Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kalp Krizi (Enfarktüs)

Kalp krizinin belirtileri nelerdir?

398,327
kez izlendi
Puan: 4.57 / 5
Detaylı Açıklama
Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı

Kalp krizi çok tehlikeli, hayati riski olan bir durumdur. Büyük bir damar tıkanmışsa, örneğin ön inen bir damarda tıkanıklık varsa, neredeyse yüzde 50'ye yakın oranda hayati kayıp ile sonuçlanabilir.Bir yan damar, arka damar, sağ damar tıkanıklıklarında ölüm riski daha düşüktür. 


Kalp krizi geçirdiğimizden şüpheleniyorsak müdahalenin yapılabileceği bir hastaneye derhal ulaşmak gerekir. Ambulans en idealidir ancak ambulansta gecikme ihtimali varsa başka şekilde bir an önce hastaneye ulaşmak yolunu aramak gerekir. Kalp krizi şüphesi ile hastaneye ulaşmaya çalışırken merdiven inip çıkmak gibi kendinizi yoracak hareketlerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Kalp krizi geçiren biri hastaneye geldiğinde öncelikle değerlendirmesini yaparak, kalp krizi geçirip geçirmediğini anlamak gerekir. Hastanın şikayetleri dinlenir, muayenesi yapılır, EKG'si çekilir, kan analizi değerlendirilir ve kalp krizi geçirip geçirmediğinden emin olunur. 

Kalp krizi geçirenlere daha sonra nasıl bir tedavi uygulanacağı biraz da kalp krizinin o sırada nasıl tedavi edildiğine bağlıdır. Bazı kalp krizlerinde hasta erken başvurduysa balon stent tedavisi uygulanır. Bazıları ise sadece pıhtı eritici ile tedavi edilir. 

Kalp krizi (enfarktüs) hakkında uzmanlarından daha detaylı bilgi almak, kalp krizi sırasında yapılabilecekleri adım adım uzmanından öğrenmek ve kalp krizi sonrası nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek için videolarımızı izleyin, aynı zamanda kalp krizi risk grupları vb. her şey hakkında daha fazla bilgi sahibi olun. Tümü videolarla!

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat