Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Rahim Küçülmesi

Doğum sonrası rahim küçülmesi nedir?

9,123
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikten önce 30-40 gr ağırlığında, 7 cm uzunluğunda, 4 cm genişliğinde ve 2-2,5 cm kalınlığına olan rahim doğumdan sonra eski durumuna dönmeye başlar.  Doğumdan sonra eski durumuna dönen uterus, yani rahim hiç doğum yapmamışlara göre biraz daha büyük kalır.  Lohusalık döneminde gebelik sırasında organlarda meydana gelen değişikliklerin tekrar eski haline dönmesine involusyon denir. En önemli involusyon da uterusta yani rahimde olur. 

Gebelik sırasında rahmin hacmi ve ağırlığı önemli derecede artar. Doğumdan sonra ise hızla eski halini almaya başlar. Doğumdan hemen sonra rahimin boyu 15 cm, genişliği 12 cm, kalınlığı 10 cm kadardır. Yassı bir armut şeklindeki uterus (rahim) ortalama 1 kilo ağırlıktadır. 

Plasentanın çıkışından hemen sonra rahim göbeğin biraz altına kadar iner ve doğumu izleyen 1. günden itibaren rahim ağırlığı azalmaya başlar. Birinci haftada  500 gr ve 2. haftada 200 gr ağırlığında olan rahim lohusalık döneminin sonunda 50-60 gr ağırlığına ulaşır.

Doğumdan sonraki ilk 6 hafta, yani lohusalık olarak adlandırılan dönem rahim ve tüm organların gebelik öncesi halini alma dönemidir. Ancak her organ ve sistemin gebelik öncesi haline dönmesi farklı zaman alabilir ama genel olarak bu süreç 6 hafta ya da halk arasında söylendiği gibi yaklaşık olarak 40 gündür. 

Doğumdan sonra eski durumuna dönen rahim, hiç doğum yapmamışlara göre biraz daha büyük kalır. Doğum sırasında 10 cm kadar açılan ve kağıt kadar incelen rahim ağzı da doğumdan hemen sonra hızla kapanamaya başlar ve 1. haftanın sonunda 1 cm açıklık kalır. Rahim ağzının da tamamen eski halini alması 6 haftayı bulur. 

Vajinal doğum yapanlarda rahim ağzı enlemesine oval bir şekilde izlenirken, sezaryen doğum yapmışlarda hiç doğum yapmamış kadınlar gibi yuvarlak olarak izlenir.

Doğum sonrası rahim küçülmesi nedenleri

Gebelik boyunca bebek ve plasenta ile birlikte yaklaşık olarak 20 kat büyüyen rahim, plasenta ve bebeğin çıkışı sonrası hızla küçülmeye başlar. Bebeğin doğumundan hemen sonra yaklaşık 20. gebelik haftası boyutuna kadar küçülür. 1. haftanın sonunda ise 12. gebelik haftasına, doğum sonra 6. haftanın sonunda, yani gebelik ve lohusalığın sonunda gebelik öncesi boyutuna iner. 

Doğumda plasentanın ayrılmasından hemen sonra, plasentanın rahim duvarına yapıştığı alan yarı yarıya küçülür. Bu küçülme sayesinde hamilelikte bebeği besleyen ve plasentanın çıkması ile uçları açık kalan damarlar kapanır ve böylelikle kanama azalır. 

Rahim kaslarının güçlü bir şekilde kasılarak küçülmesi doğum sonrası kanamaları önleyen temel mekanizmadır. Kaslar bu görevini yapamaz ise atoni adı verilen doğum sonrası kanamalar olabilir. Bu kasılmalar ağrı olarak hissedilebilir ve bunlara "afterpain", halk arasında ise son ağrıları adı verilir. Bu ağrılar doğumdan sonra 2 - 3 gün daha devam edebilir. Daha önceki doğum sayısı artıkça kasılmanın hissedilmesi de daha kuvvetli olur. Özellikle bebeğin emzirilmesi sırasında refleks bir uyarı ile beyinden salgılanan oksitosin hormonu rahim kasılmalarını sağlar ve ağrılar emzirme sırasında daha fazla hissedilir.

Rahmin içini döşeyen endometrium adlı tabakanın eski halini alması ise 3 haftada olurken plasentanın yerleştiği alan yaklaşık olarak 6 haftada iyileşir.

Menopoz sonrası rahim küçülmesi

Menopoz dönemine girildikten sonra kadınlarda bazı değişiklikler olur. Bu değişikliklerde yaşın ilerlemesi ile oluşan hücre yaşlanması yanında hormonal nedenler de rol oynarlar. Özellikle üreme döneminde yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonu, progesteron ve androjen olan testosteron da menopoz döneminde azalır. Bu hormonların azalması ile rahim dokusunda ve ürogenital sistemde atrofi adı verilen organlarda küçülme ile seyreden süreç başlar. 

Serviks adı verilen rahim ağzı, rahmin kendi kas tabakası boyut olarak küçülür. Endometrium adı verilen iç zarın kalınlığı da bu süreçte azalmaya başlar. 

Menopoz sonrası rahim iç zarının kalınlığının 5 mm'nin altında olması beklenir.  Yine hormonların azalması ile yumurtalıklar da küçülür ve ultrason ile daha zor görüntülenebilir yani zor vizualize edilebilir bir hal alır.

Rahim küçülmesi sürecinde yapılacak egzersizler

Hamilelik sonrası involusyon süreci adı verilen rahmin küçülme döneminde sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve spor, düzenli uyku hayatın her döneminde olduğu gibi bu dönemde de vücudun daha sağlıklı olmasını sağlar. 

Bu dönemde yapılacak egzersizlerde amaç karın kaslarının kuvvetlenmesi ve böylece karnın toparlanması, değişen vücut şeklinin yeniden iyi bir duruma gelmesidir. Ayrıca bacak hareketlerinin yardımı ile de kan dolaşımında oluşabilecek birtakım sorunlar engellenmeye çalışılır.  

Egzersizler çoğunlukla yer egzersizleri şeklindedir. Egzersizler düzenli olarak günde birkaç kez düz bir zemin üzerinde yapılmalıdır.

Rahim küçülmesi döneminde yapılacak egzersizler yavaş yapılmalı, ani hareketlerden kaçınmalıdır. Egzersiz sırasında oda iyi havalanmış olmalı, rahat kıyafetler giyilmelidir. Bununla birlikte egzersiz öncesi mutlaka tuvalet ihtiyacı giderilmiş, göğüslerdeki süt boşaltılmış olmalıdır. 

Doğum sonrası rahmin küçülme döneminde yer hareketleri, bunlarda da özellikle karın kaslarını, bacak kaslarını çalıştıran hareketler yapılmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat