Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Suni Sancı ile Doğum

Suni sancı ile doğum nasıl başlatılır?

76,894
kez izlendi
Puan: 4.58 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelik süreci tamamlandıktan sonra doğum eyleminin başlaması için rahim kasılmaları gereklidir. Rahim kasılmaları beyinden hipofiz bezinden salgılanan oksitosin adı verilen hormonun rahim kasılmalarını başlatmasıyla olur ve bu ortalama bir gebelikte 40. haftaya denk gelmektedir.

Doğum zamanı geldiği halde doğum için yeterli kasılmalar oluşmuyorsa anne adayına damardan serum içinde oksitosin hormonu verilerek kasılmaların başlaması sağlanır. Suni sancı gebelik süresince anne veya bebeğin sağlığını tehlikeye atan herhangi bir zamanda başlatılabileceği gibi yaygın olarak zamanı geçmiş gebeliklerde doğum ağrılarını başlatmak için kullanılır. 

Anne adayında tansiyon yükselmesi (preeklampsi) durumunda gebelik 5. ya da 6. ayında olsa bile anne sağlığını tehlikeye atıyorsa doğumun başlatılması gereklidir. Böyle durumlarda hemen doğumu başlatmak tercih edilir. Bu sebeple rahim kasılmaları suni sancı yöntemiyle başlatılabilir.

Herhangi bir sebeple doğum ağrıları henüz başlamamış ve anne veya bebeğin sağlığı tehlikedeyse çeşitli yöntemlerle rahim kasılmaları sağlanabilir. Burada amaç kendisi başlamayan doğum sancılarını, rahim kasılmalarını medikal yolla, yani ilaçlar yardımıyla başlatılmasıdır.

Suni sansıyla doğumda olası riskler

Suni sancı aslında doğuma komplike bir müdahale yöntemidir. Burada da her ilaçta olduğu gibi birtakım yan etkiler veya yöntemin bazı riskleri söz konusudur. Annenin değerlendirilmesinde rahim kasılmalarının düzenli bir şekilde not edilmesi, aşırı kasılma veya çok fazla sıklıkla gelen kasılmaların kontrolünün sağlanması gerekir. Keza bebeğin de suni sancı uygulanması sonrasında sıkıntıya girip girmediğini kontrol edebilmek için kalp atışlarının monitörize edilmesi çok önemlidir.

Suni sancının getirebileceği riskler

Suni sancı sonrası karşılaşabilecek tıbbi durumlardan en önemlisi "başarısız indüksiyon" durumudur. İstenilen doza gelinmesine, rahim kasılmalarının elde edilmesine rağmen rahim ağzı açıklığının ilerlememesi yani doğumun ilerlememesi durumunda doğum genellikle sezaryen ile sonuçlanır. 

Risklerden biri de bebeğin sıkıntıya girmesi (fetal distres) denilen durumdur. Rahim kasılmaları bebek üzerinde özellikle kalp atışlarında sıkıntı yaratır ve kordondan geçen kan üzerinde negatif etki oluşturur. Çok uzun süren veya aşırı dozda verilen suni sancılarda bebek sıkıntıya girebilir. Bu gibi durumlar acil sezaryen gerektirir.

Annede normal doğumun uygun olmasını sağlayamayan bir kemik yapı varsa veya bebek aşırı iriyse, rahim ağzı açıklığı ilerlese ve rahim kasılmaları yeterli düzeyde olsa bile doğum gerçekleşemeyeceği için rahimde yırtılma gibi çok ciddi hayati tehlike arz eden bir sorunla karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda rahim kasılmalarının şiddetinin dikkatli değerlendirilmesi, bunun deneyimli bir hekim tarafından yapılması çok önemlidir. Böyle bir durum tespit edilirse bu durumda bebeğin kaybı ve annenin rahminin alınması gibi çok ciddi boyutlara varabilen hayati tehlikelerle karşılaşılabilir.

Bütün bu bilgiler ışığında suni sancının basit bir işlem olmayıp çok yakın izlenmesi gereken bir durum olduğunu bilmek gerekir.

Suni sancı ile doğum öncesi hazırlık

Suni sancıda hipofiz bezinden salgılanan oksitosin hormonu damar yoluyla vücuda verilerek rahim kasılmaları başlatılmaya çalışılır. Bu hormon verilmeden önce rahim ağzının doğuma hazır olması gerekir. 

Rahim ağzının muayenesinde rahim ağzının yeterli bir yumuşaklıkta olması, annenin bel kemiğine ve öne doğru eğik olup olmamasına, veya hiç açılma olup olmaması ile bebeğin önde gelen kısmının başı olduğunun tespiti yapılır. Tüm bunlar uygunsa anne adayı suni sancıya hazır hale gelir ve damar yoluyla verilen oksitosin hormonundan yararlanılır.

Suni sancı öncesinde rahim ağzı henüz yeterince olgun değilse vajinal yolla birtakım ilaçlar uygulanarak rahim ağzının suni sancıya hazır hale gelmesi sağlanır. Vajinal olarak kullanılan birtakım ilaçlarla yeterli yumuşama sağlanır. Yumuşama sağlandıktan sonra damardan oksitsin hormonunu sentetik olarak ilaç şeklinde damardan verilir. Doz yavaşça artırılarak rahim kasılmalarını başlatacak doza gelene kadar artırma şeklinde devam edilir.

Suni sancı ile doğum yapılmaması gereken durumlar

Suni sancı, normal doğumun bir taklidi olduğu için vajinal yolla doğumun gerçekleşmesi zaten mümkün olmayan durumlarda uygulanamaz. Bu gibi durumlarda hamileye suni sancı verilmesi durumu daha da kötüye götürecektir. Bebeğin plasentasının önde gelmesi suni sancının uygulanamamasının en önemli nedenidir. Bu durumda kesinlikle sezaryen uygulanmalıdır. Bebeğin yan geliş gibi geliş bozukluklarında yine suni sancıyla normal doğumu denemek kesinlikle sakıncalıdır.

Bebeğin streste olduğu, kalp atışı düşmesi veya kakasını yapması gibi acil durumlarda da biran önce sezaryen gereklidir. Bu durumda anne adayını normal doğuma zorlamak ve suni sancı vermek durumu çok daha kötüye götürecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat