Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hasar Danışmanlık ve Aracılık Hizmetleri

Hasar danışmanlık ve aracılık hizmetlerinin amacı nedir?

18,908
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Gül Hasar Yönetimi ve Danışmanlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı

Hasar ve danışmanlık şirketlerinde asıl amaç; trafik kazaları sonrası mağdur olan kişi veya kişilerin ortaya çıkan zararlarını en kısa zamanda ve en doğru yöntemlerle gidermek üzere uzmanlaşmış hasar danışmanı kadrolarıyla etkin şekilde sigorta şirketleri ile iletişime geçmek, mağdurların talep ve hassasiyetlerini yine sigorta şirketlerine bildirmek ve de tazminatlarına yönelik sonuç almaktır. Bu anlamda hasar şirketleri trafik kazası mağdurlarına yardımcı olma anlayışını güder. Bu sebeple hasar şirketleri güncel mevzuat değişiklikleri ile günümüz ihtiyaçlarına uygun değişimler yaparak trafik kazası mağdurlarına sürekli en uygun hizmeti verme amacıyla hareket eder. Dolayısıyla hasar danışmanlık ve aracılık şirketleri ifade ettiğimiz kriterlere göre yol ve yöntemleri belirleyerek en iyi kalite standartlarına ulaşmayı amaç edinir.

Ülkemizde araç sayısı gün geçtikçe çoğalmakta ve bununla birlikte trafik kurallarına uyulmaması neticesinde de çoğu bilinçsiz sürücülerin varlığı ile trafik kazaları ciddi bir şekilde artmaktadır. Bu trafik kazaları maddi hasarlara, geçici veya kalıcı sakatlanmalara ve daha kötüsü ölümlerle sonuçlanabilmektedir. Bu tür kazalar geçiren vatandaşlarımız hasar şirketlerine ulaşarak geniş bilgilendirme alabilir, danışmanlık hizmeti alarak ortaya çıkan zararlarını tazmin edebilir. 

Trafik kazası sonucu sakat kalan mağdurlara verilen aracılık hizmetleri

Trafik kazası geçiren vatandaşlarımızın sakat kalması durumlarında tazminat hakkı olduğu gibi ve bu tazminatları alabilmesi için belli şartların bulunması gerekir. 

Türk borçlar kanunun 54. maddesinde trafik kazası geçiren mağdurların "tedavi giderlerini, kaza nedeniyle kaybettikleri kazanç kaybını, çalışma güçlerinin azalmasından veya yitirilmesinden kaynaklanan zararlarını ve ekonomik geleceklerinin sarsılmasından kaynaklanan zararlarını" kazaya neden olan kişi veya sigorta şirketinden talep edebileceği düzenlenmiştir. İşte bu tazminatları alabilme adına hasar şirketine talep geldiğinde meydana gelen kaza neticesinde bir değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme neticesinde olayda ilgili şirketin kusur durumu tespit edilir, mağdura yönetmeliğe uygun organ veya uzuv kaybına göre engelli sağlık kurulu raporu aldırılır. Tüm bu aşamalardan sonra tazminat alımı için ilgili sigorta şirketine tüm bilgi ve belgelerle hasar danışmanları tarafından başvuru yapılır ve devam eden süreçte tazminat alınır.

Hasar şirketlerinde trafik kazası sonucu vefat eden kişilerin yakınlarına verilen hizmetler

Meydana gelen bir kazada şartlar uygunsa vefat eden kişinin geride kalan eşi çocukları ve başkaca vefat eden kişinin desteğinden mahrum kalan kişiler tazminat alabilirler. Bu tazminatı destekten yoksun kalma tazminatı olarak adlandırıyoruz.

Destekten yoksun kalma tazminatı, ölen bir kişinin yaşarken destek verdiği kişilerin aldığı desteğin ölüm sebebiyle ortadan kalkması neticesinde destek alanların uğradıkları zarardır. Destekten yoksun kalma tazminatı, ölenin destek verdiği kişilerin hayatlarının ölüm nedeniyle kötüleşmemesi için kabul edilmiş bir maddi tazminat davası türüdür. 

Destekten yoksun kalma tazminatının amacı, ölenin yaşarken destek verdiği kişilerin hayatlarını aynen sürdürebilmeleri, sosyal ve ekonomik bağlarına ölümden önceki gibi devam edebilmelerinin sağlanmasıdır. 

Hasar şirketi olarak vefat eden kişinin yakınlarının bir talebi durumunda değerlendirmeler hasar uzmanlarınca yapılır; şartları uygun olduğu takdirde tazminata ilişkin tüm evraklar hasar danışmanlık ve aracılık şirketi tarafından toparlanır. Ardından kusuru bulunan sigorta şirketine gerekli başvuru yapılarak en hızlı şekilde bu kişilerin tazminatının alınması sağlanır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat