Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Özel Sarı Nokta (Makula) Lensi

Özel sarı nokta lensi nedir?

17,814
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Sinan Göker Göz Grup Başkanı

Sarı nokta hastalığı bir retina problemidir. Retinanın orta kısmına sarı nokta veya makula deniyor. Burada bir hastalık geliştiğinde sarı nokta hastaları baktıkları yerin orta kısmını göremiyorlar, sadece kenar kısımları görebiliyorlar. 

Sarı nokta hastalığında görüşün en etkili, önemli bölümü olan orta kısmın görüşü bozulduğundan, kişinin görme kalitesi ciddi anlamda etkilenir. Makula dejenerasyonunda zamanla kişiler okuyamaz hale gelir ve sarı nokta hastalığının ileri safhalarında kişi körlüğe yakın hale gelir. Bu da kişinin kendi başına sokağa çıkıp dolaşamaz hale gelmesine yol açar. 

Sarı nokta hastalığında normalde görmeyi tekrar artırabilecek bir yöntem bugüne kadar pek yoktu. Özel teleskopik gözlükler vardı ama bunlar çok iyi sonuç vermiyordu, aynı zamanda çok da pratik olmadığından hastaların kullanımı için çok uygun değildi. 

Sarı nokta hastalığının ıslak tipi için hali hazırda göz içi enjeksiyonları gibi bazı tedaviler mevcut ancak bunların hepsi hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya veya durdurmaya yönelik tedaviler. Bu anlamda bu tedavilerle görmeyi artırmak mümkün olamıyor. Ancak yeni geliştirilen bir göz içi lensi mevcut. 

Makula lensleri ile sarı nokta hastaları daha fazla görebilecek!

Sarı nokta hastalığı için yeni geliştirilen göz içi lensleri katarakt ameliyatı ile birlikte takılıyor ve retinaya, sarı noktaya düşen görüntüyü büyütüyor ve sarı noktanın kenarındaki sağlam retina bölgesine net görüntü düşürdüğü için görme yüzdesini artırıyor. Bu kalıcı göz içi lensleri sayesinde kişiler 10 puan ile 30-40 puan arasında görmede artış yaşıyor. 

Sarı nokta hastalığında görme kayıpları çok ileri derecelere varabiliyor. Kişinin görmesi yüzde 20'ye, hatta yüzde 10'a kadar azalabildiği için, bu kişinin görmesi 10 puan, 20 puan veya 30 puan artırılıp kişinin görmesi yüzde 40, yüzde 50'ye ulaştığında, bu kişiler için bu oranlar çok önemli hale geliyor. Çünkü sarı nokta hastalığında görme oranında 30 puan artırmak düşük bir seviye değil. Nitekim, hastanın görmesi aslında iki kat oranında artmış oluyor. Bu anlamda bu görme seviyeleri kişiler için çok önemli seviyeler. Çünkü bu kişilerin bir kısmı hiçbir şekilde okuyamazken, bu lens takıldıktan sonra okuyabilir; sokağa çıkamazken, sokağa çıkabilir, yürüyebilir hale geliyorlar. 

Sarı nokta için geliştirilen özel makula lensleri Avrupa'da yaklaşık 3000 hastaya uygulanmış durumda. Türkiye'de de 2017'nin başından bu yana Sinan Göker tarafından uygulanan lensler ile sarı nokta hastalığı artık belli oranlarda tedavi edilebilir hale gelmiş durumda. 

Özel sarı nokta lensinin başarı oranı

Sarı nokta için geliştirilen özel makula lensleri Avrupa'da yaklaşık 3000 hastaya uygulanmış durumda. Türkiye'de de 2017'nin başından bu yana Sinan Göker tarafından uygulanan lensler ile sarı nokta hastalığı artık belli oranlarda tedavi edilebilir hale gelmiş durumda. 

Göz içine uygulanan yeni geliştirilen sarı nokta lensi, bir katarakt ameliyatı şeklinde göz içine takılıyor ve görmede 10 puan ile 30 puan arasında artış elde ediliyor. Bu sayede hastalarda bir tür görme rehabilitasyonu sağlanıyor. 

Sarı nokta hastalığı için göz içi (makula) lensi, sarı nokta hastalığını tedavi etmiyor. Sarı noktanın ilerlemesini de durdurmuyor. Yani hastalığa direkt bir etkisi yok. Bu nedenle sarı nokta hastasına özel makula lensi takılsa da sarı nokta hastalığının takibine ve tedavisine devam edilmesi gerekir. Ancak bu lens sayesinde, görmesi çok düşen ve düşmeye devam eden hastaların görmesine 30 puan kadar bir katkıda bulunuyor. Hastanın görmesi azalsa dahi daha yüksek bir orandan azalmaya başlamış oluyor.

Malula dejenerasyonu olarak da tanımlanan sarı nokta hastalığı yaşa bağlı bir retina sorunu ancak kimi genetik tip sarı nokta hastalıkları genç yaşta da oluşabiliyor. 

Sarı nokta için geliştirilen yeni lens, genellikle görme yüzdeleri yüzde 10 ve üzerinde olan kişilere uygulanabiliyor.  Görmesi yüzde 10 ve altında olan hastalarda önemli bir etki elde edilemiyor. Bu nedenle en az yüzde 10 gören insanlara yapılıyor. Bu hastalar genellikle ileri yaştaki insanlar oluyor çünkü katarakt ameliyatı şeklinde yapılıyor. Ancak genetik bazı sarı nokta hastalıklarında da özel sarı nokta lensi uygulanabiliyor. 

Sarı nokta hastalığı çok geniş bir yelpazede. Retinanın orta kısmına sarı nokta deniyor. Retinanın orta kısmını etkileyen şeker hastalığından genetik bazı pek çok problemde, halk arasında tavuk karası olarak bilinen gece körlüğü gibi sorunlar için bu lens kullanılmıyor. Bu anlamda özel makula lensi, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı için kullanılıyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat