Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yetişkinlerde Ateş

Yetişkinlerde ateş nasıl düşürülür?

1,013,221
kez izlendi
Puan: 4.73 / 5
Detaylı Açıklama
İç Hastalıkları Uzmanı

İnsan vücudunun sıcaklığı 36,5 derece ile 37.2 derece arasında olması normal olarak kabul edilir. 37,2'nin üzerindeki bir ateş patolojik ateş, yani hastalığa bağlı ateş olarak yorumlanabilir. 37,2'nin üzerindeki ateş yükseklikleri daha da yükselmeye devam ediyorsa bu tehlikeli olabilir.


Yüksek ateş ile birlikte, yani 37,2'nin üzerindeki bir ateş ile birlikte kişide bulantı hissi varsa, kusuyorsa, ense sertliği hissediyorsa, çenesini göğsünü yaklaştırmada güçlük çekiyorsa, baygınlık hissi varsa muhakkak bir doktora başvurmalıdır. Çünkü bunlar tehlike arz edebilir. 


Yetişkinler genelde kendilerini çok önemsemezler. Çocuklarda ateş hafif yükseldiğinde, 37,5 - 38'e vardığında doktora başvurmaları görebiliriz. Ama yetişkinler 39-40 derecelerde bile doktora başvurmayıp kendi kendine ateşlerini düşürmeye çalışabilirler. Ancak yetişkin birinde yüksek ateş ile birlikte bulantı, kusma, baygınlık hissi varsa ve ateş 38,5'in üzerinde 39'a yaklaşıyorsa ve kendi aldığı önlemlere rağmen ateş düşmüyorsa muhakkak doktora başvurulması gerekir. 

Yüksek ateş nedeniyle doktora başvurulmadığı bazı durumlarda kalıcı beyin hasarları ortaya çıkabilir. Konvizyonlar olabilir, ateş çok yükselip ölüme bile neden olabilir. Bu nedenle ateşi çok küçümsememek gerekir. Burada doğru önlemler alınmalı, buna rağmen ateş düşmüyorsa muhakkak bir iç hastalıkları uzmanı veya enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. 

Özellikle enfeksiyona bağlı ateşlerde, bir de nedeni bilinmeyen ateş denilen değişik bir grup ateş vardır. Bu hastalarda değişik aralıklarla ateş sürekli yükselir. Sonra geçer, normal bir dönem olur. Eğer bu şekilde ateş yüksekliği periyotlar halinde yükseliyorsa doktora başvurulduğunda herhangi bir enfeksiyona bağlı ya da bağ dokusu kaynağına bağlı bir hastalık bulunamıyorsa bu noktada kişinin hastaneye yatırılması doğru olur. 


Yetişkinlerde ateş özellikle koltuk altından civalı termometrelerle ölçülür. Termometreyi iyice sallayarak 0'a indirin ve metal kısmını koltuk altına gelecek yatay bir şekilde koyun. Ateşin doğru ölçülebilmesi için 3 dakika kadar beklemek gerekir.

3 dakika beklediğinizde bu ateş 37,2'nin üzerine çıkıyorsa buna klinik olarak ateş tehşisi koyulabilir. Bu aşamadan sonra nedenlerine bakmak gerekir. 

Ateş eğer 38 derecenin üzerindeyse, 38,5 - 39 dereceye yaklaşıyorsa bu ölçümlerin beraberinde ateşi düşürmek için çeşitli önlemler almalı, aynı zamanda ateş ölçme sıklığı artırılmalıdır. Her yarım saatte ya da saatte bir ateşe bakarak düşüp düşmediği gözlemlenmelidir. Ateş yüksekliği devam ediyor ve daha da yükseliyorsa muhakkak doktora başvurmak gerekir. 


Yetişkinlerde yüksek ateş, özellikle 40 derecenin üzerine çıktığı zaman vücudumuza çok fazla zarar verebilir. Burada konvizyon denilen bayılma nöbetleri ortaya çıkabilir. Kişi bilincini yitirebilir. Düşüp başını bir yere çarpabilir. 

Ateş yüksekliği nedeniyle bilinci kapanan kişinin başını çarpması sonucu beyin kanaması geçirme ihtimali vardır. Bu da kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu nedenle ateşin yüksekliği 38 ve 38,5'i geçtikten sonra ve özellikle 39 derecelerden sonra çok dikkatli olmak gerekir. Kalıcı beyin hasarları ortaya çıkabilir. 

Ateşin çok yükselmesi ölümcül olabilir. Özellikle 42 derecenin üzerindeki ateşlerde ölüm olayı ortaya çıkabilir. 40 derecenin üzerinde kalıcı beyin hasarları ortaya çıkabilir. Hasta konvizyon, baygınlık geçirebilir. 

Özellikle 40-41 derecenin üzerindeki ateşlerde beyin sistemi etkilenerek, konvizyonlar ortaya çıkabilir. 

Yüksek ateş nedeniyle kişide baygınlıklar, epilepsi krizi, sara nöbetleri ortaya çıkabilir ve kişinin yaşam kalitesi son derece kötü etkilenebilir. 40 - 41 derecenin üstündeki ateşlere kliniklerde çok sık rastlanmaz. Ancak rastlanıyorsa, mutlaka ateşin düşürülmesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat