Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Topuk Dikeni ve Tedavisi

Topuk dikeni nasıl tedavi edilir?

889,057
kez izlendi
Puan: 4.86 / 5
Detaylı Açıklama
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Topuk dikeni ayağın altında yer alan bir tendonun kısalması sonucunda ortaya çıkan bir sorundur. Topuk dikeni halk arasında bir kemik problemi olarak düşünülür ama öyle değildir. Topuk dikeni; ayağın yaylanmasına yardımcı olmakla görevli bir adalenin topuğa yapıştığı yerdeki kısalığı sonucu hastanın hissettiği ağrıdır. Kilo problemi olan, basma problemine sahip, düztaban kişilerde daha fazla görülür. 

Topuk dikeni belirtileri 

Topuk dikeninin çok tipik bir şikayeti vardır. Hasta sabah yataktan kalkıp ilk yere bastığı zaman çok ciddi şekilde ağrı, batma, yırtılma duygusu, ayakta yürümeyi etkileyecek şekilde batma duygusu ile karşılaşır. Ağrı topuğun orta bölgesinde olur. Atılan bir kaç adımdan sonra ağrı tamamen kaybolur. Gün içinde uzun bir süre oturduktan sonra tekrar üzerine basana kadar hastanın başka ağrısı olmaz. Başta sadece sabahları ya da uzun zaman dinlenildikten sonra ilk ayağa kalkıldığında hissedilen ağrı,  tedavi edilmezse gün sonunda yorulunca tüm ayağa yayılan bir ağrıya dönüşür.  

Topuk dikeni tedavisi 

Topuk dikeni tedavisinde aşamalı bir tedavi uygulanır. İlk tedavi prensibimiz hastanın basma kusurunu ortadan kaldırmak için, hastanın  kişiye özel tabanlık kullanmasıdır. 

Topuk dikeni olan hastalarda çok sık olarak düztabanlık, yüksek kavis problemi, topuk yağ yastıkçığında erime olur. Bu hastalar ayaklarına ve kendilerine özel olarak hazırlanmış tabanlıklar kullanmalıdır. Bu tabanlığı kullanmayla beraber hastaların Aşil tendonunu uzatmaya yönelik egzersizleri de yapmaları gerekir. Bu egzersizin amacı hastanın tabanında kısalmış olan tendonun tekrar eski uzunluğuna ve esnekliğine kavuşmasıdır. Bu egzersizler yapılmadığı sürece topuk dikeninden kaynaklanan sabah ağrıları geçmez. Tedavinin asıl prensibinin Aşil egzersizi olduğunun altı çizilmelidir. 

Aşil egzersizi yapmaktan ve tabanlık kullanmaktan fayda görmeyen hastalarda fizik tedavi uygulamasına başlanır. Altı hafta süren fizik tedavi uygulamasında evde yapılan Aşil egzersizine ek olarak merkezlerde de egzersizler uygulanır. İnatçı topuk dikeni durumlarında 'gece ateli' olarak tanımlanan ve ayakla topuğun gece boyunca doğru pozisyonda kalmasını sağlayan bu atellerin kullanımı da topuk dikeni tedavisinde önemlidir.

Topuk dikeninde enjeksiyon tedavileri

Fizik tedavi uygulanan, gece ateli takan, kişiye özel tabanlık kullanan ve ev egzersizleri yapmasına rağmen şikayetleri geçmeyen hastalarda enjeksiyon tedavileri denenebilir. Topuk dikeni tedavisinde enjeksiyon uygulaması iki şekilde yapılmaktadır. Bazı uygulamalarda kortizon uygulanır. Uygulanan kortizonla kısalan adalenin kemik üzerinde yarattığı ödemin giderilmesi amaçlanır. Kortizon uygulamasının en fazla iki kere yapılması önerilir. 

İkinci enjeksiyon uygulaması ise hastalardan trombosit yani kan pıhtılaşma hücrelerinin alınarak topuk bölgesine uygulanmasıdır. Bu uygulamayla trombosit yani kan pıhtılaşma hücrelerinin iyileştirici özelliklerinden faydalanmak amaçlanır. Trombosit enjeksiyonu sadece bir kere uygulanır. Bu işlemden sonra hastanın ayağının özel bir bot içerisinde dört hafta tutulması gerekir. 

Bütün bu tedavi yöntemlerinden fayda sağlanmazsa topuk dikeni tedavisi için cerrahi müdahale uygulanabilir. Cerrahi müdahale ile kısalan adale uzatılır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat