Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kronik uykusuzluk nedir?

3,133
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kronik uykusuzluk nedir?

Kronik uykusuzluk bir kişinin haftada en az 3 gün süre ile uykuya dalma, sürdürme ya da sabah erken uyanıp tekrar uyuyamama halinin ortaya çıktığı, 1 ay ya da daha uzun bir süreyi kapsayan uykusuzluk dönemidir. 

Kronik uykusuzluk çenek hastalarda kişinin günlük hayatı artık tamamen bozulmaya başlar. Sabahları yorgun kalkmalar, ertesin gün işi sürdürecek gücü kendinde bulamamalar, performans kaygılarını içeren, insan ilişkilerinde bozulmaya yol açan bir dönemi içine almaktadır. Dolayısıyla kişilerin hayat kalitesini bu yönde olumsuzluğa iten bir noktada, uykusuzluğun artık tedavi edilmesi gerekmektedir. Medikal tedavi ya da bu uykusuzluğa sebep olan huzursuz bacak sendromu gibi primer bir uyku bozukluğu ya da bir dahili hastalığın sonucunda ortaya çıkan uykusuzluk gibi bir süreç söz konusu ise bu hastalıkların mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Bazen uykusuzluk ani bir hayat olayı veya stresli bir faktörün arkasından başlar, bu faktör ortadan kalktıktan sonra bile kişide uykusuzluk hali devam eder. Biz buna psikofizyolojik uykusuzluk adını veriyoruz. Psikofizyolojik uykusuzlukta kişide uyuyamama ansiyetesi, acaba yine uyuyamayacak mıyım endişesi çok olduğundan, bu endişe akut uykusuzluk durumunu kronik uykusuzluğa çevirir ve kişinin mutlak surette profesyonel yardım alması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat