Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Herediter Anjiyoödem Hastalığı

Herediter anjiyoödem nedir?

16,382
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Göğüs Hastalıkları ve Alerji Uzmanı

Kandaki bir maddenin eksikliği ile özellikle yüzde, ağızda, gözlerde şişkinlik ile seyreden, çocukluk döneminde ortaya çıkan ve ömür boyu devam eden herediter anjiyoödem, özellikle atak zamanlarında çok hızlı müdahale edilmesi gereken, müdahale edilmedi takdirde ölüme kadar gidebilen genetik bir rahatsızlıktır. Akraba evliliklerinin daha çok görüldüğü orta ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde genetik geçiş ile çocuklardan en az birinde görülen herediter anjiyoödem, alerjik anjiyoödemden farklı olarak, ne yazık ki alerji ve kortizon ilaçlarına cevap vermez. Yüz bölgesinde, ağızda, boğaz bölgesinde görüldüğünde çok tehlikeli sonuçları olabilecek ve acil bir vaka olarak atak zamanlarında mutlaka kandaki eksik maddenin tamamlanması gerekir. 


Vücutta şişmeler veya eğer iç organları tutuyorsa, mide ağrıları şeklinde görülebilen belirtileri nedeniyle, kimi zaman iç hastalıkları veya apandisit gibi rahatsızlıklar da sanılan rahatsızlık hakkında çok daha detaylı bilgi almak için videomuzu izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat