Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Orkide Bakımı

Orkide bakımı nasıl yapılır?

931,407
kez izlendi
Puan: 4.84 / 5
Detaylı Açıklama
Bitki Üreticisi

Az bulunur ve pahalı bir çiçek olarak bilinen orkidenin bakımı da özen ister. Orkideler çok geçirgen toprak ister. Taşa, cam yününe yakın belli karışımdaki ortamlarda yetişir.

Orkide bakımında dikkat edilecekler

Orkideye verilecek suyun durgun ve asla bayat olmaması gerekir. Oksijen yönünden zayıf olan su orkidenin köklerinin anında çürümesine sebep olacaktır. Potasyum ağırlıklı gübreler kullanılması orkideyi çiçeğe teşvik eder. 

Orkidenin uzun yaşaması için serin ve aydınlık ortamda tutulmalıdır. Evlerin balkon ve limonluk gibi kapalı güneş gören ama serin yerlerinde bulunması gerekir, böylece çiçeklenme daha uzun sürer.

Orkide sulama sıklığı

Diğer bitkilerde olduğu gibi klorlu su orkide için de zararlıdır. Musluk suyundan çok, dinlenmiş su kullanmak gerekir. Orkideye verilecek su, bitkinin bulunduğu ortam sıcaklığında olmalıdır. Bu nedenle suyun kullanılmadan önce bitkinin yanında bir kapta bekletilmesi, bitkiye su verildiğinde şokla karşı karşıya kalmasını engeler. 

Orkide sulama sıklığı çok geçirgen 1 toprakta olduğu için her gün, azar azar olmalıdır. Artan suyun da tahliyesi gerekir. Orkide bakımı için yapraklarının temiz tutulması, silinmesi yeterlidir. Orkidelerin özellikle çok sulanma gibi bir ihtiyacı yoktur.


Orkidenin ilk isteği çok geçirgen bir toprak, ikinci isteği de pH değeri 4,5 - 5,5 aralığında, olabildiği kadar asidik özellikli topraktır. Orkidenin çok aşırı gübrelenmesi de köklerin yanmasına yol açar. Bundan dolayı daha seyrek aralıklarla gübrelenmesi gerekir. 


Orkide en dayanıklı çiçeklerden biridir. Cymbidium (spidyum) adı altında toplanmış büyük bir familyadır. Latince termolojide adı Phalaenopsis olarak geçer. Türkiye'nin doğasındaki salepten Singapur?daki diğer bildiğimiz orkide çeşitlerine kadar çok geniş bir yelpazede yayılmıştır. 

Orkidenin ilk vasfı dayanıklılığıdır. Beyaz ve morun koyu tonlarına, sarı, beyaz ve bordonun çeşitli varyasyonlarına kadar renkleri vardır. Yeşile kaçan renkleri de vardır. Kırmızı, mavi gibi renkleri yoktur. 


Öncelikle alırken taze, yeni ve çiçeği hiç açmamış orkideyi tercih etmenizde fayda vardır. Orkidenin çiçeği açmışsa, en fazla 1-2 tane çiçeği açmış olanı tercih edin. Çünkü orkidenin dal üzerinde kandilleri vardır ve önce aşağıdaki kandiller açmaya başlar. En son da en üstteki kandiller açar. Tüm kandilleri açmış bir orkide gösterişli olmakla beraber çoğu kandili açılmış bir görürseniz, orkidenin ömrü kısalmış demektir. Son olarak orkidenin yaprağının temiz, canlı yeşil olmasına dikkat edilmelidir. 


Orkideler için aydınlık serin ortamlar, limonluklar, serin pencere önleri idealdir. Orkide aydınlığı çok sever. Aydınlık isterler fakat aydınlıktan kasıt sıcak değildir. Orkideler diğer bazı çiçekli türler gibi sıcağı hiç sevmez. Tropik gibi gözükmekle beraber serin ve aydınlıktan hoşlanırlar. 

Türkiye, Kuzey Avrupa ve Avrupa iklim kuşağında Mayıs ayından sonra sıcak olduğu için bu dönemde orkidenin çiçeklenmesi durur. Ev ortamında en çok dikkat edilmesi gereken şey orkideyi klima önlerinde bulundurmamaktır. Orkideler kalorifer üstlerinde de çok zarar görür. Çünkü kalorifer odada hava sirkülasyonunun en çok olduğu yerdir. Kalorifer üstünde tutulan orkidelerde aşırı su kaybı meydana gelir ve ihtiyacından fazla ısınma oluşur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat