Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kürtaj için eş rızası gerekir mi?

15,376
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kürtaj için eş rızası gerekir mi?

Türkiye'deki yasalara göre hamileler, gebeliğin ilk 10 haftası içinde kürtaj yaptırabilir. 10. haftadan sonra kürtaj yalnızca tıbbi zorunluluk halinde doktor raporu ile ve hamileliğin tecavüz sonucu gerçekleşmesi halinde savcılık kararı ile yapılabilir.

Hamilenin rızası yeterli
Kadın 18 yaşından büyükse ve hamileliğin ilk 10 haftası içindeyse kürtaj için herhangi bir kimseden ya da kurumdan onay alması gerekmez. Ancak Türkiye'de bununla ilgili çelişkili yasal ve idari düzenlemeler olduğu için bir karışıklık vardır. Şöyle ki, kürtajla ilgili tüzük olan Rahim Tahliyesi Tüzüğü'ne göre evli kadınların eş rızası olmadan kürtaj yaptırması mümkün değildir. Ancak kürtajla ilgili yasada ve uluslararası normlara göre kürtaj için kadının rızası yeterli sayılır.

Kürtajda eş rızası ikilemi
Burada hukuki bir ikilem vardır. Bu tür durumlarda normlar hiyerarşisine göre yasa ve uluslararası normlar tüzükten daha üstün kabul edilir. Yani yasada düzenlenmeyen bir durum tüzükle düzenlenemez. ilgili kanunda da eş rızası ile bir hüküm yoktur. Ancak sağlık kurumları tüzüğe göre kürtaj yapmak için eş rızasını şart koşar. Bu da eğer karı-koca arasında kürtajla ilgili bir anlaşmazlık varsa sıkıntı yaratmaktadır.

Kürtaj yaptırmak için sağlık kurumuna giden ancak kendisine eş rızası şart koşulan kadın öncelikle başka bir hekim ya da kurumu denemeli, yine eş rızası nedeniyle reddedilirse aile mahkemesine başvurmalı ve hakimin duruma müdahale etmesini sağlamalıdır.

Unutulmamalı ki Türkiye'de kürtaj bireysel bir haktır ve yasal düzenlemeler içinde kalmak kaydıyla kürtaj için tek karar verici hamileninin kendisidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat