Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İlk Cinsel İlişki

İlk cinsel deneyim ne zaman yaşanmalı?

193,933
kez izlendi
Puan: 4.76 / 5
Detaylı Açıklama
Psikiyatri Uzmanı

İlk cinsel ilişki deneyimi hakkında merak ettikleriniz... İlk cinsel deneyimin yaşanması için uygun zaman, çiftlerin birbirine olan yaklaşımı, İlk sevişme sırasında çiftlerin yaşayabileceği sıkıntılar ve daha fazlası... Tümünü uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. Öncelikle ilk cinsel ilişki bireyin hazır olduğu yaşta olmalıdır. Kişinin yaşı kaç olursa olsun bir cinsel deneyim yaşamaya hazır değilse bu kişi için sorun yaratabilir. İnsanlar genelde öncelikle cinsel ilişki ya da sınırlı cinsel deneyimler ile cinselliği yaşarlar. Özellikle 12 - 14 yaşlarından önce yaşanan cinsel deneyimler birey için erken olabilir. Çünkü cinsellik öğrenilen bir davranıştır. Bireyin hazır olmadığı yaşlarda yaşanan cinsel deneyimler daha sonra yaşanacak cinsel deneyimler için olumsuzluklar doğurabilir. İlk cinsel deneyim sonrasında iyi hatıralar bırakması bakımından bireyin kendisini iyi hissettiği bir dönemde, özel bir zamanda ve yerde gerçekleştirilmelidir. Bu anlamda ilk ilişki deneyimini kişinin değer verdiği ve sevdiği kişi ile yaşanması önemlidir.


Cinsel hayat için beden, ruh ve zihin önemlidir. En güzel cinsel hayat ortamın huzurlu ve sakin olduğu hayattır. Bu bakımdan cinsel yaşamın başlangıcındaki bu ortamın sağlanması çok önemlidir. Genelde insanlar ilk ilişkilerini özel bir insanla ve özel bir ortamda yaşamak ister. İlk cinsel ilişkinin doğru ve güzel olabilmesi gerçekten önem verdiğiniz bir insanla olmasında fayda vardır. İlk cinsel deneyimin birbirini anlayan bir kişi ile yaşanması o cinsellikten alınan doyumu artırır ve sonradan yaşanan cinselliklere olumlu katkıda bulunur. Cinsel ilişkide önemli olan yaşanan cinselliğin sıkıntısız ve kaygı vermeyen bir ilişki olmasıdır. Özellikle genç erkeklerin cinsel deneyim olması adına yaşadığı paralı ilişkilerde, performans kaygısı, zamanla yarışılan ya da olumsuz koşullarda yaşanan cinsellikler ilerisi için olumsuzluklar doğurabilir. 

İlk cinsel ilişkide doğum kontrolü

İlk ilişkide en çok dikkat edilmesi gereken nokta doğum kontrolüdür. Eğer çift çocuk sahibi olmak istemiyorsa kendilerine uygun bir doğum kontrol yöntemi seçmelidir. İlk cinsel ilişki için en uygun ve çiftlerin kolaylıkla yapabileceği doğum kontrol yöntemi prezervatif kullanımıdır. 


Halk arasında gerdek gecesi olarak bilinen ilk cinsel deneyimlerini evlilik sırasında yaşayan çiftler özellikle kültürel nedenlerden dolayı bazen sorunlar yaşayabilir. Gerdek gecesi öncesi çiftin cinsel yaşam ile ilgili bilgilenmesi çok önemlidir. Cinsellik ile ilgili yanlış bilgilenme birçok soruna neden olur ve genellikle bu tür bilgi kaynakları kadın ya da erkeğin yakın çevresinden verilir. İlk cinsel deneyim yaşayacak olan çiftler öncelikle birbirleri ile konuşmalıdır ve kendilerini hazır hissettiklerinde ilk cinsel deneyimlerini gerçekleştirmelidir. Özellikle tıbbi kaynaklardan, internetten bu konuda edinilebilecek doğru bilgiler edinilmelidir. Yeni evlenen çiftlerin çoğunluğu birbirlerine alışmamışlardır ve alışmaları için belli bir dönem; birbirlerinin neyi sevip sevmediklerini, vücutlarının ritmini öğrenmeleri gerekir. 


Çiftlerin ilk cinsel birleşme deneyimlerinde erkek biraz heyecan yaşayabilir ve boşalma kontrolünü sağlayamayabilir. Yani bu durum erkeğin erken boşalmasına, geç boşalmasına ya da hiç boşalamamasına neden olabilir. Böyle bir durumda kadının eşini yargılaması erkeğin ileriki cinsel yaşamını da olumsuz etkiler. Kadının ve erkeğin ilk cinsel deneyimlerinde birbirleri ile iyi iletişim içinde olmaları, birbirlerini anlayışla karşılaması çok önemlidir. Eşlerin ilk birleşmeler sırasında düşebilecekleri en ciddi yanılgı herhangi bir nedenle soğukluğa kapılıp duygusal yönden birbirlerinden uzaklaşmaktır. Böyle bir tutum, kişinin kendi kendini ve karşısındakini suçlamasına yol açar. Gerginliği artırır ve yeni başarısızlıklara yol hazırlar. Bu anlamda çiftler anlayışlı olmalı, kadın karşısındaki erkeğe performans kaygısı yaşatacak davranışlarda uzak durmalı ve onu motive etmelidir. 


İlk cinsel ilişki kadınlar için son derece önemlidir. İlk cinsel ilişki, kadın için sonrasında iyi hatıralar bırakması açısından kadının kendini iyi hissettiği bir dönemde, özel bir zamanda ve özel bir yerde gerçekleşmelidir. İlk cinsel deneyim sırasında ve özellikle erkeğin de ilk cinsel deneyimi olacaksa sınırların belirleneceği bir cinsel yaklaşımda bulunulması gerekir. Cinsellik kişilerin kendi istedikleri seviyeye kadar gidebileceği, istedikleri anda durdurabilecekleri şekilde başlanmalıdır. Bu da çiftlerin aralarında iyi iletişim kurması, beklentilerini, neyden hoşlanıp hoşlanmadıklarını paylaşmaları ile gerçekleşir. Erkek, kadının anlayacağı dilde bir yaklaşım sergileyip eşinin isteği doğrultusunda cinselliği derinleştirmeli ya da sonlandırmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat