Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kronik üretrit daha çok kimlerde görülür?

2,371
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kronik üretrit daha çok kimlerde görülür?

Kronik üretrit, özellikle genç yaştaki erişkin erkeklerde, cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından risk grubunda yer alan kişilerde daha çok görülür. Son yıllarda, hem Türkiye hem de dünyada cinsel tabuların yıkılmaya başlaması, cinsel ilişki açısından partner sayısının fazlalaşması, evlilik dışı ilişkilerin çok fazla yaşanması, cinsel ilişki esnasında kondom dediğimiz prezervatifin kullanılmasının ihmal edilmesi ile görülme sıklığının son yıllarda biraz daha arttığı, ürologlara müracatın fazlaca olduğu hastalık grubudur. Açıkçası çok fazla partner sayısı ve cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanılmaması cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile birlikte, üretrit riskini de berberinde getirir.  Bu anlamda halkın dikkat etmesi gereken en önemli konu budur. 

Yaş grubu olarak belirtmek gerekirse, kronik üretrit 25 - 45 yaş arası yaş grubunda daha sıktır. Geçiş olarak, üretritin erkekten kadına bulaşma riski daha fazladır. Çünkü kadında üretra adı verilen organ erkeğe oranla çok daha kısadır. Bunun dışında erkeklerde prostattan salınan çinko, cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya üriner enfeksiyonlar açısından koruyucudur. Tüm bu nedenlerle kronik üretritte erkekten kadına geçiş daha kolay ve fazladır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat