Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Ultrason Muayenesi

Hamilelikte renkli doppler ile hangi sorunlar tespit edilebilir?

227,259
kez izlendi
Puan: 4.06 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte ultrason muayenesi, gebelikte mutlaka yapılması gereken kontroller ve ultrason çeşitleri hakkında merak ettiklerinizi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

 

Gelişmiş ülkelerde anne adaylarına gebelik boyunca 3 kere ultrason yapılması önerilmektedir. Türkiye?de de normal seyreden gebeliklerde 3 kere ultrasonografi yapılır. Ancak kimi özel muayenelerde, bazı özel hastanelerde ya da riskli gebelik durumlarında, çoğul gebeliklerde her muayenede ultrason muayenesi yapılması gerekebilir.

 

Ultrasonun anne adayına ve bebeğe bir zararı olmadığı için her muayenede ultrasonografiyle kontrolün yapılmasında bir sakıncası yoktur. Ultrasonda önemli olan gebeliğin belli başlı kilit noktalarında mutlaka yapılmış olmasıdır. 

 

Ultrasonun gerekli olduğu durumlar

-  İlk 10 haftada bebeğin yaşayıp yaşamadığı ve çoklu gebelik olup olmadığının tespiti

- 11 ile 16. haftalar arasında bebeğin ense kalınlığının ölçülebilmesi

- 19 ile 23. haftalar arasında bebeğin detaylı taraması

 

Ultrasonografi dışında yapılan ölçümlerde eğer bebekte irilik veya gelişmeme sorunu saptanırsa 30. haftada da ultrasonografi yapılabilir. Günümüzde genel eğilim ultrasonografinin her muayenede yapılması şeklinde olsa da aslında bu, gebeliğin belli dönemleri dışında zorunlu değildir ve kimi devlet ve üniversite hastanelerinde her muayenede ultrason yapılmayabilir. Anne adayının bu konuda endişelenmemesi gerekir. Çünkü özellikle gebeliğin belli başlı kilit noktalarında, ilk 10. Haftada, 11 ? 16 haftalar arasında ve 19 ? 23 haftalar arasındaki dönemlerde bebeğin anne karnındaki sağlığı incelenmiş, gerekli testler yapılmışsa, bebeğin genel sağlık durumu iyi bir şekilde değerlendirilmiş demektir.

 

Gebelikte hamileliğin durumuna ve döneme göre farklı türlerde ultrason yapılabilir. Her ultrason çeşidinde farklı durumlar değerlendirilir.

 

Ultrasonografi çeşitleri 

- Normal ultrason

- Detaylı (2. düzey) ultrason

- 4 boyutlu ultrason

- Renkli doppler 

- Fetal ekokardiyografi 

 

4 boyutlu ultrason

 

Yapılan her ultrasonda elde edilmek istenen sonuç amaç farklıdır. Örnek vermek gerekirse, 4 boyutlu ultrasonografi, cenindeki damak yarığı, dudak yarığı teşhisini koymada veya omurgadaki ufak açıklıkları anlama açısından önemlidir. 4 boyutlu ultrasonografi tek başına bir tanı aracı değil sadece siyah-beyaz detaylı ultrasonografiye bir yardımcıdır.

 

Renkli doppler ultrason

 

Renkli doppler, her gebelikte değil sadece yüksek risk gebeliklerde uygulanması önerilir. Bazı ülkelerde ise her gebelikte renkli doppler yapılmaktadır. 

 

Gebeliğin ilk aylarında doppler ultrasonla kalp kapakçığından geçen kan akışı ölçülerek down sendromunun olup olmadığının tespiti yapılır. Gebelik ilerlediği zaman eğer bebekte bir büyüme problemi varsa doppler ultrasonla bakıp kan ölçümü yapılarak bebeğin doğumuna yönelik karar alınabilir. 

 

Gebelikte ultrason muayenesi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat