Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yenidoğan Bebek ve Çocuk Banyosu İpuçları

Bebek nasıl yıkanır?

74,349
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Termostatik Batarya Uzmanı

Hamile Okulu Kurucusu ve bebek bakımı konusunda deneyimli ebe Asude Oflaz, Artema için yenidoğan bebek banyosu üzerine bilgi ve deneyimlerini aktarıyor. Oflaz, uygulamalı olarak gösterdiği ve UZMANTV ile birlikte hazırladığı yenidoğan bebek banyosu videolarında Artema'nın AquaHeat termostatik bataryalarının bebek ve çocuk banyosu açısından avantajlarından bahsediyor. Çünkü Vitra güvencesindeki Artema, banyo keyfinizin ne kadar hassas olduğunu biliyor ve AquaHeat Termostatik duş sistemleri ile suyun ısısını tüm aile için en ideal sıcaklığa sabitliyor. 


Bebeklerde banyo hem temizlik hem rahatlama hem de rutin oluşturma amacı taşır. Bebekler ve çocuklarda banyo zamanının genellikle aynı saatlerde olması tercih edilir. Bazen rutin banyo zamanının dışında tedavi amaçlı banyo yaptırmak da gerekebilir. Örneğin gaz sancılarında, uyku ve kabızlık sorunlarında sıcak banyolar çözüm önerileri arasındadır.

Banyo zamanından önce bebeğin çok tok ve çok aç olmamasına dikkat edilmelidir. Karnı çok toksa banyo kusma riskini arttırabilir. Karnı açsa banyoda ağlayarak tepki gösterebilir.


Bebek için banyo yaptırılacak yerin önceden hazırlanması gerekir. Unutulan bir malzeme varsa, banyoya ara verilerek gidip alınmamalıdır. Banyo yeri çocuğun odası, evin banyosu olabilir. Bu nedenle malzemelerin rahatça kullanılabileceği genişlikte olmalıdır.

Mekanın ısısı önemlidir. Ortam ısısı 24-28 derece arası uygundur. Sıcak veya soğuk çalışan klimanın altı olmamalı, ısıtıcı bebeğe direkt yönelik olmamalı, açık kapı ve pencere gibi ceryan yapabilecek durumlara dikkat edilmelidir.

Isı farkı olmasın diye banyo sonrası masaj da aynı mekanda yapılmalıdır. Bu nedenle banyo süresi masajla birlikte hesaplanmalıdır. Bu da ortalama 20 dakikadır. Yeni doğan için en fazla 7-10 dakika banyo, 10 dakika masaj ve giydirme gibi düşünülür.

Banyo suyu ve diğer tüm ihtiyaçları önceden hazırlanmalıdır. Bebeğin saçlarında konak varsa ortalama 30 dakika önceden konağın üstüne gevşemesi için yağ sürülmelidir. Banyodan sonra fırçalanarak geçmesi sağlanır.

Bebeğin banyo suyu ısısı 37 derecede yani vücut sıcaklığında ayarlanabilir ve kovaya doldurarak direkt küvete taşınabilir. Bu sıcaklığı dirseğinizle ölçerek anlayabilirsiniz. Su derecesini ayarlamak için bir diğer alternatif ise Artema AquaHeat Termostatik bataryalardır. Termostatik bataryalar su basıncındaki ani değişikliklere hızlı tepki verir. Böylece arzu edilen su sıcaklığına hemen ulaşılabilir ve su sıcaklığı duş boyunca aynı şekilde muhafaza edilir. Bu sayede bebeğinizin banyo suyunu hazırlamak için harcadığınız zaman size kalır. Ayrıca istenen su ısısına kısa sürede ulaşarak fazla miktarda su kullanımının önüne geçen AquaHeat termostatik bataryalar, su ve enerji tasarrufu sağlayarak aile bütçenize katkıda bulunur


Bebek yıkarken bebeklere özel bazı malzemelere ihtiyaç vardır. En başta bebek küveti olmalıdır. Klasik standartlarda bebeğin rahatça su içinde yatabileceği ebatlarda küvet yeterlidir. Bazen katlanabilen küvetler küçük kalmaktadır. İçi bariyerli küvetler yeni doğan bebek için uygun olmayabilir. İçi tamamen düz olan küvetler bebeği ileri geri hareket ettirmek açısından fonksiyonel olabilir. İleri aylarda anne yalnız yıkayabilmesi için oturma bariyerli küvetler tercih edilebilir. İçinde boşaltma tapası olması kolaylık sağlar.

Küvetin duracağı bir ayaklı ve sağlam aparata ihtiyaç vardır. Anne yerde veya yumuşak yatak gibi bir yerde yıkamaya çalışmamalıdır.

İkinci malzeme bir kova olabilir. Durulamak ve bazen de gaz sorununa çözüm için bebeği içine sokabiliriz. Küvetle aynı malzemeden hafif ve sağlam olması tercih edilmelidir.

Bebeği sabunlu küvetten çıkarırken durulamak, sabit ısılı suyu dökebilmek için saplı tas olmalıdır. Bu sırada bebeğin gözüne ve kulağına kaçmasın diye şapka gibi bir malzeme kullanılmasına gerek yoktur.

Diğer gerekli malzemeleri ise şöyle sıralayabiliriz: bebek şampuanı, doğal sünger, derece, belki küvetin üstüne takılan file olabilir. Banyodan sonraki malzemeleri ise havlu ve içine tülbent, masaj yağı, bez ve giysileri, saç fırçası, bir yelek ve kısa bir süre için şapkadır.

Bebek banyosu için ideal su sıcaklığı

Bebek önce ısıtılmış, ardından vücut sıcaklığına kadar soğutulmuş su ile yıkanmalıdır. Bebeğin ideal banyo suyu ısısı ortalama 37 derecedir. Suyun bebeğiniz için ideal sıcaklıkta olduğunu anlamak için suyu dirseklerinizle ölçebilirsiniz. Emin olamıyorsanız dderece kullanabilirsiniz. Banyo suyu için bir diğer alternatif ise termostatik bataryalardır. Artema'nın AquaHeat Termostatik Bataryası sayesinde su sıcaklığı 37 dereceye, yani vücut sıcaklığında ayarlanabilir ve su kovaya doldurularak direkt küvete taşınabilir. Bu da bebeğinizin banyo zamanlarını daha rahat geçirmenizi sağlar.

Termostatik bataryaların özellikle çocuklu aileler için uzun vadedeki bir diğer avantajı ise, çocuğunuz büyüyüp kendi başına banyoda kalabilmeye başladıkça, çocuğunuzu su sıcaklığı konusundaki tehlikelerden korumasıdır. Çünkü çocuk banyoda tek başına yıkanabilecek yaşa geldiğinde akan suyun sabit sıcaklıkta kalması önemlidir. Çocuğun yanlışlıkla suyu çok sıcağa ayarlaması gibi durumlara karşı Artema AquaHeat termostatik batarya, su sıcaklığını sabit tutar. Bu da aileler için güven ve kolaylık sağlar.


Bebek ya da çocuk banyoda güvenlik tedbiri almadan asla yalnız bırakılmamalıdır. Bebekler küvette yıkanıyorsa annesi veya babası mutlaka bebeği tutuyor durumda olmalıdır. Küvetin üstünde file bile olsa bebek her zaman öğretilmiş doğru pozisyonda tutulmalıdır. Herhangi bir acil durumda hemen bebeği çıkartabilecek pozisyonda olmak önemlidir. Örneğin sallantı olabilir, küveti taşıyan aparat bozulabilir.

Ebeveynler banyo sırasında en çok bebeği ellerinden kaydırmaktan korkarlar. Onun için küvetin dibine aşırı su çekmeyen bir malzeme koyabilirler. Sünger vb. malzemeler çok su emdikleri için hem suyu soğuturlar hem de daha çok suya ihtiyaç duyulur. Bu nedenle bunun için küçük bir havlu kullanılabilir.

Bebek kovada yıkanıyorsa doğru pozisyonda tutmak önemlidir.

Ebeveynler banyo yaptırırken bebeğin kulağına su kaçırmaktan korkarlar. Bebek zaten su içinde geliştiği için kulaklarına su kaçmaz. Öğretilmiş doğru pozisyonla korkuları geçer. Bebeği banyo yaptırırken bebekler için hazırlanmış özel şampuanlar tercih edilmelidir. Göz yakan sabun gibi temizleyiciler kullanılmamalıdır.

Su sıcaklığını ayarlamak için pratik çözümler

Standart bataryalarda suyun sıcaklığını ayarlamak oldukça zordur. Bu süre zarfında hem su boşa akar hem de su bir ısınır bir soğur, ideal sıcaklığı ayarlamak zahmetli hale gelir. AquaHeat termostatik bataryalarda ise su hem hızlı ve kolay bir şekilde ayarlanır hem de su sıcaklığı duş boyunca aynı şekilde muhafaza edilir.

Emniyet butonu olan termostatik bataryalarda su sıcaklığını yükseltmek istiyorsanız Emniyet Butonu düğmesi etkinleştirmeniz gerekir. Bu sayede kontrolsüz kullanım sebebiyle yanma riski de önlenir. 

Termostatik bataryaların özellikle çocuklu aileler için uzun vadedeki bir diğer avantajı ise, çocuğunuz büyüyüp kendi başına banyoda kalabilmeye başladıkça, çocuğunuzu su sıcaklığı konusundaki tehlikelerden korumasıdır. Çünkü çocuk banyoda tek başına yıkanabilecek yaşa geldiğinde akan suyun sabit sıcaklıkta kalması önemlidir. Çocuğun yanlışlıkla suyu çok sıcağa ayarlaması gibi durumlara karşı Artema AquaHeat termostatik batarya, su sıcaklığını sabit tutar. Bu da aileler için güven ve kolaylık sağlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat