Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Rahat Doğum İçin Öneriler

Kolay doğum için nasıl nefes egzersizleri yapmak gerekir?

16,795
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Rahat doğum yapmak için uzman tavsiyeleri... Doğumda rahat olmanızın en önemli yolu, önceden hazır olmaktır. Normalde de önceden kendi kontrolümüzde olan şeylere daha rahat gireriz. 

Gerek egzersizlerle, gerek beslenme ile sağlıklı bir süreç geçirmek, aklınızdaki tüm soruların cevabını almış olarak doğuma girmek çok önemlidir. 

Normal doğumda ıkınma ve önceki sancı evresinde bize en fazla yardım edecek konu sağlıklı nefes alıp verebilmektir. Sağlıklı nefes alıp verebilmek hem kasılmalar esnasında bebeğe giden oksijen miktarını artıracak, hem de doğum sancıları ile başa çıkabilmeyi kolaylaştırarak, rahat doğum yapmanıza fayda sağlayacaktır. 

Önceden egzersiz yapan, rutininde olan kadınlar için fiziksel ve zihinsel egzersize devam etmeleri önerilir. Daha önce hiç egzersiz yapmamış birisinin de yine gebelikte en azından yürüyüş tarzında egzersizler yapması çok önemlidir. Bu, hem daha zinde hissetmek hem de doğuma hazırlanmak anlamında çok faydalıdır. 

Doğum sırasında ise özellikle nefes alma verme, bebeği itme, ıkınma sırasında bazı sporları önceden ve gebelik sürecinde yapmış olmak çok önemli olur. Rahat bir doğum yapmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek, daha detaylı bilgi almak için videolarımızı izleyebilirsiniz.


Normal doğumda ıkınma ve önceki sancı evresinde bize en fazla yardım edecek konu sağlıklı nefes alıp verebilmektir. Sağlıklı nefes alıp verebilmek hem kasılmalar esnasında bebeğe giden oksijen miktarını artıracak, hem de doğum sancıları ile başa çıkabilmeyi kolaylaştırarak, rahat doğum yapmanıza fayda sağlayacaktır. Aslında genel olarak olarak nefesi kontrollü olarak kullanmak adına iki tür nefes var; bunlar göğüs nefesi ve diyafram nefesi olarak açıklanabilir. 


Gebelik süresince beslenme süreci çok önemli. Çok yanlış bir inanış var; "iki can taşıyorsun, iki kişilik besleneceksin". Bu, ne yazık ki bize komplikasyon ve doğum sonrası verilemeyen kilolar olarak geri dönüyor. Tahmin edersiniz ki 3 - 4 mm'lik bir bebeği beslemek için sizin öğünlerinizi 2 - 3 tabağa çıkarmanızın hiçbir anlamı yok. Tam tersi, bu bize zarar olarak dönüyor. Dolayısıyla gebelik esnasında almanız gereken kilolar çok belli. Bu, gebeliğin ilk aylarında ayda 1 kilo, sonrasında 2 ya da 3 kilo ile, ortalama bir ağırlıktaki kadında en fazla 12 - 15 kilo arasında gebeliği sonlandırmayı düşünürüz. Doğum esnasına gelindiğinde çok daha fazla kilo alınmış ise bu normal doğumu zorlaştıran bir şeydir. Bu nedenle en azından bunu düşünerek lütfen gebelik süresince kilomuza dikkat edelim. 

Doğum yapılacak zaman beslenme

Doğum belirtileri başlayıp hastaneye gittiğinizde ise aç olmamanız önemlidir. Normal doğum yapacaksanız karnınızın tok olması gerekir. Ancak sezaryen doğum yapacaksanız karnınızın aç olması gerekir. Riskli bir durum varsa ve doktorunuz sezaryen diyorsa, hastaneye mutlaka aç gitmelisiniz.

Doğum öncesi egzersiz

Hamilelik boyunca yürüyüş egzersizi yapmak, pelvik taban dediğimiz alt-karın bölgesindeki kasları sıkılaştırarak doğum sırasında ıkınmayı kolaylaştırır. Yine bir o kadar önemli olan ise nefes ve gevşeme egzersizleri. Toplum olarak yanlış nefes alma eğilimindeyiz ve diyafram nefesini çok kullanmıyoruz. Oysaki diyafram nefesi diyafram kası kullanılarak yapılan, çok daha derin ve etkili bir nefes biçimidir ancak bizler genel olarak göğüs nefesi, yüzeyel olan nefesi alırız. Ancak bir bebek doğduğunda, doğuştan olarak diyafram nefesi alır. Bizler doğum esnasında da içgüdüsel olarak bu nefese alışığızdır ama zamanla, öğrendiklerimiz ile bu nefesten ayrılırız. Bir nevi bu nefesi tekrar hatırlamak ve karın zarı olan diyaframı kullanmak gerekiyor. Bu, özellikle bize ıkınma sırasında çok yardımcı olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat