Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kürtaj yaptırmak yasak mı?

13,464
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kürtaj yaptırmak yasak mı?

Türkiye'de kürtaj yaptırmak yasak değildir. Kürtaj hakkı hem iç hukuk düzenlemeleri hem de uluslararası sözleşmelerle korunan yasal bir durumdur. Her kadın ne zaman ve kaç çocuk doğuracağına tek başına karar verme hakkına sahiptir. Ancak kürtajla ilgili bağlayıcı idari ve cezai düzenlemeler de vardır.

Türkiye'de kürtaj sadece hamileliğin 10. haftası tamamlanana kadar uygulanabilir. Sağlıklı bir hamilelikte 10. hafta tamamlandıktan sonra kürtaj yaptırmak kanuna aykırıdır ve cezai yaptırımı vardır. Kürtaj için tanının 10 haftalık yasal süre sonrası kürtaj yaptıran kadınlara 1 yıl hapis cezası öngörülür. Bu tür bir kürtajı gerçekleştiren hekime ise 2 - 4 yıl arasında hapis cezası öngörülür.

Ancak bunun istisnaları olabilir. Mesela hamilelik ve doğum süreci kadının hayatı için tehlike yaratıyorsa veya bebek ağır bir rahatsızlık ya da sakatlıkla doğacaksa doktor raporu aranması kaydı ile 10. haftadan sonra kürtaj uygulanabilir. Ayrıca cinsel şiddet ve tecavüz sonucu oluşan kadının istemi dışındaki hamileliklerde de savcılık kararı şartı ile 20. haftanın başına kadar kürtaj yapılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat