Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İdeal Kilomuz Ne Olmalı

İdeal kilo nasıl hesaplanır?

122,408
kez izlendi
Puan: 4.41 / 5
Detaylı Açıklama
İç Hastalıkları Uzmanı

İdeal kilo hesaplanırken vücut kitle indeksi formülü kullanılır. Bu formül indirekt sonuçlar verir. Vücut kitle indeksi kişinin kilosunun boyunun karesine bölünerek hesaplanır. Örneğin boyunuz 1,70 cm, kilonuz 80. 1,70*1,70=2,89 daha sonra 80/2,89=27,68 bulunur. Bulunan değer  18 - 25>27,68 çıkıyorsa kilonuz normal demektir. 25-30 arasında ise fazla kilo, 30-40 arasında ise obezite, 40'ın üzerinde ise ileri derecede obezite vardır. 

Obezitenin derecesini en iyi gösteren yöntem biyoelektrik impedans denilen kişinin boyu, yaşı ve cinsiyeti gibi özellikleri girilerek bir aletin üzerine çıkılarak vücuda çok düşük doz elektrik gönderilir. Bu yöntemde vücuttaki yağ ve kas dokuları ayrı ayrı hesaplanır. Bu yöntem kişinin vücudundaki yağ kütlesini ve miktarını hesaplar. Obezitede önemli olan kişinin vücudundaki yağ dokusu ve miktarının artmasıdır. 

Vücut kitle indeksi ile yağ dokusu ve miktarı ölçülmez. Biyoelektrik impedans yönteminde vücuttaki yağ miktarı, kitlesi ile ilgili bütün bilgiler alınabilir. 

Normal kiloda olan kişilerde organlarda yağlanma görülebilir. Bu çok sık görülen bir durumdur. Birçok kişi günlük hayatında çok fazla hareket etmiyor. Bu hareketsiz yaşam iç organların yağlanmasına neden olur. Bu durumdaki kişilere metabolik obez denir. Metabolik obez, görünüşü normal ancak iç organlarında yağlanma olan kişilere denir. Bu kişilerde de obezlerde olduğu gibi sağlık ile ilgili riskler ortaya çıkmaktadır. 

Bel çevresi ölçümleri vücuttaki yağ kitlesi hakkında gerekli bilgileri verebilir. Bel ölçümü için mezura ile belin en ince olduğu yerden ölçüm yapılır. Bulunan değer kadınlarda 88 cm'in, erkeklerde ise 102 cm'in üzerinde ise iç organ yağlanması ve obezite başlangıcı var demektir. Normal bel ölçüsü değerleri ise erkeklerde 94 cm'in, kadınlarda ise 82 cm'nin altında olmasıdır. 


Kilo insanın canını yakan bir hastalık olmadığı için çok fazla önemsenmiyor. Ancak vücuttaki yağ dokusu fazlalığı ciddi bir hastalıktır. Eğer vücut yağ dokusu normalin üzerinde olursa siz farkında olmadan ciddi bir kilo problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Vücutta bulunan fazla yağ dokusu tansiyonu yükselterek damar hastalıklarına neden olabilir. Yanlış beslenme kolesterol problemi ile birlikte damar içerisinde kireçlenmeye ve kalp damar hastalıklarına neden olabilir. Fazla kilo sadece cilt altında değil organ çevresinde de birikebilir. Pankreas, karaciğer yağlanması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Karaciğer yağlanması ileri boyuttaysa kişinin siroz olma riski vardır. 

Fazla kilo eklemlere baskı yapacağından diz ve ayak eklemlerinde ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Aynı şekilde tansiyon ve kolesterole bağlı inme, felç gibi durumların görülme riski kilolu kişilerde daha fazladır. Şeker hastalığının ortaya çıkma riski daha fazladır. Aşırı kilolu kadınlarda meme kanseri ve endometrium (rahim içi) kanseri, erkeklerde bağırsak ve prostat kanserine yatkınlık artar. 

Aşırı kilo psikolojik olarak özgüveninizi kaybetmenize neden olabilir. Dolayısıyla önemsenmeyen fazla kilolar hem psikolojik hem de fiziksel birçok rahatsızlığa neden olabilir. Verilen %10'luk bir kilo hastalıklara bağlı ölüm riskini %50 oranında azaltır. 


Yağ dokusu vücudumuz için çok önemli bir organdır. Diğer organlar gibi yağ dokusunun da vücut için önemli yararları vardır. 

Yağ dokusundan sentezlenen östrojen hormonu yağ dokusunun artmasıyla kadınlarda âdet bozukluğu, yumurta çatlama fonksiyon bozukluğuna neden olur. Erkeklerde ise kadın tipi fiziksel özelliklerin artmasına, örneğin meme büyümesi (jinekomasti) ve cinsel bozukluklara neden olur. 

Yağ dokusundan vücutta iltihabi hücreler salgılanır. Yağ dokusu büyüdüğü zaman vücudun işleyişini bozacak iltihabı hücrelerin oluşumu artar. Dolayısıyla yağ dokusunun artması damarlara hasar verir. Bir diğer taraftan yağ dokusu vücut ısısının korunmasına yardımcı olur, düşmelerde organların zarar görmemesini sağlar. Buna göre yağ dokusunun fazlalığı da azlığı da hastalıktır. 

Özellikle son yıllarda gençlerde yeme problemleri çok sık görülmektedir. Öğün atlayarak sadece kahve içerek ciddi kilo kayıpları yaşanmaktadır. Çok az yiyerek yağ dokusunun normal altına inmesi kadınlarda âdet düzensizlikleri, üreme fonksiyonlarının durması, ciltte kuruma, saçlarda dökülme ve kemik erimesi gibi durumlara neden olabilir. Erkeklerde ise kemik erimesi, ileri derecede saç ve tırnak kaybı gibi problemler görülebilir. 

Yağ dokusu önemli bir organdır. Bu nedenle sağlıklı bir vücut için doğru besinler doğru bir şekilde tüketilmelidir. 


Yağ dokusu vücudumuz için önemli bir organdır. Yağ dokusunun azlığı da çokluğu da zararlıdır. 

Yağ dokusundan östrojen hormonu salgılanır. Bu dokudan sentezlenen östrojen hormonu yağ dokusunun azalmasıyla kadınlarda âdet bozukluğuna, yumurta çatlama fonksiyon bozukluklarına neden olur.  Aynı şekilde kemik erimesi, erkek tipi saç ve tırnak kayıpları ve ciltte kuruluğa neden olabilir. 

Yağ dokusunun az olması mide bağırsak problemlerine, yeteri kadar lifli gıda alamamaya ve az beslenmeye bağlı olarak kabızlık gibi sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Yağ dokusundan sentezlenen östrojenin testosteron dönüşümlerinin yeterli seviyede olmaması sebebiyle cinsel fonksiyon bozuklukları, saç dökülmeleri görülebilir. Aynı şekilde tırnak kayıpları ve kemik erimesi gibi sorunlar da yaşanabilir. Vücutta vitamin ve mineral kayıpları ve doğru beslenmemeye bağlı olarak hafıza kusurları, algıda bozukluk, konsantrasyon kayıpları ve mide bağırsak problemleri yaşanabilir. 

Yeteri kadar yağ dokusu herkes için gereklidir.  Yağ dokusunun doğru miktarda olması için doğru beslenme ve fiziksel aktiviteler önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat