Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kurbanlık koyun nasıl parçalara ayrılır?

24,390
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kurbanlık koyun nasıl parçalara ayrılır?

Kurbanlık koyun kesildikten sonra derisi yüzülür ve üç organları temizlenir. Daha sonra keskin bir bıçak ve satır yardımı ile kurban etlerinin parçalanmasına geçilir. 


Kurbanlık koyunun etlerini parçalarken belli bir sıra takip edilebilir. Kestiğiniz koyunu sağlam bir askıya asın ya da temiz bir tezgaha yatırın. Kurbanlık koyunun önce kol kısımlarını ayırın. Hayvanın ön ayaklarının gövdeyle birleştiği eklem yerlerinden bıçakla girin ve eklemi takip ederek kesin. Sonra bunu diğer kol için yapın. 

Sonra gerdan yani boyun kısmını gövdeyle birleştiği yerin derince kesin. Hayvanı sırt üstü yatırıp kestiğiniz yerin tersi yönde kuvvetlice bastırın. Gerdan gövdeden ayrılacaktır. Kalan yerleri de bıçakla ayırın. İsterseniz gerdanı tekrar ikiye bölebilirsiniz. Gerdan haşlamalar için uygun bir ettir.

Sonra koyunun göğüs kafesi ile butları arasında kalan boşluk kısmını ayırın. Burası kemiksizdir ve istediğiniz gibi parçalara ayırabilirsiniz. Sonra karın boşluğunun üst tarafındaki yağ tabakasını ayırın. 

Şimdi omurgayı göğüs kafesinin bittiği yerden kesin ve kaburga yani göğüs kısmını ayırın. Şimdi, kaburgaların dış ve iç kısmında bulunan et tabakasını ayırın. Bunu yaparken kaburgaları saran etleri kesmeyin. 

Şimdi göğüs kafesini ikiye ayırma sırası geldi. Göğüs kafesinin omurga ile birleştiği yerden boydan boya derin bir kesik açın. Bıçakla göğüs kafesinin ön kısmını ayırın. Sonra satırla eti zedelemeden omurganın her iki yanından kesin ve kaburgaların omurgadan ayırın. Omurganın her iki yanında kalan etli kısım pirzoladır. Bu kısmı zedelemeyin.  

Kaburgaları kemiklere dik olacak şekilde ikiye bölün. Sonra isterseniz pirzolaları kalem kalem ayırabilirsiniz.

Şimdi omurganın kalan kısmını butla birleştiği yerden kes,in ve ayırın. Daha sonra her iki butu ayırın. İsterseniz butları parçalayabilir ya da bütün olarak dağıtabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat