Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Manyetikli Total Diş Protezleri

Diş protezi çeşitleri nelerdir?

16,884
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Diş protezi konusunda sıkıntı çekenler için alternatif total diş protezi çeşitleri, implant vb. protezler için yeterli kemik dokusu olmayanlar için total diş protezi alternatifleri arasında yer alan manyetikli diş protezi hakkında merak ettiklerinizi uzmanından öğrenmek videolarımızı izleyebilirsiniz. 


Manyetikli total diş protezi

İnsanlar çeşitli nedenlerle ağızlarındaki bütün dişleri kaybedebiliyorlar. Bu durumda hekimlere başvurduklarında diş hekimleri, çeşitli tedavi yöntemleri ile kaybettikleri dişleri, çiğneme fonksiyonunu, estetik görüntüyü ve konuşma geri kazandırabiliyor. Bu durumda kullanılan çeşitli tedaviler var. Bunlardan bir tanesi implant destekli protez adı verilen kimi sabit, kimi hareketli olan protezler. Bazı hastalarda implant tedavisinin uygulanamadığı durumlarda damak protez, total protez dediğimiz çeşitli tıbbi aygıtlar kullanılabiliyor. Bu şekilde de hastanın kaybettiği fonksiyonlar geri kazandırılıyor. 

Manyetikli protez ise bu durumlarda uygulanan damak, total protezlerin geliştirilmiş, modifiye bir versiyonu. Bu protezlerde özel kullanılan dişlerle manyetik alandan yararlanarak hastalara kaybettikleri fonksiyonlar yeniden kazandırılır. 

Bazı hastalarda çeşitli sistemik hastalıklar, cerrahi işlemin uzun sürmesi ya da maddi olanaksızlıklar nedeniyle implant tedavisi yapılamayabilir. 

İmplant tedavisi yapılamayan kişiler
- Kalp rahatsızlığı bulunanlar
- Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar
- Diyabet (şeker) hastaları

İmplant tedavisinin yapılamadığı hasta gruplarında damak protezi adı verilen total protezler kullanılır. Bazı hastalar ise uzun süre boyunca dişsiz bir dönem geçirmişse, çene kemikleri erimeye başlıyor. Diş hekiminin destek alabileceği dokular azaldığından hastalara total protez adı verilen damak protezi yapılamıyor. Kullandığı zamanda ağzından düşebiliyor, konuşurken ağzından fırlıyor, yemek yerden gerekli konfora ulaşamıyor. Bundan dolayı da hastalar çaresiz bir şekilde ne yapacağını düşünüyor. Böyle durumlarda da Orident'in patentine sahip olduğu manyetikli protez çözümü devreye giriyor. Manyetikli protezlerde kullandıkları özel dişler sayesinde çeneye takılı olan damaklar birbirine karşı kuvvet uygulayarak konuşma sırasında, yemek yeme sırasında dişlerin ağzından fırlamasını, ağızdan çıkmasını, yemek yerken oynamasını engellenir ve hastaya ihtiyacı olan konfor sağlanmış olur. 

Manyetikli total diş protezinin faydalı olacağı hasta grubu

Ağzında hiçbir diş olmayan hastalarda uygulanan altın standart tedavi yöntemi, implant tedavisidir. Fakat kimi zamanlar bu implant tedavisinin uygulanamadığı bazı durumlar söz konusudur. Bazı hasta gruplarında cerrahi işlemler ve implant tedavisi uygulanamıyor. Bu hasta grupları şöyledir: 

İmplant tedavisi yapılamayan kişiler
- Kalp rahatsızlığı bulunanlar
- Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar
- Diyabet (şeker) hastaları

Bu durumda, diş hekimlerinin uygulayabileceği tek tedavi yöntemi total protez adı verilen damak protezleri oluyor. Fakat bunun da uygulanamadığı bazı durumlar olabiliyor. Bazı hastalarda uzun zaman boyunca diş eksikliği sonucunda ya da yaşlılığa bağlı olarak çene kemiklerinde erime sorunu oluşabilir. Total protezlerin uygulanabilmesi için de gerekli kemik desteğine ihtiyaç olduğundan bu hastalarda total protez uygulanamıyor. Uygulansa bile istenen sonuçlar alınamıyor. Bu gibi durumlar için manyetikli protez tedavisi devreye giriyor. Manyetikli protez uygulandığı zaman hem hastalar kısa sürede dişlerine kavuşmuş oluyor hem rahat bir şekilde yemek yeme ve çiğneme fonksiyonlarına kavuşuyor hem de konuşma fonksiyonları eski haline geliyor. Bir diğer yandan hastada tüm tıbbi şartlar elverse de, örneğin çene bölgesinde yeterli kemik desteği olsa bile bazı hastalarda maddi şartlar nedeniyle implant tedavisi uygulanamıyor. Bazı hastalar ise implant tedavisinde bulunan uzun cerrahi sürece girmek istemediğinden veya cerrahi işlemden korktuklarından dolayı implant tedavisi yaptıramıyor ancak bir an önce dişlerine kavuşmaları da gerekiyor. İşte bu durumlar için de manyetikli protez tedavisi devreye girebiliyor. 

Total protez takma diş ile manyetikli total protez arasındaki fark

Total protezler ağzında hiç diş olmayan hastalarda kullanılan bir tedavi biçimidir. Manyetikli diş protezler ise total protezlerden farklı olarak yapım aşamasında manyetikli dişler kullanılan bir protez çeşidi. UZMANTV'deki videoda, uzman ekranda anlatırken bir standart bir protez örneği gösteriyor. Normal şartlarda standart protez uygulandığı zaman çeneler birbirine kuvvet uygulamaz, stabil bir şekilde yerinde durur. 

Videoda gösterilmekte olan model, çene kemiği tamamen erimiş olan bir hastaya ait. Standart olan protez hiçbir şekilde tutmuyor ve düşüyor. Manyetikli protezlerde ise dişler içlerindeki manyetikler sayesinde birbirilerini ittikleri için, total protez çene kemiğine doğru kuvvet uygular ve bu sayede özellikle üst protezlerde yaşanan düşme problemi olmaz. Videoda da bu şekilde gösterilmektedir. Manyetikli total protezleri hem yer çekimini dengeler hem de birbirlerini ittiklerinden çene kemiğine yapışık bir şekilde yerlerini muhafaza ederler; yemek yerken, konuşurken, hapşururken ağızdan fırlamaları önlenir. Hastalar da bu sayede yemek yeme, çiğneme, konuşma fonksiyonlarına kavuşmuş olur; "konuşurken dişlerim ağzımdan çıkacak, hapşururken ağzımdan fırlayacak" gibi korkularından kurtulurlar. 

Hastaların manyetikli protezler hakkında merak ettiği bir diğer konu ise normal standart total protezlerden farklı olarak manyetikli protezlerde hastanın dış görüntüsünü kötü bir şekilde etkileyebilecek, dilini ya da damağını rahatsız edebilecek bir aygıt ya da eklenti olup olmadığıdır. Manyetikli total protezlerin dış görünüş olarak standart total protezlerden hiçbir farkı yoktur. Hastanın damağına ya da ağzına değebilecek, onu rahatsız edebilecek bir eklenti yoktur. Diğer dişler nasılsa, manyetikli total protezlerin de dış görünüşü aynıdır. Tek farkları, manyetikli total protezlerde kullanılan dişler, özel, manyetikli dişlerdir ve bu manyetikler dışarıdan hiçbir şekilde fark edilmez, elle tutulduğunda anlaşılmaz. Bu detayları videoda da görebilirsiniz. 

Manyetikli total protezin takma diş tedavisindeki başarı oranı

Tam dişsiz hastalarda uygulanan total protezler ile hastalar bazen arzuladıkları sonuçlara ulaşamayabiliyor. Bu durumlar genellikle çene kemiğinde aşırı kayıp olan hastalarımızda mevcut oluyor. Bu hastalarda uygulanan total protezler yemek yerken, konuşurken veya hapşururken hastaların ağzından çıkabiliyor veya yerinden oynayabiliyor. Bu durumda hasta ister istemez protezden kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüp tekrar protez yaptırmaya çalışıyor. Bundan dolayı hastalar ellerinde üç beş takım protezle sürekli klinik klinik dolaşıp, yeni protezler yaptırıp, bu protez yenilenirse, doğru bir şekilde yapıldığı takdirde bu şikayetlerinin ortadan kalkacağını düşünüyorlar. Fakat bu sorun aslında protezden değil, hastanın çene kemiğinde yeterli seviyede destek doku bulunmamasından kaynaklanıyor. Bu tür durumlarda manyetikli protez uygulanırsa, hasta konuşurken, yemek yerken veya hapşurduğu zaman protez ağzından oynamayarak gerekli yemek yeme ve çiğneme fonksiyonlarını kendisine kazandırmış oluyor. Bu sayede hastalar kaybettikleri özgüvene, sosyal yaşantılarındaki rahatlığa yeniden kavuşmuş oluyor. 

Manyetikli total diş protezi ile takma diş tedavisi süreci

Manyetikli protez kullanmaya karar verilen hastalarda sıradan total protezlerde olduğu gibi öncelikle teşhis ölçüsü alınır ve teşhis modeli elde edilir. Ardından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra hastaya bireysel ölçü kaşığı ile gerekli ölçü işlemleri, mumlu prova, dişli prova işlemleri yapıldıktan sonra protez hazır hale gelir. Bu işlemler de ortalama, diğer protezlerde olduğu gibi yaklaşık 2 haftalık bir sürece yayılan 5-6 randevuda tamamlanır. Hasta kliniğe total protez veya manyetikli total protez yaptırmak için başvurduğunda ortalama 2 hafta, 5-6 randevu içerisinde protezi hazır hale gelir. Böylece hasta 2 hafta içinde dişlerine kavuşuyor. Manyetikli total protezlerde, standart protezlerden farklı olarak süreç birkaç gün uzayabiliyor. Manyetiğin hazırlanması için birkaç gün daha gerekebiliyor. 

Diş protezi çeşitleri

- Sabit protezler
   - İmplant destekli sabit protezler
   - Kron köprü protezler
- Hareketli protezler
   - Tam hareketli protezler
       - Çelik destekli tam damak protezleri
       - Normal standart tam damak protezleri
       - Manyetikli total protez
   - Bölümlü hareketli protezler
       - Kroşeli protezler
       - Hassas tutuculu protezler
   - İmplant destekli hareketli protezler
       - Ball ataşman
       - Bar ataşman
       - Locator ataşman

Tam hareketli protezlerde ekstradan, destek dokusu fazla olmayan hastalarda uyguladığımız manyetikli protez olmak üzere geliştirilmiş diğer bir versiyonu da bulunmaktadır. 

Bu protez çeşitlerinden hangisinin uygulanacağı hastanın genel tıbbi durumu, ağız yapısı, sosyo-ekonomik durumu ve genel beklentileri göz önünde bulundurularak hekim tarafından karar verilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat