Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ürolojik Hastalıkların Robotik Cerrahi ile Tedavisi

Mesane kanseri ameliyatı robotik cerrahi ile nasıl yapılır?

23,971
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Robotik Cerrahi ve Üroloji Uzmanı

Robotik cerrahinin kullanıldığı ürolojik hastalıklar
- Prostat
- Böbrekle ilgili hastalıklar
- Mesane ile ilgili hastalıklar
- Böbrekten sonraki üreter kanala ait hastalıklar

Özellikle prostat kanserlerinde yapılan radikal prostatektomi ameliyatları bugün çoğunlukla robotik olarak yapılıyor. Bu anlamda robotun en çok kullanıldığı hastalık prostat kanserleri. Ayrıca prostatın iyi huylu büyümeleri eskiden açık ameliyat ile tedavi edilirken artık robot kullanılmaya başlanmış durumdadır. Tabii ki avantajları nedeniyle, özellikle prostatın çok büyük olduğu durumlarda robotik cerrahi kullanılmaktadır.

Böbrek hastalıklarında, böbrek kanserleri başta olmak üzere, özellikle böbreğin kanserli bölümü çıkartılıp normal böbrek dokusunun korunması gereken durumlarda, parsiyel nefrektomide robotik cerrahi büyük avantajlar sağlar. 

Böbreğin tamamen alınması gereken durumlarda, radikal nefrektomi ameliyatta robotik cerrahi yine güvenle kullanılabiliyor.

Böbreğin iyi huylu hastalıkları grubuna giren, böbrekten sonraki üreter kanala ait hastalıklarda, idrarı mesaneye ileten kanallarda daralma olduğu durumlarda robotik cerrahi kullanılabilir. Daha sonradan ulaşan darlıklarda da robotik cerrahi devreye girer.

Mesanede bulunan kanser hücresi ilerlemişse ve mesanenin alınması gerekiyorsa, radikal sistektomide, robotik cerrahi yöntemi kullanmak büyük avantaj sağlar. Ayrıca mesanede olmaması gereken bir kesecik gelişmişse, bu kesecik iltihaplara, enfeksiyonlara yol açıyorsa, iyi huylu bu hastalığın cerrahi tedavisi de robotik cerrahi ile yapılabilir. 

Böbrek kanserinin robotik cerrahi ile tedavisi

Böbrek kanserleri günümüzde yüzde 80 oranında rastlantısal olarak teşhis ediliyor. Bunların çoğu küçük çaplı tümörler. 

Günümüzde 3 - 4 cm'den daha küçük böbrek kanseri hücrelerinin vücutta yayılma oranı düşüktür. Geçerli olan yöntem, sadece kanserin çıkartılıp böbrek dokusunun korunması şeklindedir. Buna parsiyel nefrektomi adı veriliyor. 

Robotik cerrahi günümüzde parsiyel nefrektomi adı verilen böbrek dokusunun korunduğu ve sadece kanser hücresinin alındığı ameliyatlarda giderek artan sıklıkta kullanılıyor. Çünkü, robotik cerrahi için kullanılan konsolda üç boyutlu ve 12 misli büyütülmüş görüntü alma avantajı mevcut. Böylece cerrahlar tarafından içerideki yapı çok daha net ve iyi bir şekilde görüntülenebiliyor. Aynı zamanda böyle bir ameliyat sırasında böbreğin kan akımını durdurmak gerekiyor. Böbrek, dakikada 1 litre kanın girdiği ve yine 1 litre kanın aynı anda dışarı çıktığı bir yapı. Dolayısıyla böbrek arteri adı verilen besleyici damarın mandala benzer bir aletle tutulup, tümör 20 dakika içerisinde çıkarılıp tekrar böbrek dokusunu dikerek işlemi sonlandırmak gerekiyor. Burada hem tümörü temizlerken hem de dikişleri koyarken görüntü ve robotik aletlerin verdiği avantajla işlemi çok kısa sürede yapmak mümkün.

Günümüzde, tüm dünyada yapılan yayınlar gösteriyor ki, robotik cerrahi ile bu konuda alternatif yöntemlere oranla ciddi bir avantaj sağlanıyor. Kanama azalıyor, uygun vak'a seçildiğinde geride kanser dokusu hemen hemen hiç kalmıyor. Diğer yandan bir açık böbrek ameliyatının daha sonraki dönemde vücutta yaratacağı şekil bozukluğu hastalar için ciddi bir travma olabilirken, robotik cerrahi ile bu durum ortadan kalkmış oluyor. Çünkü robotik cerrahide kesiler çok küçük oluyor. Tümör de özel bir torba ile alındığından, ameliyat kozmetik olarak da avantaj sağlıyor. 

Robotik cerrahi ile mesane kanseri ameliyatı

Mesane kanseri ameliyatlarında eğer tüm idrar kesesini çıkarmak gerekiyorsa, kanser derin tabakalara geçmişse, bu hastalarda ameliyat öncesi kemoterapi yapılması gerekebilir. Kimi zaman da kemoterapi yapılmadan bu ameliyat yapılabilir. Robotik cerrahinin sağladığı avantajlarla, konsolda 3 boyutlu görüntü, 12 kat büyütme ve uçları her yöne dönebilen robotik aletlerin sağladığı kolaylıklarla mesaneyi çıkartma, radikal sistektomi ameliyatı güvenle yapılabilmektedir.  

Mesane kanserleri ağırlıkla erkek hastalarda görülmektedir. Bu nedenle idrar kesesi ile birlikte prostat ve meni keselerinin de çıkarılması gerekiyor. Eğer hasta kadın ise, doğurganlık dönemini geçirmişse ve kanser de buna elveriyorsa, kadınlarda da mesane ile birlikte uterus ve overler (yumurtalıklar) çıkartılıyor. Hasta genç ise ve tümörü elverişli ise uterus koruyucu cerrahi ile de ameliyat gerçekleştirilebiliyor.

Açık ameliyat yapıldığı dönemlerde bu tür ameliyatlar, kanamaya neden olabilen veya ameliyat sırasında kan transfüzyonu gerektiren ameliyatlardan biri. Ancak robotik cerrahi burada kanama açısından büyük bir avantaj sağlıyor. Tabii ki bu ameliyatın bir sonraki aşamasında lenfleri çıkarmak gerekiyor. İdrar kesesinin çevresindeki,  özellikle büyük damarların çevresindeki lenfleri daha yukarı çıkarak temizlemek gerekiyor. Yine deneyimli bir konsol cerrahi ameliyat esnasında bu temizliği gayet iyi ve geniş bir şekilde yapabiliyor. Ameliyat sonrası idrar akışı idrar yoluna bağlanacaksa, bağırsaktan mesane yapmak gerekiyor. Buna uygun değilse, yine robotu kullanarak bağırsaktan bir parça alınıp idrar yolları buna bağlanarak, karında sağ tarafta bir yere idrar yolları bağlanabiliyor. Buna da ileal loop adı veriliyor. 

Mesane kanserlerinde çok dikkatli olmak gerekiyor. Kanser özellikle mesanenin dışının tutmuşsa veya lenfatik yayılım varsa; ileri evre hastalıklarda hastalar robotik cerrahiye çok uygun değil. Bunun da altının çizilmesi gerekiyor. 

Robotik cerrahi ile prostat kanseri ameliyatı

Prostat kanseri ameliyatlarında eğer hastalık organa sınırlıysa, prostatın tümü, yanında meni keseleri ile birlikte çıkartılıyor. Prostatın dışına taşmış veya histolojik yapısı azgın olan bir hastalık varsa, bu durumda lenflerle ilgili ameliyat aşaması da buna dahil ediliyor. 

Radikal prostatektomi ameliyatı aslında oldukça kanlı bir ameliyattır. Ameliyat robotik cerrahi ile yapılırsa bu kanama çok düşük düzeyde gerçekleşiyor. 

Prostat cerrahisi sonrası en önemli iki konu cinselliğin korunması ve idrar kaçırma riskinin azaltılmasıdır. Çünkü bu ameliyatın açık olarak yapıldığı dönemlerde bu iki sorun erkek hastalar için önemli bir sorundu. Robotik cerrahiden sonra bunlar olabilse de artık daha iyi durumlar sağlanıyor. Çünkü çok daha ince bir şekilde çalışmak mümkün olabiliyor. Robotik cerrahi için kullanılan konsolda üç boyutlu ve 12 misli büyütülmüş görüntü alma avantajı mevcut. Böylece cerrahlar tarafından içerideki yapı çok daha net ve iyi bir şekilde görüntülenebiliyor. Kullanılan aletlerin de uçları her yöne dönebildiğinden, özellikle prostat dışına taşmamış kanserlerde cinsellikle ilgili sinirler rahatlıkla korunabiliyor. İdrar kaçırma ile ilgili avantaj ise, idrar yolunun içinde kaldığı kısım daha uzun bir şekilde bırakılabiliyor. 

Bütün prostat çıktıktan, meni keseleri temizlendikten ve lenfler çıkarıldıktan sonra, diyelim ki uygun bir hastaydı ve sinirler de korunduysa, artık idrar yollarının birbirine bağlanması söz konusu. İşte bu aşamada robotik cerrahide yine görüntü ve robotik uçların sağladığı avantajlar çok büyük. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat