Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mesane kanseri nedeniyle yapay mesane yapılan hastada cinsellik korunur mu?

2,340
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mesane kanseri nedeniyle yapay mesane yapılan hastada cinsellik korunur mu?

İdrar kesesinin kas tabakasına sirayet etmiş mesane kanserlerinin tedavisinde mesanenin çıkarılması altın standart tedavidir. Günümüzde mesane kanserlerinde mesanenin tamamen çıkarılması işlemi (sistektomi) robotik cerrahi ile başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Ancak böbrekten gelen idrarların nasıl depolanacağı veya karında bir torbaya mı boşaltılacağı konusunda hastalar açısından ciddi bir sosyal problem vardır. 

Günümüzde deneyimle, robotik cerrahi kullanarak mesaneyi alabiliriz. 

Robotik cerrahi ile sistektomi ameliyatı sırasında ince bağırsaktan yapılan yapay mesane, idrar yollarına başarıyla bağlanabilir. İnce bağırsaktan yapılan yapay mesane sayesinde hastaların yaşam konforu önemli oranda atar ve hastalar idrarını tutup, istedikleri zaman tuvalete gidip yapabilir hale gelirler. Ancak bu cerrahinin yapılmasının en önemli zorluklarından bir tanesi, ameliyat öncesinde göz ardı edilse bile ameliyat sonrasında cinsel fonksiyonların korunması konusudur. 

Robotik cerrahi ile mesane kanserleri nedeniyle gerçekleşen yapay mesane ameliyatlarında sinir koruyucu cerrahi uygulanarak hastaların cinsel fonksiyonları korunabilir. Robotik cerrahi operasyonlarında yüksek çözünürlüklü robotik görüntü altında titremeyen robotik kollar sayesinde, insan el bileği hassasiyetinde minyatür robotik enstrümanlar kullanılarak cerrahlar en ince anatomik detayların farkına varabilir ve cerrahi ultra hassasiyette gerçekleştirilir. Yapay mesane yapılan mesane kanserli hastalarda robotik cerrahi teknolojisi kullanarak cinsel fonksiyonlar kesinlikle korunabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat