Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Karın Ağrıları

Hamilelikte karın ağrısı normal midir?

187,935
kez izlendi
Puan: 4.56 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte karın ağrıları ile ilgili bilmeniz gerekenler... 


Hamilelik döneminde karın ağrıları çok sık görülür. Bu ağrıların büyük kısmı kötü karakterli değildir. Hamileliğin ile 3 ay ve son 3 ayın ortaya çıkan karın ağrılarına dikkat etmek gerekir. Hamilelik döneminde hormonların etkisiyle bağırsaklar genişler ve yavaşlar. Bu durum anne adayında şişkinlikle beraber karın ağrısına neden olabilir. Bu karın ağrısını önlemek için yeteri miktarda sıvı ve lifli gıda tüketilmelidir. Az ama sık yemek yemek de şişkinlik şikayetinin giderilmesi için önemlidir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde rahmin büyümesi ile çevre dokulara yaptığı baskı ve oradaki bağ dokusunun gerilmesi karın ağrısına neden olabilir. Bu ağrıları iyi huyludur ve pozisyon değişikliği, istirahat ile geçen ağrılardır.

Hamilelikte karın ağrısının nedenleri:
- Apandist
- Safra yollarının tıkanması sonucu oluşan safra kesesi iltihabı
- İdrar yollarına bağlı böbreklerden taş düşürme
- Mesanenin iltihaplanması

Hamilelik döneminde görülen karın ağrısı iyi ya da kötü huylu olabilir. Gebeliğin ilk 3 ayında kanama ile beraber şiddetli karın ağrısı oluyorsa düşük yapma tehlikesine karşı doktora başurulmalıdır. Gebelik ultrason ile rahim içerisinde teşhis edilmeyip kanda teşhis edildiyse bu dış gebelik olabilir ve karın ağrısı durumunda doktora başvurulması gerekir. Gebeliğin son dönemlerine doğru aralıklı gelen ve giderek şiddeti artan karnın sertleştiği ağrılar düşük veya erken doğum tehditi olabilir. Bu durumda hemen hastaneye başvurmak gerekir. Gebeliğin son 3 ayında plasentanın erken ayrılması ile ortaya çıkabilecek karın ağrılarında doktora başvurulmalıdır. Genellikle gebeliğin son 3 ayında görülen preeklemsi denilen gebelik zehirlenmesi durumunda mide, göbek üstü bölgede ve karaciğerde ağrı olabilir. Bu durumda da doktora başvurulması gerekir.

Hamilelik döneminde görülen karın ağrısı iyi ya da kötü huylu olabilir. İyi huylu karın ağrıları genellikle bağırsakların yavaşlaması ve geç boşalmasına bağlı olabilir. Aynı şekilde rahimin baskısı sonucu bağların gerilmesi ile ortaya çıkan karın ağrıları olabilir. Gebeliğin son 3 ayında doğuma hazırlık ağrıları da olabilir. Gebelik döneminde görülen karın şişkinliği bağırsakların yavaşlamasından kaynaklanır. Bu durumda az ama sık yemek, yeterince sıvı almak, lifli gıda tüketmek ve bağırsak hareketlerinin düzenmesini yapmak önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat