Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Zika Virüsü

Zika virüsü nedir?

907
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı

Zika virüsü ilk olarak Güney Amerika'da 2016'da ortaya çıkan ve salgınlar yapan bir virüstür. İlk kez derken, çok geniş sayıda insan kitlelerine ulaşması nedeniyle çok önemlidir. Oysa 1947 yılında ilk defa saptanmış olup, o yıldan bu yana Afrika'da, Güney Amerika'da salgınlar yapmıştır. Ancak son dönemde, özellikle Güney Amerika'yı ziyaret eden Batı ülkelerinden kişilerde önemli bir hastalığa neden olmuştur. 

Zika virüsü nedeniyle oluşan hastalık grip benzeridir. Virüs nedeniyle yaygın halsizlik, kas ve eklem ağrıları, yüksek ateş gibi belirtiler görülür.

Özellikle hamilelerde çocuğun etkilenmesi açısından ciddi bir risk oluşturmaktadır. Bu çerçevede gebelerin zika virüsü enfeksiyonu geçirmesi halinde mikrosefali denilen, yani küçük beyin, küçük kafatasına sahip çocukların doğması ile sonuçlanır. Özellikle gebelerin çok dikkat etmesi gereken bir hastalıktır. 

Zika virüsünün bulaşma yolları

Zika virüsü sivrisinek aracılığı ile bulaşır ama sivrisineklerden de Aedes aegypti adı verilen, sadece belirli bir tür sivrisinek bu hastalığı bulaştırabilmektedir. Örneğin ülkemizde çok yaygın olarak görülen sivrisinekler geçirmezken, sadece belli bölgelerde bu sivrisineklerin bulunduğunu bilmekteyiz. 

Zika virüsü Latin Amerika ve Afrika ülkelerinde yaygın olarak bulunan Aedes Aegypti türü sivrisinekler aracılığı ile bulaşır. Buraya seyahat eden kimselere sivrisinek ile temas sonucu bulaşması söz konusudur. Diğer yandan cinsel yoldan bulaşabileceğine dair, yani hasta olan bir kişi ile cinsel birliktelik sonucunda partnere de bulaştığı belirtilmektedir. 

Esas tehlike, salgın hastalığın olduğu yerlere seyahat edenlerde enfeksiyonun görülmesidir. 

Salgın bölgeleri olarak Küba da dahil olmak üzere Güney Amerika bölgeleri başta gelir. O bölgelere seyahat edecek kimselerin özel olarak kendilerine dikkat etmesi gerekir. 

Zika virüsünden korunmanın yolları

Zika virüsünün bir aşısı, bir tedavisi henüz yoktur. Özellikle aşı konusunda ciddi çalışmalar olmasına rağmen bugüne kadar henüz sağlanabilmiş değildir. Dolayısıyla tedavisi ve aşısı olmayan bir durumda kendimizi sivrisineklerden korumak durumundayız. 

Özellikle salgın bölgesine gidilmesi durumunda, Güney Amerika ülkelerine, Küba'ya seyahat edilmesi durumunda mutlaka açık yüzeylere sivrisinek kovucular sürülmeli ve sivrisineklerin tutulması bu şekilde engellenmelidir. Diğer yandan özellikle vücudun belli bölgelerini kapatacak şekilde, örneğin kısa yollu yerine uzun kollu giyinmek tavsiye edilir ve bu süreçte gebe kadınların eğer çok gerekli değilse bölgeye gitmeleri önerilmez.

Bilindiği gibi 2016 Olimpiyat Oyunları Brezilya'da planlandığı için bu salgın nedeniyle Olimpiyatların başka bir bölgede oynaması bile gündeme gelmiştir. Bu ölçüde ve ciddi büyüklükte bir salgından söz etmekteyiz. Ancak ülkemiz için seyahat etmek ötesinde ciddi bir risk bulunmamaktadır. Yine de vatandaşlarımızın özellikle salgın bölgesine giderek temel korunma noktalarına dikkat etmelerini mutlaka öneriyoruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat