Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni Doğan Bebeklerde Sünnet

Yeni doğan sünneti ne zaman yapılır?

71,561
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Cerrahisi Uzmanı

Erkek çocuklarda doğumdan sonra ilk 1 ay yapılan sünnete yeni doğan sünneti denir. Yeni doğan sünnetin ideal zamanı doğum olduktan sonra, çocuk 24 saatini tamamladıktan sonradır. Çünkü bebekte doğumsal bir problem çıkabilir.
 
Çocukta doğumdan hemen sonra, o sıralarda olmasa bile birkaç saat içinde bazı solunum problemleri görülebilir veya çocukta yeni doğan sarılığı olabilir. Bu nedenle bebek doğduktan sonra ilk 24 saat beklenmesi, tüm tetkiklerin yapılması gerekir. Ardından çocuğun cerrahi işleme uygun olup olmadığı tamamen belirlendikten sonra sünnet edilmesi gerekir. 

Yeni doğan sünneti mutlaka ilk bebeğin 2. veya 3. gününde yapılmalıdır diye bir kural yoktur. Örneğin prematüre bebeklerde, herhangi bir sağlık sorunu yoksa bile, bebeğin ilk 1 ay içinde biraz kilo alması beklenebilir. İlk bir ay içerisinde yapılan sünnetler yeni doğan sünneti olarak sayılmaktadır. Buna ek olarak bebekte sadece solunum vb. sorunlar değil, fiziksel olarak da sünnete uygun olup olmadığı, herhangi bir şekilde peygamber sünneti gibi bir problem olmadığının belirlenmesi gerekir. Çocukta peygamber sünneti varsa, bu daha farklı bir cerrahi işlem ile daha sonraki dönemde yapılır.


Yeni doğan sünnetinin 1. avantajı sünnetin genel anestezi olmadan yapılabilmesidir. Bebek çok hareketli olmayacağı için kıpırdamayacağından sünnet için uygulanan cerrahi işlem rahatça yapılabilir. 

Sünnet işlemi tamamen anestezi olmadan yapılmaz. Çocuğun pipisi lokal bir kremle sünnet öncesinde uyuşturulur. Ardından pipiye, bebek ağrı hissetmesin diye lokal anestezi yapılır. Çünkü bebekler anne karnından itibaren ağrı ve acı hissine duyarlıdır. Bu anlamda yeni doğan herhangi bir şekilde ağrı hissetmez sözü bir efsanedir.

Yeni doğan ağrı duyabilir. Vücutta oluşan ağrıyı gidermek için nasıl diş çektirmek için diş kökleri uyuşturuluyorsa, aynı şekilde sünnetten önce de bebeğin pipisinin uyuşturulması gerekir. Bu nedenle yeni doğan sünnetinde lokal anestezi yapılır.


Yeni doğan sünnetinin normal bir sünnetten çok bir farkı yoktur. Avantajı daha hızlı iyileşmesi ve çocuğun sünnet stresi çekmemesidir. Daha sonraki dönemde pipinin sünnet derisinin ucundaki darlıklar da ekarte edilir.Bebeği yeni doğan döneminde sünnet etmekle 5 veya 10 yaş arasında sünnet etmek arasında risk açısından çok büyük bir fark yoktur. Önemli avantajı anestezi almadan yapılıyor olmasıdır. 

Daha büyük çocuklarda genelde hekimler anestezi alınmasını söylenir ve bu daha avantajlıdır. Sünnetin en büyük riski sünnetten sonra kanama oluşma riskidir. Sünnet ederken damarlar tutulur ve bağlanır, ardından kontrol edilir. Bittikten sonra çocuğu annesinin yanına göndermeden seyrederiz. Sonrasında da ufak tefek kanamalar için dikiş koymak gerekebilir çünkü kanamalar olabilir. Ancak bu kanamalar ağırlıkla ufak bebeklerde daha az olur, çünkü bebek daha büyük çocuklara göre çok daha az hareketlidir. Yeni doğanda sünnet nedeniyle enfeksiyon oluşma riski aşağı yukarı yok gibidir. Sadece tedbir amacıyla 1 hafta kadar antibiyotik tedavisi yapılır.


İlerleyen yaşlarda sünnet olmanın yeni doğanda sünnet olmaktan çok fazla bir farkı yoktur. İlerleyen yaşlarda cerrahi girişim olarak bir farkı yoktur ancak artık kendisinin farkında olan büyük yaşlardaki bir erkek çocuğu, sünnet öncesinde sünnet stresine girebilir. Fakat yeni doğan bebekte sünnet nedeniyle herhangi bir stres oluşması söz konusu değildir. Sünnet olacak daha büyük çocukta sünnet olana, doktoru görene ve sünnet bitene kadarki dönem sünnetten sonrasına göre çok daha streslidir. 


Bebeği doğduktan hemen sonra, ilk 24 saat içinde sünnet etmek çok tavsiye edilmez. Bebekte herhangi bir başka sorun var mı gibi rutin kontrollerin bitirilmiş olması tavsiye edilir. Bebek doğduktan 24 saat sonra yeni doğan erkek çocuğu sünnete elverişli değilse, bebeğin solunumla ilgili problemi varsa ya da bir başka problemi varsa sünneti ertelemek gerekir.

Kimi çocuklarda yen doğan sarılığı oluşabilir. Bunun için fototerapi tedavisi, kimi zaman da kan değişimleri gerekir. Bebekte böyle bir tablo varsa o zaman çocuğu mutlaka sünnet ettirmenin bir anlamı yoktur. Bebeğin kanama zamanıyla pıhtılaşma zamanıyla ilgili problemleri olabilir ve bunların ihmal edilmemesi gerekir. Yeni doğan sünneti yapılamayacak bir diğer durum ise peygamber sünneti gibi rahatsızlıklardır. Bunlar için ileri dönem beklenir.


Prematüre bebeklerde beyinde, solunum veya diğer sistemlerle ilgili bir problem varsa çocuğun sünnet ettirilmesi tavsiye edilmez. Genellikle prematüre bebeklerde sünnet için çok acele edilmemesi gerekir. Eğer her şey yolunda gidiyorsa, çocuğun hiçbir sağlık problemi yoksa, bebek bir ay içinde sünnet edilebilir. Bu da yeni doğan sünnet sayılmaktadır. Çünkü yeni doğan sünnetinin hemen ilk 1-2 günde yapılması şart değildir. Bebek hastaneden taburcu edilebilecek sağlık durumundaysa, biraz kilo aldıktan sonra, ortalama 1 ay içerisinde sünnet edilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat