Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kürtaj operasyonu geçiren biri ne kadar sürede iyileşir?

112,905
kez izlendi
Puan: 4.28 / 5
Detaylı Açıklama

Kürtaj operasyonu geçiren biri ne kadar sürede iyileşir?

Kürtaj operasyonu geçirdikten sonraki işlem ortalama 5 dakika falan sürer. Hastanın genel anestezinin etkisinden geçmesi için hastayı bir 1 saat kadar gözlem altında tutmak gerekiyor. Bu 1 saatten sonra hasta normal olarak günlük hayatına dönebiliyor.

Operasyon sonrası çok az, âdetten daha az olan bir vajinal kanama oluyor. Bu kanamada ağrı hemen hemen hiç olmuyor, olursa da ağrı kesicilere yanıt veriyor. Bu kanama 1 hafta, 10 gün kadar sürebiliyor.

Daha sonra bu kanama bitiyor ve hasta kürtaj yaptıran kişi 1,5 ay sonra, hamileliğin sonlandırılmasından ortalama 1,5 ay sonra tekrardan adet oluyor.

Kanamanın devam ettiği süreçte cinsel ilişki yasak

Kürtajdan sonraki ilk 1 hafta eğer kanama devam ediyorsa, kanamanın devam ettiği müddetçe cinsel ilişki yasaklanıyor. Çünkü bu dönemde rahim enfeksiyonlara karşı açık bir durumda. Dolayısıyla enfeksiyona sebep olabilecek bir cinsel ilişki, yine aynı şekilde deniz, havuz gibi aktiviteler bu ilk 1 haftalık, 10 günlük süre içerisinde yasaklanıyor.

Kürtaj sonrası tampon kullanmak sakıncalı değil

Tampon kullanımı, kürtajdan sonra sakıncalı değil. Ancak tampon kullanımının çok kısa süreli olarak kullanılması, sık sık değiştirilmesi gibi çok sıkı koşulları vardır.

Eğer bu kurallara uyulursa ve uygulamasında gerekil hijyen kurallarına saygı gösterilirse tampon kullanmakta bir sakınca yok. Ancak ortaya çıkan kanama normalde tampon kullanmayı gerektirecek bir kanamadan daha azdır. Dolayısıyla büyük ihtimalle böyle bir şeye gerek olmaz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat