Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tesisat Sorunlarına Çözümler

Kalorifer peteğinin havası nasıl alınır?

408,089
kez izlendi
Puan: 4.72 / 5
Detaylı Açıklama
Protesisat Genel Müdürü

Her evde tuvalet ya da lavabo tıkanıklığı, peteklerin ısınmaması, tuvalet ve banyodan gelen kötü koku, kanalizasyon tıkanıklığı, tesisatta su kaçağı gibi sorunlar oluşabilmektedir. Bu tür sorunların oluşmaması için lavabo ve tuvaletlere yabancı cisim atılmamalı, böyle bir durum oluştuysa, madde kanalizasyon ya da sisteme girmeden alınması sağlanmalıdır. Ancak kimi zaman bu mümkün olmaz ve daha profesyonel çözümlere ihtiyaç olur. Keza özellikle kış aylarında ısınmayı çok etkileyen kalorifer peteği sorunları da pek çok evin ve işyerinin karşılaştığı sorunlardan biridir. Peteklere hava dolması ısınma sorununun başını oluşturur. Ancak bazı durumlarda daha temel sorunlar da oluşabilir. Peteklerin ısınmaması sadece ısınma sorunu oluşturmaz, ısınma maliyetlerinin de artmasına neden olur. Evinizin temel tesisat sorunlarını nasıl çözebileceğinizi öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. 


Mutfak lavabolarına yağlı yemek artıklarının atılması, banyolarda ise lavabo içerisine dökülen saç, kıl gibi atıklardan dolayı lavabo tıkanıklığı oluşabilir. Tesisat sistemlerinin yanlış kurgulanması da lavabo tıkanıklıklarında sık karşılaşılan nedenlerdendir. Tıkanıklıkların giderilmesi için lavabo açıcılar, lavabo teli kullanımı ise geçici çözümler sunar. Üstelik bunlar dikkatli kullanılmazsa hem siz, hem de tesisatınıza ciddi zararlar verebilir.

Lavabo tıkanıklığı sorunlarında yapılacak en iyi şey, bu işte uzmanlaşmış, gerekli ekipmanlara sahip bir firmadan destek almaktır. Gelişmiş cihazlara sahip firmalar tıkanıklık nedenini belirlemek için pimaş içerisine kamera göndererek sorunu tespit eder. Daha sonra tıkanıklığa neden olan cisim belirlenir ve buna en uygun aparatla ve robot cihaz yardımı ile çıkarılır. Bütün bu işlemler ileri teknoloji cihazlara, iyi eğitimli personellere sahip firmalar tarafından yapılmalıdır. 


Tuvaletlerin tıkanma sorunları da tıpkı lavabolar gibi, borulara giden yabancı maddelerden kaynaklanır. En sık karşılaşılan sorun tuvalet kenarlarına takılan kokunun, temizlik bezlerinin, ıslak mendil veya tadilat esnasında kullanılan harç ve moloz gibi malzemelerin tuvalete düşürülmesidir.

Klozeti tıkayan maddeyi siz düşürdüyseniz, sifona basmadan hemen önce bir poşet veya eldiven yardımı ile almanız, tıkanma sorununun oluşmasını baştan önceler. Ancak malzeme kanalizasyon sistemine ilerlediyse, burada yapılması gereken en doğru seçim profesyonel destek almaktır.

Protesisat, tıkanıklığı nedenini belirlemek için öncelikle tuvalet içerisine kamera gönderir ve tıkanıklığa neden olan cismi tespit eder. Hemen ardından cisim için en uygun aparat belirlenerek robot cihaz yardımı ile tıkanıklık açılır. Cismin alınmasının ardından tekrar kamera ile tesisat gözlenir; sorun tam olarak giderilmiş mi, tesisat içinde başka bir sorun var mı diyerek kontrol yapılır. 

Bütün bu işlemler eğitimli personel ve ileri teknolojik cihazlar kullanılarak yapılmaktadır. Siz de herhangi bir tıkanıklık durumunda Protesisat Çağrı Merkezi'ni arayarak destek talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca www.protesisat.com adresi üzerinden Canlı Destek bölümü aracılığı ile sorununuzu firmaya iletebilirsiniz.


Kalorifer petekleri içindeki zamanla oluşan kirlilik ısıtma kalitesini ve kombinin çalışmasını etkiler. Genellikle kombi arızaları sistemde oluşan kireç ve torunun pompaya gitmesi ile oluşur. Petekler ısınmıyorsa bunun en önemli sebeplerinden biri düzenli bakımının yapılmamasıdır. Peteklerin, iki yılda bir bakımın yapılması gerekir. 

Kalorifer peteklerinin temizlenmesi size her yönden fayda sağlayacaktır. Bunların başında ısınma maliyetlerinin azalmasıdır. 

Petek temizliğinde cihaz ve kimyasal aracılığı ile yapılan bakımlar daha etkili sonuçlar verir. Bu tür temizlik yapılması tesisatınıza da hiçbir zarar vermez. Bu nedenle öncelikli bakım yöntemi cihaz ve kimyasal aracılığı ile yapılan profesyonel bakımlardır. 

Petek temizliği

Petek temizliği için öncelikle tesisata en uygun yerden cihaz bağlanır. Sonrasında kimyasal solüsyon ile peteklerin ve bağlı bulunduğu tesisatın temizliği yapılır. Bu şekilde peteklerin içindeki çamurlaşmış tortu tamamen temizlenir. Bu işlem sayesinde tesisat içerisindeki suyun rahat bir şekilde tüm peteklere ulaşması sağlanmış olur. 

Kalorifer peteği sorunları

Peteklerin hava yaptığını tespit etmek için öncelikle peteğin alt ve üst kısımlarını elimizle kontrol etmeliyiz. Petek üzerindeki bazı alanlar soğuk ise peteğiniz hava yapmış olabilir.

- Peteğin havasını almak için bir purjör anahtarı veya düz tornavida edinin. 
- Kalorifer peteğinin üst kısmında bulunan purjör vidasını purjör anahtarı veya düz tornavida ile gevşetin.
- Gevşetme sırasında su geldiğinde etrafa su sıçramaması için bir kova veya kabı purjör vidasının tam altında tutun.
- Su gelene kadar peteğin havasını almaya devam edin. 
- Su gelmesi halinde peteğin purjör vidasını düzgün bir şekilde sıkın. 
- Bu işlemleri sırası ile gerçekleştirdiğinizde peteğinizin havasını almış olursunuz.

Peteklerin havasını aldığımız halde ısınma problemi devam ediyorsa kalorifer peteğinde balçıklanma gibi bir sorun olabilir. Peteklerin gözeneklerinin tıkanmasına yol açan balçıklanma, peteklerin havasının alınmasına rağmen ısınma problemine yol açar. Bu gibi durumlarda petek temizleme cihazı ve özel kimyasal ilaçlarla petek ve bağlı bulunduğu tesisat üzerinde temizlik işlemi yapılmalıdır.


Yapılarda oluşan su tesisatı kaçaklarında genelde karşılaşılan problemler, usta hataları, kalitesiz malzeme kullanımı ve zaman içerisinde yapılan tamiratlar esnasında tesisat borularına zarar verilmesinden kaynaklanmaktadır.

Duvar ve tavanlarda yer alan nem, rutubet ve su akıntıları evinizde su kaçağı olduğunun başlıca belirtileridir. Su kaçağı, yüksek fatura bedelleri, duvarlarda pis bir görüntüye ve zamanında önlem alınmadığı taktirde, binanın taşıyıcı aksamlarında ciddi zararlara sebep olmaktadır.

Geçmiş dönemlerde su kaçağından şüphelenilen banyo, tuvalet, mutfaktaki tesisat borularının geçtiği bölgeler sırası ile kırılır ve su kaçağının yeri bulunmaya çalışılırdı. Bu işlem evlerinizde geniş tahribatlar oluşturmakla birlikte, yüksek onarım maliyetlerini de beraberinde getiriyordu.

Günümüzde su kaçağı problemi, yurtdışında özel olarak geliştirilen akustik dinleme cihazları ve bilgisayar destekli boru içi görüntüleme cihazları yardımıyla tespit edilmektedir. Bu cihazlar ile evinizde hiçbir yer kırılmaz ve noktasal olarak tesisattaki kaçağın yeri tespit edilir.

Pis su tesisatlarında yer alan su kaçakları ise, pimaş içerisine gönderilen kameralı cihazlar vasıtasıyla noktasal olarak belirlenir ve bu işlem kesinlikle tesisatlarınıza hiçbir zarar vermez.


Tuvaletten gelen kötü kokular genellikle tesisat yapısının yanlış kurgulanması nedeni ile tesisat içerisinde oluşan pis havanın dışarıya yani açık alana atılamamasından kaynaklanır.

Zamanla kullanıma bağlı olarak tesisat içerisinde yer alan havalandırma alanlarının tıkanması nedeni ile de oluşabilen kötü koku probleminin en sık rastlandığı durumları şu şekilde sıralayabiliriz.
- Yer süzgeçlerinin içerisinde yeterli miktarda su olmaması
- Lavabo sifonu ve bağlantı noktalarının hatalı kurgulanması
- Havalandırma içerisinde yer alan pimaşların açık hava borularına kadar uzanmaması
- Klozet bağlantı noktalarında boşlukların bırakılması

Tesisat kontrolü
- Tuvalet ve lavabolarınızdan kötü koku geliyorsa, öncelikle yer süzgeçlerinin içerisinde yeterli su olup olmadığını kontrol edin. 
- Böyle bir sorun yoksa, lavabo sifonu ve bağlantı noktalarının hatalı kurgulanıp kurgulanmadığına bakın. 
- Havalandırma içerisinde yer alan pimaşların açık hava borularına kadar uzanıp uzanmadığını kontrol edin. 
- Son olarak klozet bağlantı noktalarında boşlukların bırakılıp bırakılmadığını kontrol edin.


Mutfak lavabo tuvaletlerde kullanılan suyun tesisat boruları yardımıyla binanın ana gider yani atık su borularından geçerek ulaştığı alt yapı sistemine kanalizasyon denir. 

Kanalizasyon tıkanma sebepleri, tesisat döşenme esnasında yapılan hatalı uygulamalar, içerisine atılan veya düşürülen yabancı maddelerden kaynaklanmaktadır. Kanalizasyon açma esnasında sık karşılaştığımız maddeler ıslak mendil, temizlik bezleri ve tadilat esnasında atılan moloz parçalarıdır.

Günümüzde kanalizasyon açma problemi, yurtdışında özel olarak geliştirilen kameralı görüntüleme cihazları ile yapılmaktadır. 
- Bu cihazlar ile ilk başta tıkanıklığın olduğu bölge belirlenir.
- Daha sonraki aşamada robot cihaz ile tıkanıklığa müdahale edilerek açılır. 
- Son olarak kameralı sistemle kanalizasyon tekrar görüntülenerek sorun tam olarak giderilmiş mi farklı bir problem var mı, kontrolü sağlanır. 
- Bütün bu işlemler eğitimli personellerle ve son teknoloji cihazlar yardımıyla hiçbir zarar vermeden kısa süre içinde çözülür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat