklı yöntemler kullanılabilir. Bunların yanı sıra tedavilerde; ağrı kesici ve iltihap önleyici ilaçlar, ilaçlı spiraller, hastada geçici menopoz etkisi yapan iğneler, doğum kontrol hapları ve moleküler düzeyde yeni grup ilaçlar da kullanılabilmektedir

Cerrahi tarafta da rahmi besleyen damarların özel yöntemlerle tıkanması, miyomların küçültülmesi, miyomların açık ya da kapalı cerrahiyle çıkarılması, hastanın da isteğine bağlı olarak rahmin alınması söz konusu olabilir. Dolayısıyla düzenli doktor kontrollerini ihmal etmemek önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat