Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Enfeksiyon ve Tedavisi

Hamilelikte enfeksiyon nasıl anlaşılır?

50,177
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları, vulva vajinal enfeksiyonlar  başta olmak üzere birçok enfeksiyon hastalığı görülebilir. Gebelerde idrar yolu enfeksiyonları bazen hiçbir belirti vermez ancak gebelikte sıkıntı yaratabildiği için idrar tetkiki ile gebeler sıklıkla kontrol edilmelidir. Vajinal enfeksiyonlar daha çok hormonal değişiklikler ve flora değişikliklerine bağlı olarak hamilelik döneminde daha çok görülür.

Gebe bir kadında, gebe olmayan bir kadında görülebilecek her türlü enfeksiyon oluşabilir. Örneğin kış aylarında solunum sistemini etkileyen nezle, grip gibi basit enfeksiyonlar görülebildiği gibi zatürre gibi daha ciddi enfeksiyonlar da izlenebilir.

Hamilelikte bulantı, kusma, ateş gibi şikayetler sindirim sistemi enfeksiyonlarından kaynaklanabilir.

Gebelikte kızamıkçık, toksoplazma, sitomegalovirüs, hepatit B gibi enfeksiyonlar bebeği olumsuz etkileme potansiyeli olduğundan, bu enfeksiyonlara karşı daha dikkatli olunmalıdır. Bu nedenle planlan gebeliklerden önce ve gebelik sırasında, eğer gerekliyse bu enfeksiyonlara ait değerlendirmeler de yapılmaktadır.

Hamilelikte enfeksiyon belirtileri

Enfeksiyon hastalıkları çok değişik belirtiler verebilir. Doktor sıklıkla bu belirtilerden şüphelenir. Enfeksiyon vücut sıcaklığında artış, ateş, halsizlik gibi belirtiler gösterirken, bazı enfeksiyonlar ise daha spesifik organ tutulumlarına neden olabilir. Belirtiler de tuttukları organa bağlı olarak gelişir. Solunum yolları tutulduğunda nezle, öksürük, idrar yolları tutulduğunda yan ağrısı, idrarda yanma, sık idrara çıkma ve idrarda renk değişikiği gibi belirtiler görülür. Sindirim sistemini etkileyen enfeksiyonlar, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal gibi belirtiler gösterir. 

Bazı enfeksiyonlar çok hafif bir kırgınlık şeklinde seyrederken, bazıları hiçbir belirti vermeyebilir ya da bazı hastalıklar çok daha sistemik, yaygın enfeksiyon bulguları yapabilir. 

Hamilelikte enfeksiyon teşhisi

Enfeksiyonların tanısı, hastanın şikayeti, muayene bulguları değerlendirilerek konulur. Gerekiyorsa etkeni izole edebilmek için kültür antibiyogram testleri yapılır. Bazı enfeksiyonların tanınabilmesi için kan alınır, o hastalığa ait antikorlara bakılır. Antikorların olup olmaması veya antikorlardaki titre artışına göre de hastalığın tanısı konulur. 

Hamilelikte enfeksiyon tedavisi

Gebelik döneminde pek çok enfeksiyon geçirilebilir. Bunlarda etken bakteriler, virüsler veya parazitler olabilir. Gebelik döneminde geçirilen enfeksiyonlar hem gebeliğin hem de bebeğin sağlığını etkileyebilirken bazıları enfeksiyonlar da hiçbir olumsuz duruma yol açmaz.

Hamilelikte enfeksiyonlarda tedavi, etken saptanabilmişse ona yönelik antibiyotikler kullanılarak yapılabilir. Etken saptanamamışsa semptomatik tedavi adı verilen, gebenin rahatsızlıklarına yönelik tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Bunlar ağrı kesiciler, ateş düşürücüler veya immün sistemini destekleyici birtakım vitaminler ile gerçekleştirilir. 

İdrar yolu enfeksiyonu gibi bazı enfeksiyonlarda kültür antibogram sonrası seçilen antibiyotiklerle tedavi gerektirir. Bazı vajinal enfeksiyonlar ise, enfeksiyonun doğum kanalından bebeğe ulaşmasını önlemek için antibiyotik tedavisi gerektirebilir.

Bazen de antibiyotik tedavisinin gebelik boyunca sürdürülmesi gerekebilir. Toksoplazma enfeksiyonları buna bir örnektir.

Hamilelikte enfeksiyondan korunma yolları

Hamilelikte enfeksiyon hastalıklarından korunmak için bulaşma yollarının bilinip buna yönelik önlem alınması ve hijyen kurallarına uyulması gerekir. Örneğin solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için sinema salonu, toplu taşıma, otobüs gibi sıkışık ortamlarda bulunmamak, hava akımının az olduğu yerlerde kalmamak gerekir. 

Hamilelik döneminde mümkün olduğunca kalabalıklara karışmamanız, gebeliğiniz kış aylarına denk geliyorsa grip aşısı olmanız önerilir. 

Virüsler etkenlerle kirlenmiş elin, enfekte eşyaların ve yiyeceklerin ağza sürülmesi ile bulaşır. Bu nedenle ellerin düzenli olarak yıkanması gerekir.

Enfeksiyonlara karşı içilen suların temiz olması, meyve ve sebzelerin ise mutlaka çok iyi yıkanması gerekir. Süt ve süt ürünleri pastorize edilerek kullanılmalı, etler çok iyi pişirilerek tüketilmeli, hamilelik döneminde çiğ et kesinlikle yenmemelidir. 

Hamilelik döneminde enfeksiyonlara karşı dikkat edilecekler
- Suların temiz olmasına dikkat edilmeli
- Eller sürekli yıkanmalı
- Meyve ve sebzeler çok iyi yıkanmalı
- Süt ve süt ürünleri pastroize edilerek tüketilmeli
- Etler çok iyi pişirilmeli
- Çiğ et kesinlikle yenmemeli
- Yumurta çiğ olarak değil, pişirilerek tüketilmeli
- Tuvaletler temiz tutulmalı
- Her tuvaletten sonra eller mutlaka yıkanmalı
 - Enfeksiyon açısından riskli olan bölgelere seyahat edilmemeli

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat