Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte İlaç Kullanırken Dikkat Edilecekler

Gebelikte hangi tür ilaçlar kullanılabilir?

15,038
kez izlendi
Puan: 3.44 / 5
Detaylı Açıklama
Farmakoloji Uzmanı

Gebelikte ilaç kullanırken bilmeniz gerekenler... 


Gebelik döneminde kadınların en çok korktuğu konulardan bir tanesi ilaç kullanmak zorunda kalınması durumunda kullanılacak ilaçların bebeğe zararlı etkileridir. Gebelik döneminde ilaç kullanımının zorunlu olduğu durumlar vardır. Bunlar anne adayının gebelik öncesi var olan hastalığı ile ilgili ilaçlardır. Astım, şeker hastalığı, hipertansiyon, tiroit ve birtakım psikolojik hastalıklarda kullanılan ilaçlardır. Gebelik döneminde ilaç kullanımına karar verirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli konu kar/zarar oranı ve ilacın güvenilirliğidir.

Gebelikte ilaç kullanımı 
Hamilelik döneminde ilaç kullanımının zorunlu olduğu durumlar vardır. Anne adayında şeker hastalığı, hipertansiyon, tiroit bozukluğu gibi durumlarda ilaç kullanması gerekebilir. Hormon ilacı kullanan kişiler hamile kalmadan önce doktoruna danışmalıdır. Bu durumda doktor kişinin gebelik öncesi kullandığı ilacı değiştirebilir ya da gebe kalmamasını önerebilir. Ancak kişinin hastalığı stabil hale geldikten sonra tekrar doktoru ile konuşarak hamile kalabilir. Bütün ilaçlar plasenta yoluyla bebeğe geçmekle birlikte, geçiş miktarı ilacın dozu, moleküler ağırlığı, gebelik dönemi ve farmakogenetik özelliklere göre değişmektedir. Gebeliğin ilk 10 gününde embryo dış uyaranlara duyarsız olduğu için bu dönemde alınan ilaçlar ya düşüğe neden olmakta, yada anomali yapmamaktadır.

Gebelikte yanlış ilaç kullanımı 
Annenin aldığı bir ilacın bebeği etkilemesi için plasentadan geçmesi gerekir. Hemen hemen her ilaç plasentadan belirli ölçüde geçer. Ama her ilacın da bebeğe zarar verdiği söylenemez. Hamilelik döneminde kullanılan ilaçlar ya bebeğin herhangi bir organını etkileyebilir ya da organ dışında bebeğin gelişmemesine neden olabilir. Gebelik döneminde ilaç kullanımının zorunlu olduğu durumlar vardır. Bunlar anne adayının gebelik öncesi var olan hastalığı ile ilgili ilaçlardır. Astım, şeker hastalığı, hipertansiyon, tiroit ve birtakım psikolojik hastalıklarda kullanılan ilaçlardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat