Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göz Tembelliği ve Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz kuruluğu nasıl tedavi edilir?

25,156
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Sinan Göker Göz Grup Başkanı

Göz kuruluğu son yıllarda artarak görmeye başladığımız bir şikayet. Öyle ki, Avrupa ve Amerika'da göz kuruluğu klinikleri oluşturulmaya başlandı. Yani artık sadece göz kuruluğunu tedavi eden klinikler mevcut. Türkiye'deki göz kliniklerinde de böyle uygulamalar yer alıyor. Göz kuruluğunun tam olarak yüzde 100 kalıcı bir tedavisi şu an için bulunmuyor. Ancak belli tedavileri uygulayarak yüzde 50, 60, 70 oranlarında iyileşme sağlanabiliyor. Bunlardan en son geliştirilen yöntem göz kuruluğu lazeri. Göz kuruluğu tedavisi için yapılan lazer, bir tür IPL lazeri. Bir tür ışık çakmaları şeklinde uygulanıyor. Göz kapaklarına uygulanıyor ve aşağı yukarı 10 dakika sürüyor ve 4 seans kadar yapılıyor. Buna göre göz kuruluğu için uygulanan IPL lazeri 1'er ay aralıklarla toplam 4 seans sürüyor.

Göz kuruluğu için uygulanan lazer tedavisinden sonra kişinin gözyaşında yüzde 50 oranında bir iyileşme kaydediliyor. Lazer tedavisinin yanı sıra göz kuruluğu için bazı ağızdan verilen gıda takviyeleri, gözyaşı damlaları ve gözyaşı damlası şeklinde olan ilaç tedavileri de yapılıyor. Bu tedavilere ek olarak göz kuruluğu için kirpik diplerine uygulanan bazı özel tedaviler de bulunuyor. 

Göz kuruluğu için yapılan kombine tedavi sonucunda hastada yüzde 60-70 oranında bir rahatlama sağlanır. Ancak bu kuruluk lazeri yeni bir lazer ve gözde yüzde 50 oranında kalıcı bir rahatlama sağlıyor. Bu anlamda kolay bir tedavi ve artık sıklıkla uygulanmaya başlandı. 

Çocuklarda ve yetişkinlerde göz tembelliği tedavisi

Göz tembelliğini kişinin anlaması mümkün değildir. Göz tembelliğinin tam açıklaması bir insanın gözlükle veya kontakt lensle dahi yüzde yüzde görememesi halidir. Kimi kişilerin gözü bozuk oluyor fakat gözlüğü taktığında yüzde 100 görme sağlayabiliyor. Buna göz tembelliği denmiyor. Göz tembelliği görme için sağlanan aparatlara rağmen yüzde 100 görememe durumudur. Aparatlar yüzde 10, 50, 60, 70 oranında fayda sağlıyor ancak kişinin görmesini yüzde 100'e çıkaramaz.  Bu durumun açıklaması da göz tembelliğidir. 

Göz tembelliğinin en sık görülen tipi doğuştan göz tembelliğidir. Doğuştan göz tembelliği yüksek hipermetropa bağlı gelişir. Çünkü hipermetropi adı verilen göz bozukluğu doğuştan bir göz bozukluğudur. Hipermetropi ile doğa bebekler bulanır görür ancak aileler çoğu zaman bunu fark edemez ve beyne giden bulanık görüntüler nedeniyle beynin görme merkezinde oluşan tembelilkle çocukta göz tembelliği gelişir ancak çocuk hali hazırda böyle doğduğu için bunun normal olmadığını bilemez. 

İnsanlarda asıl gören yer beyindir. Görme, beynin görme merkezinde gerçekleşir. Göz aslında bir ara organdır. Dış dünyadan görüntüleri alır, sinyallere çevirip beyne gönderir. Bunun sonucunda görme işlemi beyinde gerçekleşir. Dolayısıyla göz tembelliği de beyinde gerçekleşiyor. Tüm bu sebeplerle göz tembelliğinin tedavisi bugüne değin pek yapılamıyordu. 7 yaşına kadar sağlam göz kapatılarak diğer gözün daha fazla çalıştırılması amaçlanıyordu. Ancak bu tedaviler çok etkili olamıyordu. 7 yaşından sonra ise göz tembelliğinin tedavisi mümkün olamıyordu. 

Göz tembelliği çok sık olmasa da belli bir oranda görülen bir sorundur. Genellikle çok ifade edilmemesinin sebebi göz tembelliği olan kişilerin bunun farkında olmamasıdır. Doğuştan bir problem olduğu için görmenin böyle olduğunu zannederler ama örneğin aslında kişinin bir gözü yüzde 40, diğeri yüzde 100 görüyordur. 

Sakar olarak tanımlanan kişilerde göz tembelliği olabilir!

Göz tembelliğinde örneğin yüzde 40 gören gözünden dolayı bu kişiler birtakım görevleri doğru bir şekilde yerine getiremiyorlar. Çünkü bu kişilerde bir gözdeki eksik görme durumu uzaydaki üç boyutlu görme hissi kayıptır. Bu kayıp kişileri spor yaparken, araba kullanırken; karşıdan gelen bir nesnenin hangi mesafede olduğunu kestirmek konusunda zorlar veya havada bir çay bardağını tutmak, bir şeyi yakalamak gibi bir işlemi yaparken zorlanırlar. Bu kişiler genellikle bu 3 boyutlu görme hissindeki kayıp nedeniyle sakar zannedilir. Aslında beyin 3 boyutlu göremediği için birtakım şeyleri doğru tutamazlar veya çarpıp devirebiliyorlar. 

Göz tembelliği 55 yaşına kadar tedavi edilebilir hale geldi!

Şimdiye kadar beyin gelişme sürecinin 7 yaşında tamamlandığı düşünülüyordu ve göz tembelilliğinin de tedavisinin olmadığı zannediliyordu ancak gelişen teknolojiler sayesinde göz tembelliği 55 yaşına kadar belli bir oranda tedavi edilebilir, tedavi sonrasında görme oranı 30-40 puan kadar artırılabilir hale geldi. Buna göre, gelişen yeni teknolojiler sayesinde gözde tembelliği nedeniyle yüzde 50 gören bir kişinin görmesi yüzde 80-90'a kadar çıkarılabiliyor. 

Göz tembelliğinin tedavisinde, sanal gerçeklik gözlükleri adı verilen 3 boyutlu gözlükler kullanılıyor. Kişiler, bu gözlüklerle, özel olarak yazılmış programlar aracılığı ile birtakım oyunlar oynuyor. Aşağı yukarı yarım saat sürüyor. 2 ay boyunca devam ediyor. Bu 2 ayın sonunda görmede kalıcı olarak yüzde 30-40 puan artış oluyor. Bu, çok önemli bir gelişme çünkü bugüne kadar bu, yapılamıyordu. 3 boyutlu görme ile beyin çok daha iyi uyarıldığı için bugün artık en azından yüzde 30-40'lık kazanç düzeyine gelmiş durumdayız. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat