Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamile Kıyafeti Seçerken

Hamile kıyafetleri giymeye hangi aydan itibaren başlanmalı?

116,050
kez izlendi
Puan: 4.41 / 5
Detaylı Açıklama
Hamile Giyimi Marka Müdürü

Hamilelik döneminde kıyafet seçimi, gebelikte kullanılması gereken kumaşlar, gebelikte iç çamaşırı seçimi gibi konulardaki sorularınızın yanıtını öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Hamilelik sadece karnın büyüdüğü bir dönem olmadığı için kıyafet alırken karnın büyümesini beklemeye gerek yoktur. 

Hamilelik döneminde kıyafet seçerken ne kadar kilo alınacağı, hangi ayda karın ne kadar büyür gibi kriterler kişiden kişiye göre değişir. Ancak genel olarak hamileliğin 4 - 5. aylarında karın büyümeye başlar. Basen ise hamileliğin 3. Ayından itibaren büyümeye başladığından, hamileler bu dönemde eski pantolonlarını giymekte zorlanırlar.

Normal kıyafetler hamilelere uygun yapılmadığı için özellikle hazım zorluğu çeken hamileler normal kıyafet giyerken oldukça zorlanmaktadır. Dolayısıyla hamileliğin 3. ayından itibaren hamile kıyafetlerinin giyilmesinde fayda vardır.

Hamile giysilerinin en önemli özelliği hamilelerin ilerleyen dönemlerde kilo almasıyla büyüyen vücutların uyum sağlamasıdır. Dolayısıyla her ay yeni hamile kıyafeti almaya gerek yoktur. Hamile kıyafetleri kişinin vücuduna uyum sağlayacak şekilde üretilir. 3 ayda alacağınız bir hamile pantolonu, gebelikte planlanan kilo alımının çok üstüne çıkmazsanız son aya kadar rahatlıkla kullanılacaktır.

Hamilelerin beli lastikli olan pantolonları tercih etmesinde fayda vardır. Aynı şekilde bol elbise giyilmesi hamilelik dönemindeki kadınların rahat etmesi açısından önemlidir. 

Pamuklu/koton ve likralı kıyafetler hamilelerin rahatlığı açısından önemlidir. Aynı şekilde hamile kıyafetlerinin vücudunuza uyum sağlayarak büyümesi de önemlidir.

Gebelikte pantolon seçimi

Hamile pantolonlarının karın kısmı panelli bir şekilde yapılmaktadır. Panel kısmı vücutla uyumlu bir şekilde karınla beraber büyür. Hamile pantolonlarındaki panel kısmı viskon malzemeden yapılır. Viskon kumaşların nem alma kapasitesi yüksektir, koku yapmaz ve teri emer. Bu sebeple hamile pantolonlarında çok sık tercih edilir.

Sentetik ve polyester içerikli kumaşlar hamilelerin aşırı terlemesine neden olabilir. Saten tarzı kumaşların özellikle gece kıyafetlerinde ve sadece küçük detaylarda kullanılması faydalı olacaktır.

Hamilelerin hem kış hem de yaz aylarında mümkün olduğunca viskon ve koton kumaş içerikli kıyafetler tercih etmesi gerekir. Aynı şekilde kıyafetlerin içeriğinde likra olması büyüyen vücuda uyum sağlaması açısından önemlidir. 

Hamilelik döneminde iç çamaşırı seçimi

Hamilelerin iç çamaşırı seçerken koton (pamuklu) kumaş içeriği olan çamaşırları tercih etmeleri gerekir. İç çamaşırları genellikle bol seçilmeli ve kan dolaşımı üzerine muhtemel olumsuz etkilerini engellemek için iç çamaşırı lastiklerinin çok sıkmaması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.

Hamileliğin 7. ayından itibaren emzirme sütyeni kullanılmalıdır. Emzirme sütyenlerinin hamilelerin üzerine çok oturmayan tarzda olması gerekir. Çünkü ileri dönemde göğüsler büyüyecektir. Emzirme sütyenleri genellikle anneye kolaylık sağlamak için tek elle meme ucu açılabilecek şekilde tasarlanırlar. Bunların kopça veya çıt çıt gibi açma mekanizmaları vardır ve önde kapak şeklinde açılan bir bölüm bulunur. 

Kış mevsimine uygun hamile kıyafetleri

Hamilelerin kışın sıcak tutsun diye tek parça kıyafet giymesi doğru olmaz. Boğazlı kazaklar, tek parça yün elbiseler, esnemeyen sert kumaşlar hamilelik döneminde rahatsızlığa neden olabilir.

Hamilelerin kış aylarında ince kıyafetleri kat kat giymesinde fayda vardır. Örneğin koton kumaştan bir tişört ve onun üzerine hırka giyilebilir. Bu sayede sıcakladığınız zamanlarda üst kısımdaki hırkayı çıkarabilirsiniz. Yine aynı şekilde penye bir elbisenin üzerine hırka giyebilirsiniz. Bununla beraber hem yazın hem de kışın polyester ve sentetik kumaşlardan uzak durulması gerekir

Gebelikte kıyafet seçimlerinde renklere de dikkat etmesi gerekir. Siyah gibi koyu renk ağırlıklı kıyafetler yerine mutluluk verecek canlı renkler tercih edilmesi, gebelik psikolojisi için de iyi olacaktır.

Gebelikte kıyafet bedeni hesaplama

Son dönemde yapılan hamile kıyafetlerinde hamilelikten önceki bedene uygun kıyafetler yapılmaktadır ve kıyafetlerin kalıpları hamile bedenine uygun şekilde ayarlanır. Bu şu anlama gelir: 36 beden kıyafet giyen hamile kadının kıyafeti de 36 bedendir. Hamilelik döneminde kıyafetler karın ve basen bölgesinin kilo alacağı hesaplanarak alınmalıdır. Bu nedenle özellikle karın ve basen bölgesinden kilo alan hamilelerin kıyafet seçimlerinde bu ayrıntıya dikkat etmesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat