Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Konak ve Tedavisi

Konak nasıl geçer?

195,614
kez izlendi
Puan: 4.93 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Konak, seboreik dermatit denilen, yeni doğan bebeklerde özellikle süt çocukluğu döneminde ve adolesanlarda görülen bir hastalıktır. 

Konak oluşumunun nedenleri
- Genetik faktörler 
- Annenin beslenme biçimi
- Çocuktaki alerjik yatkınlık 

Konak genelde saçlı deride görülür. Genelde sarı pullanmalar şeklinde olur. Daha çok uzadığı zaman sarı topaklar oluşabilir. Genelde kötü bir kokusu vardır. Saçlı deri dışında çocuklarda konak alında, kulak arkasında, koltuk altlarında ya da inguinal bölgede de görülebilir. 

Konağın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Aslında konağa kendi başına konak hastalığı denilmesi yanlıştır. Konak birçok hastalığın ortak bulgusu olarak da karşınıza çıkabilir. Birçok hastalıkla da karışabilir.

Konak ağır bir hastalık değildir. Çocuklarda, yeni doğan bebeklerde genellikle doğumdan itibaren ortaya çıkar. İlk 2 aydan itibaren ortaya çıkar ve bulgu vermeye başlar. 5-6 aya kadar kendiliğinden geçer. En fazla 1 yaşına kadar uzayabilir. 1 yaşından sonra çok nadir görülür. Çocuklarda ergenlik döneminde de konak görülebilir. 

Mantar enfeksiyonu mikrobik bir hastalıktır. Konak genellikle etkeni tam bilinmeyen, çocuğun genetik yatkınlığı, metabolizması ile ilişkiyi ortaya çıkan bir hastalık olduğu için mikrobik olarak yayılmaz. Ancak seboreik dermatit daha çok saçlı deride görülmesine rağmen çocuklarda kulak arkalarında, koltuk altlarında ve inguinal bölgede de olabilir. Yayılması hastalığın kötüye gittiği anlamına gelmez. Diğer bölgelerde de ortaya çıkabilir.


Konak kendi başına bir hastalık olmadığı ve birçok hastalık ile karışabilir. Annenin bebeği için alabileceği basit önlemler vardır. Sık sık banyo yaptırarak, çok aşırı konak varsa kafasında koku oluyorsa ve anneyi çok rahatsız ediyorsa karbonat ve zeytinyağını karıştırıp çocuğun kafasına sürdükten sonra banyo yaptırıldığında genelde geriler. Bunlara rağmen konak geçmiyorsa, konağa mantar enfeksiyonu, bakteriyel enfeksiyon ilave olmuş olabilir. Bir uzmana başvurarak gerekirse lokal antibiyotikler, lokal mantar ilaçları kullanılabilir. Ama bu çok nadir bir durumdur. Genelde sık banyo yapma ile bu konak geçecektir. 6 aydan sonra da herhangi bir sorun kalmayacaktır. 


Bebekte konak oluşumunu önlemenin en kolay yolu sık sık banyo yaptırmaktır. Sık banyo olduğu zaman bebekte konak oluşumu engellenir. Kullanılan sabun ya da şampuanların nötr olmasında fayda vardır. 

Konakta, çok aşırı konak olan çocuklarda, saçta deride sarı pullanmalar, topaklanmalar, sert sert konaklar ve kötü koku olduğu zaman bu rahatsız edecek düzeye gelirse kimi anneler bu kısımları bazen elleriyle söküp alır veya kazır. Ancak bu yanlış bir uygulamadır. Konakta etkeni ortadan kaldırmadığınız sürece yaptığınız şeylerin bir faydası yoktur. Çünkü bu tekrarlayacaktır. Tekrarlamaması için en önemli yol sık banyo yaptırmak, ortamın ısısını ayarlamaktır. 

Annelerin kullandığı gibi bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir tatlı karbonat ile karıştırıp banyodan yarım saat önce kafasına sürdüğünüzde banyo sırasında genelde bu konaklar dökülür. Ancak sık banyo yaptırmadığınızda 3-5 günde bir bebeğinizi banyo yaptırdığınızda tekrar oluşacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat