Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri nelerdir?

370,200
kez izlendi
Puan: 4.94 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı

Göğüslerde dolgunluk ve vücuttaki ağırlık hissi hamilelik belirtileri arasında yer alır. Döllenme sonrası ortaya çıkan ve döllenen bebeğin rahme yerleşmesi sonrasında ortaya çıkan kanama da hamilelik belirtileri arasındadır. Hamilelik belirtileri hakkında merak ettiklerinizi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Hamilelik yumurtlama anındaki döllenmeden itibaren başlar. Döllenme sonrası ortaya çıkan ve döllenen bebeğin rahme yerleşmesi sonrasında ortaya çıkan kanama da hamilelik belirtileri arasındadır. Hamileliğin oluşmasından bir hafta sonra bile daha sık tuvalete çıktığınızı fark edebilirsiniz. Geceleri alışık olduğunuzdan daha çok uyanıp idrara çıkmaya başlayabilirsiniz. Bazı anne adaylarında kabızlık da görülebilir.

Gebelik belirtileri: Âdet gecikmesi

İlk âdet gecikmesi hamileliğin en önemli belirtisidir. Hamilelik belirtileri arasında artan hormonlarla beraber bağırsaklarda tembellik, bulantı ve baş ağrısı yer alır. Ancak yine de hamilelik belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Özellikle âdet düzensizliği olan kişilerde rahme yerleşme kanaması olduysa gebeliğin belirlenmesi ileri haftalara sarkabilir.  

Hamilelik belirtilerinin ortaya çıkma zamanı

Kadının vücudu her âdet döneminde yumurtlamadan sonra hamileliğe hazırlanmaya başlar. Bu dönemde rahimin iç duvarını kalınlaştıran progesteron hormonu yükselmeye başlar. Buna bağlı olarak göğüslerde dolgunluk ve vücutta ödem oluşabilir. Yumurtlama sırasında döllenmede gerçekleşip gebelik oluşursa bu değişiklikler artarak devam eder. Dolayısıyla yumurtlama evresinden itibaren gebeliğe benzer belirtiler ortaya çıkabilir. Âdete yakın dönemde gebe kalmamış kişiler ortaya çıkan belirtileri yanlış değerlendirebilirler. 

Yumurtlama sırasında döllenme gerçekleşirse 7 - 10 gün içerisinde döllenen yumurtanın oluşturduğu embriyo rahme yerleşir. Bu andan itibaren kadın vücudunda farklı hormonlar salgılanmaya başlar. Bu dönemden itibaren bulantı gibi gebelik belirtileri ortaya çıkabilir. Embriyonun rahme yerleşmesi sırasında hafif ağrı, kramp ve az miktar kanama da olabilir. Bu erken kanama ve kramplar erken âdet ile karıştırılabilir. 

Gebeliğin erken dönemlerinde yorgunluk, uyku hali, bel ve baş ağrısı gibi belirtiler görülebilir. Ancak bu belirtiler kimi zaman başka rahatsızlıklarla da karşılaştırılabilir. En önemli gebelik belirtisi âdetin gecikmesidir. Özellikle âdet periyodu düzenli olan kişilerin, cinsel aktivite sonrası âdet gecikmesi varsa, bu durum gebelik anlamına gelebilir.

Normal bir kadında, bir âdet dönemi (âdet siklusu) 21 ile 35 gün arasında sürer. Âdetin 35 günden daha uzun sürmesi, âdet gecikmesi olarak tanımlanır. Âdet kanaması, rahim içi zarının dökülmesi demektir.

Âdet gecikmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi gebeliktir. Ancak yine de âdetin gecikmesine neden olabilecek birçok sebep vardır. Beyinden yumurtalıklara doğru salgılanan stres hormonu, diğer hormonların değişmesi, kişilerin yaşam tarzı âdet gecikmesine neden olabilir. Örneğin sürekli gece çalışan bir hemşirenin vardiyasını değiştirmesi âdetin gecikmesine neden olabilir. Ancak bunlar geçici nedenlerdir. Âdet periyodu düzenli olan yumurtlama çağındaki kadınlarda cinsel aktivite sonrası âdet gecikmesinin gebelik belirtisi olması da yüksek ihtimaldir.

Gebelik belirtileri: Göğüste hassasiyetin artması

Âdet öncesi dönemde de göğüslerde şişkinlik, ağrı ve hassasiyet olabilir, çünkü göğüslerde hassasiyet gebelik öncesi ve yumurtlama döneminden itibaren başlar. Gebelik döneminde de hormonların artması göğüslerde dolgunluk ve ağrı oluşmasına neden olur. Eğer gebelik yoksa ya da göğüste normalden daha fazla şişkinlik hissediliyorsa kişinin doktora başvurması gerekir. 

Gebelik belirtileri: Mide bulantısı

Bulantı gebeliğe bağlıysa bebeğin rahme yerleşmesinden itibaren ya da 6 ile 8. haftalar arasında mide bulantısı yaşanabilir. Bazı durumlarda bulantı çok şiddetli olabilir. Mide bulantısı, hamileliğin ilk dönemlerinde çok sık rastlanan bir durumdur. Ancak bütün kadınlarda bulantı olmayabilir. Bulantı olup kusma olan ya da hiç kusamayan kadınlar da olabilir. Ancak anne adaylarının yarıdan fazlasında mide bulantısı yaşanabilir. Âdet dönemlerini düzenli takip etmeyen kadınların gebe olup olmadığı mide bulantısından anlaşılabilir ve yaşam şartlarını buna göre düzenleyebilir. Mide bulantısı kişiden kişiye farklı zamanlarda olabilir. Bazı zamanlar âdet öncesi sendrom olarak da mide bulantısı oluşabilir. Eğer kişi gebe kalmışsa bulantı sonraki evrelere doğru geçer. 

Gebelik belirtileri: Baş dönmesi

Âdet gecikmesi ve mide bulantısı ile gelen baş dönmeleri gebelik belirtisi olabilir. Ancak kişi daha önceden baş dönmesine neden olabilecek bir hastalık geçirmişse bunun gebelik belirtilerinden ayırt edilmesi gerekir. Baş dönmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi gebelik dönemindeki tansiyon düşmesidir. Tansiyon düşmesi su ve tuz alımı ile de ilgilidir. Gebelik döneminde az sıvı tüketmek baş dönmesine neden olabilir. Gebelerin hamilelik boyunca susuz kalmamaya özen göstermesi gerekir. 

Şiddetli baş dönmesi ve mide bulantısı iç kulakla ilgili hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir. Eğer ayağa kalkamayacak derecede baş dönmesi varsa bu durum farklı şekillerde değerlendirilmeli ve mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat