Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Güvenli Bir Hamilelik İçin

Hamilelerin hangi bitki çaylarını içmeleri güvenlidir?

160,031
kez izlendi
Puan: 4.71 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebeliğinizin daha rahat geçmesi için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe'den hamilelerin sık yaşadığı sorunları ile çözümlerini izleyerek öğrenin. 

Gebelikte vitamin ve demir takviyesinin önemi

Hamilelik süresi ilerledikçe demire olan gereksinimi çoğaltır. Demir vücuttaki depolardan kullanılır ancak demir oranı yetersiz kalınca takviye yapmak gerekir. Hamilelikte rutin kontrollerde yapılan ölçümlerde kansızlık eğilimine rastlanılırsa doktor anne adayına, demir takviyesi için kan hapları verir. Bazı durumlarda kansızlık şikayeti olmasa da demir takviyesi uygun görülebilir. 

Anne adaylarının dikkat etmesi gereken diğer bir konu da takviye olarak aldığı demir, vitamin ve mineralleri besin yoluyla da almaya çalışmasıdır. Demir eksikliğinde anne adayı beslenmesine de özen göstermeli, demir açısından zengin hayvansal gıdaları ve yeşil yapraklı sebzeleri bol miktarda tüketmelidir. 


Gebelik sürecinde annenin yanında bebeğin de gereksinimleri karşılanacağından vitamin, mineral ve demir depolarının yeterli miktarda olması gerekir. Bazı doktorlar rutin olarak hamileye vitamin verebilirler, bazı doktorlar da iyi beslenmeye dayalı olarak vitamin önermeyebilir. Hamilelikte gereksiz yere ve aşırı dozda kullanılmadığı sürece vitaminlerin zararı yoktur. 

Omega3 takviyesinin önemi

Anne adayına Omega-3 kaynaklı balık yağı tableti verilebilir. Omega-3 tableti kullanmayan anne adayları haftada iki kez balık, günde iki tane ceviz, haftada 1-2 kez ıspanak, semizotu gibi Omega3 kaynağı yüksek olan besinler tüketmelidir.

Gebelik boyunca anne adayında kalsiyum ihtiyacı arttığından yeteri miktarda süt, yoğurt, peynir gibi gıdalar alınamıyorsa 1000 mg kalsiyum takviyesi alınmalıdır.

Gebelikte bitki çayı tüketimi

Gebelikte bitki çaylarını tüketirken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Sinameki, adaçayı gibi bitki çaylarının rahim kasıcı özellikleri olduğu için bu çaylar gebelikte tüketilmemelidir. İsimlerini az duyduğumuz oğul otu, çörekotu gibi çaylar da gebelik süresince tüketilmemelidir.  Kekik çayı tansiyonun yükselmesine neden olduğu için önerilmez. Fazla bitki çayı tüketmek metabolizmayı çok hızlandırdığı için bebeğin gelişimine zararı olabilir. 

Hamilelikte içilebilecek bitki çayları
- Ihlamur
- Rezene
- Papatya
- Zencefil
- Kuşburnu

Isırgan otu çayının anne sütünü artırıcı özelliği olduğundan gebelikte tüketildiği gibi doğumdan sonra da içilmesi önerilir.

Gebeler için günlük tüketilmesi gereken kafein miktarı 200 mg'dır. Bir çay bardağı çay ise  yaklaşık 40 mg kafein içerir. Bu nedenle kafein içeren çay, kahve, yeşil çay ve kolalı içecekler günde iki birimden fazla tüketilmemelidir. 

Gebelik süresince yatış pozisyonu seçimi

Gebelik sürecinde anne adaylarına özellikle sol yana yatış pozisyonu önerilir. Vücudun sağ taraftaki ana toplardamarın basıya uğraması sonucu özellikle vücudun alt tarafındaki toplardamarların belirginleşmesine bağlı sorunlar olan bacaklardaki varisleri ve makattaki damarların genişlemesi ile oluşan basuru engellemek için sol yana yatmak gerekir. 

Sağ tarafa yatıldığında rahim toplardamara bası yapar ve kalbe dönen kan miktarı azalır, bu da fetusa giden kan miktarında azalmaya sebep olur. Sol yana yatıldığında plasentaya giden kan miktarı artacağı için bebeğe daha fazla kan ve besin maddesi ulaşır. Aynı zamanda sol tarafa yatmak kan dolaşımındaki sirkülasyonu arttırarak vücuttaki şişlikleri azalmasını sağlar. Uykuda bunu her zaman kontrol etmek mümkün değildir. Bu nedenle anne adayı gün içinde kendine zaman ayırıp 2 saat sol yanına yatabilirse bebeğe giden kan miktarı artacağından mutlaka faydalı olacaktır.

Yüksek riskli gebeliklerde bebekte gelişme geriliği, anne adayında yüksek tansiyon olduğunda hamilenin mutlaka sol yanına yatması önerilir. Reflü sorunları olan anne adayları için önerilen yatış pozisyonu başının altına fazladan yastık koymalarıdır. Aynı zamanda yemekten hemen sonra uzanmak yerine hareket halinde olmak da reflü sorunlarının önüne geçebilir.

Gebelikte tetanos aşısı

Tetanos ya da kazıklı humma, Clostridium Tetani adlı bakterinin vücuda girmesiyle oluşan bir enfeksiyondur. Tetanos aşısı hamilelikte güvenle yapılabilecek bir aşıdır. Su çiçeği, kabakulak, kızamık aşıları gibi canlı mikroorganizma içermez. Doktorların önerisi anne adaylarına tetanos aşısı yaptırma yönündedir. Daha önce hiç tetanos aşısı hiç yapılmamış veya aşı yapılmasının üzerinden 10 yıldan fazla süre geçmiş olan gebelere tetanos aşısı yapması önerilir. Tetanos aşısı yapılan anne adayında oluşan antikorlar bebeğe de geçer ve bebekte yenidoğan döneminde oluşabilecek tetanos hastalığına karşı koruma sağlar. Gebelikte yapılan aşının nedeni bebeği yenidoğan tetanosundan korumaktır. Anne adaylarına ve bebeğe hiçbir zararı olmayan tetanos aşısı sağlık ocaklarında ücretsiz bir şekilde yaptırılabilir. 

Gebelikte kabızlık sorunu

Progesteron hormonu bağırsaklardaki kas dokusunu gevşeterek bağırsakların boşalım zamanını uzatır ve besinlerin burada daha fazla kalmasıyla bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Gebelerin yaklaşık %50'sinde kabızlık sorunu vardır. 

Gebelikte kabızlık nedenleri
- Artan progesteron hormonunun düz kas gevşemesi yapması
- Hamilelik sürecinde içilen demir hapları
- Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde rahimin büyümesi ve bağırsağın son kısmında baskı yapması

Gebelikte kabızlığı önlemenin yolları
- Gebelik sürecinde kabızlığı önleminin en etkili yolu dengeli beslenmedir. 
- Lifli besinlerin tüketilmesine önem verilmeli, günde 25-30 gr aralığında lifli ve posalı gıdalar tüketilmelidir.
- Meyve ve sebzeler, tam tahıllı veya kepek ekmeği lif içeren gıdalardır. 
- Kahvaltıda mısır gevreği ya da yulaf ezmesi, süt ya da meyve suyu ile karıştırılarak yenebilir.
- Su tüketimi de kabızlığı önleyici olduğundan yaz aylarında günde 3 litre, diğer zamanlarda ise 2,5 litre olacak şekilde su içilmelidir.
- Haftada 2-3 defa 20-30 dakika süren egzersizler yapmak kabızlığı gidermede yardımcı olur.
- Gebelikte ağır egzersizler değil, tempolu yürüyüş veya yüzme tercih edilmelidir.

Gebelikte tatil

Gebelik kanın pıhtılaşma eğilimini belirgin olarak arttırır. Bacakların uzun süre aşağı sarkık durumda ve hareketsiz kalması kanın damar içinde pıhtılaşmasına neden olabilir. Bu nedenle yolculuk sırasında 2 saatte bir 5-10 dakika yürüyüş yapmak gerekir. Uçakta veya otomobilde seyahat eden anne adaylarının bacaklarını uzatıp rahat edebilecekleri koltuk seçimi yapması gerekir. Hareket kısıtlılığı, molaların uzun aralıklarla ve seyrek olması nedeniyle gebelik döneminde otobüs yolculuğu önerilmez. Bu nedenle sık aralıklarla mola verilebilecek özel araçla yolculuk ya da uçak yolcuğu seyahat için daha doğru bir seçim olacaktır.

Gebeler giysi seçiminde rahat kıyafetleri tercih etmelidir. Kolayca çıkarılıp değiştirilecek üstler, bel bölgesini sıkmayacak, gebelik dönemine uygun beli rahat pantolonlar seyahat için daha doğru olacaktır.

Yaz aylarında saat 12 ile 16 arasında güneş ışınlarına dikkat etmeli, 40 faktör ve üzeri koruyucu krem kullanmalıdır. Yaz süresince günde 3,5 litreye kadar su tüketilmeli. Yine yaz aylarında dışarıda kalan besinlerin bozulma ihtimali olduğu için dikkatli olarak besin zehirlenmelerine karşı önlem alınmalıdır. 

Gebelikte uçak yolculuğu izinleri

Uçak yolculuğu için hamile kadınların doktorlarından onay ve "uçakla seyahatinde sakınca yoktur" raporu alması gerekmektedir. Bu raporun 28. haftaya kadar olan kısmında hiçbir havayolunun bunu istememesi gereklidir ama her havayolu şirketinin bu konudaki politikası farklıdır. Çoğu uçak şirketi 34. haftadan sonra uçuş izni vermez.  Kısa süreli uçak yolculuğu olmak kaydıyla bazı özel durumlarda, özel izinle doğuma 1 hafta kala bile uçak yolculuğu yapılabilir ancak anne adaylarının doktorlarından gideceği ve döneceği günler için ayrı ayrı 2 rapor alması gerekmektedir.

Hamilelikte uçak yolculuğu süresi için bir üst sınır yoktur ama özellikle 5 saati geçen yolculuklarda bu konuyu doktorla konuşmakta ve muhtemel riskleri değerlendirmekte fayda vardır. Yolculuk sürecinde anne adayının 2 saatte bir yürümesi önerilir. Uçak yolculuğu; şeker hastalığı, yüksek tansiyon, çoğul gebelik gibi yüksek risk oluşturmayan durumlarda güvenle yapılabilecek bir yolculuktur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat