Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gamma Knife ile Beyin ve Sinir hastalıkları Tedavisi

Gamma Knife radyocerrahisi nedir?

21,701
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Gamma Knife radyocerrahisi, çeşitli beyin hastalıklarında hastalara yardımcı olmak için kullanılan bir teknolji. İlk defa 1968 yılında kullanıma girmiş bir cihaz, Gamma Knife cihazı. O yıldan bu yıla dünyada 1 milyonun üzerinde hastaya çeşitli hastalıkları nedeniyle yardımcı olan bir teknik yöntemdir. 

Gamma Knife radyocerrahisinde iki isim birleşmiş gibi görülüyor; biri Gamma Knife, diğeri radyocerrahi. Radyocerrahiden kastedilen, beyin içindeki hastalıklı bölgeye yüksek radyasyon vermek ama aynı zamanda etrafındaki dokuları o radyasyonun etkisinden korumak ve minimal radyasyon alınmasını sağlamaktır. 

Gamma Knife dediğimiz zaman da, bu işlemi yapmak için gamma ışınları kullanılır. Bu sebepten bu tedavi yöntemine Gamma Knife radyocerrahisi adı veriliyor. 

Gamma Knife radyocerrahisinde ilk başlarda endikasyon daha limitliyken, günümüzde endikasyonların artması ile gamma knife radyocerrahisinin beyin içi tümör tedavisindeki etkileri artmıştır. Böylece, bu cihaz ile her yıl tüm dünyada 60 bin - 70 bin hastaya tedavi yapılabilmektedir. 

Gamma Knife radyocerrahisi uygulanabilen hastalıklar

Gamma Knife radyocerrahisi pek çok beyin hastalığında kullanılabilmektedir. Bunlar arasında en önde gelenler tabii ki beyin tümörleridir. Özellikle günümüzde kanser hastalığı çok yaygın bir hale geldiği için kanserli hastalarda beyne tümörün sıçraması hali, metastazlar çok önemli bir endikasyonudur gamma knife radyocerrahisinin. Buna göre Gamma Knife radyocerrahisi beyne metastaz durumlarında önemli etkileri olan bir tedavi yöntemidir. 

Gamma Knife radyocerrahisi beyinde yer alan iyi huylu tümörlerde, menenjiomlar, vestibüler schwannomlarda, bazı hipofiz tümörlerinde kullanılabilir. 

Gamma Knife radyocerrahisinde tümörlere gerekli ışınlar verilerek tümör hücrelerinin bölünüp büyümesi engellenir. Pek çok hastada Gamma Knife radyocerrahisinden sonra tümör büyümesi durur ve zaman içinde tümörlerde küçülme izlenir. 

Gamma Knife radyocerrahisi, beyim damarı yumağı olarak da bilinen ve beyin kanamalarına yol açan "arteriovenöz malformasyon (AVM)" durumlarında pek çok hastada kullanılabilir. Gamma Knife yaparak, AVM'ye ışın vererek, AVM'nin belli bir zaman sonra ortadan yok olmasını sağlamak mümkündür. 

Hastaların "elektrik çarpması, şimşek çakması gibi" tanımladığı trigeminal nevralji nedenli yüz ağrılarının tedavisinde de Gamma Knife radyocerrahisi kullanılabilir. 

Parkinson veya esansiyel tremor (titreme) adı verilen; elde, ayakta titreme hallerinde de Gamma Knife radyocerrahisi kullanılmaktedir. 

Beyin ve sinir cerrahisinde Gamma Knife tedavisinin avantajları

Gamma Knife radyocerrahisi uygulanacak durumda olan tümörlerde, kanserlerde, damar yumaklarında, yüz ağrılarında hastalarak çok büyük avantajlar getirmektedir Gamma Knife radyocerrahisi. Çünkü Gamma Knife radyocerrahisinde kafanın açılmasına; Gamma Knife radyocerrahisi seansları sonrasında hastanın yoğun bakımda tutulmasına, hastanede kalmasına gerek yoktur. Sadece 1 günlük bir tedavidir. Gamma Knife radyocerrahisi, tümöre özel olarak yapılan yoğun bir ışın tedavisidir ve prosedürler o gün içinde tamamlanır. Bu tabii ki özellikle günümüzde pek çok hastanın işine gücüne engel olmaması açısından çok büyük avantajdır. Aynı zamanda beynin, kafatasının çok önemli bölgelerine yerleşmiş bazı tümörlerde de kafatası açılmadığı için ameliyatın getirilebileceği yan etkiler, riskler söz konusu olmaz. 

Bu nedenle günümüzde, özellikle küçük boyuttayken yakalanmış beyin tümörlerinde, derin yerleşimli damar yumaklarında (AVM) Gamma Knife radyocerrahisi, cerrahiye göre daha çok tercih edilir. 

Bazı hastalarda tümörün bulunduğu yer, tümörün büyüklüğü, tümörün yapısı nedeniyle cerrahi işlem yapılmak zorundadır ancak bu tip hastalarda, ameliyattan sonra kalıntı tümör söz konusu ise, Gamma Knife, cerrahi operasyon sonrasında kalıntı tümörlerin temizlenmesi için de kullanılabilir. Bu sayede tümörlerin büyümesi durduruluğu için hastanın daha ileri dönemde ikinci, üçüncü defa ameliyat olma gereksinimi de ortadan kaldırılır. 

Gamma Knife ile beyin tümörü tedavisi

Gamma Knife radyocerrahisi ile tedavi edeceğimiz hastalarda genellikle işlem 1 günde bitirilir. Bu tedavi için hastanın tetkikleri incelenip, tedaviye uygun olduğu saptandıktan sonra tedavi sabahı hasta, hastaneye gelir. O gün gerekli olan MR, tomografi, anjiyografi gibi işlemler yapılır. Hastanın başına genellikle bir çerçeve takılır. Lokal anestezi ile başına tutturulan bir çerçevedir bu. Amacı beyin cerrahına milimetrik olarak yol göstermesidir. Arkasından bilgisayarda tedavi verilecek olan alan belirlenir. Oraya ne kadar ışın verileceği ortaya konulur ve daha sonra da hasta tedavi makinesine alınır. 

Gamma Knife radyocerrahisi için kullanılan tedavi makinesi MR'a benzeyen bir cihazdır. Hasta sırt üstü yatar, herhangi bir ağrı, sızı hissetmez ve orada bazen 10-15 dakika, kimi zaman da yarım saat - 1 saat kadar; tümörün büyüklüğüne göre kalır. Tedavi tamamlandıktan sonra hastanın başından çerçeve çıkarılır ve odasında dinlenmeye alınır. 

Bazı tümörlerde, tümör biraz büyükse veya önemli beyin yapılarına, örneğin görme sinirine çok yakındaysa, Gamma Knife radyocerrahisi birkaç günde, parçalara bölünerek yapılır; Gamma Knife radyocerrahisi seansı tek seferde bitirilmez. Bu durumlarda hastanın başına bahsi geçen çerçeve takılmaz, hastanın başına uygun maske yapılır ve bu maske ile hastanın başı stabil hale getirilir. Milimetrik olarak ışınların odaklanacağı noktalar ortaya konulur ve duruma göre 3 gün ya da 5 güne yayılan fraksiyonlar halinde tedavi yapılabiliyor. 

Gamma Knife radyocerrahisi tedavisinden sonra hastalığın türüne göre kullanılması gereken ilaçlar varsa, hastaya ilaç tedavisi başlanır.  

Gamma Knife radyocerrahisi sonrası hasta takibi
- Hastadaki beyin tümörünün durumuna göre 2, 4 veya 6 ay sonra olmak üzere hastalardan kontrol MR'ları alınır. 
- Bu MR ile Gamma Knife radyocerrahisinin tümörlere olan cevabı incelenir. 

Gamma Knife seansından sonra hasta aynı gün taburcu edilir ve ertesi gün günlük hayatına devam edebilir. 

Bazı hastalarda tedaviden sonra tümörde tekrar büyüme varsa, kanseri olan bir hastada beyninin herhangi bir yerinde yeni metastazlar ortaya çıkıyorsa Gamma Knife radyocerrahisi ikinci, üçüncü veya dördüncü defa da uygulanabilir. Bu şekilde pek çok hastada cerrahi işleme gerek kalmadan hastalara yardımcı olmak mümkün olabilmektedir. 

Parkinson hastalığının ve esansiyel tremorun Gamma Knife radyocerrahisi ile tedavisi

Parkinson hastalığı, hareket bozuklukları adını verilen hastalık grubunun içinde yer alan bir hastalıktır. Parkinson, distoni ve esansiyel tremor; hareket bozuklukları kapsamında değerlendirilen nörolojik hastalıklardır. 

Bu tip hastalıklar günümüzde oldukça yaygın olarak görülmektedir ve bu hastaları öncelikle nöroloji uzmanları görür ve takip ederler ama bazı hastalarda aradan süre geçtikçe çeşitli cerrahi müdahaleler ile hastalara yardımcı olmak gerekebilir. 

Beyin cerrahisi olarak bu tip hastalara üç tip girişimde bulunulabilir. Bunlardan biri derin beyin simülasyonu adı verilen beyin pili uygulamasıdır. Hareket bozuklukları kapsamına giren hastalıklarda; parkinson gibi hastalıkların tedavisi için yapılan beyin pili uygulamasında, hastaların beyinlerindeki belli merkezlere elektrik akımı uygulanır. Böylece şikayetlerinde iyileşme, gerileme sağlanır.

Diğer bir grup hastada ise beyindeki küçük merkezlere iğnelerle girilir ve o iğnenin ucu ısıtılır. Böylece o bölgede bilinçli bir tahribat yaratılır. Bunlarla da hem parkinson ve distonide hem de esansiyel tremorda sonuç alınabilir.

Başka bir grup hastada ise eğer parkinson hastalığına bağlı titreme veya esansiyel tremor adı verilen bir titreme varsa, o zaman Gamma Knife radyocerrahisini kullanarak  beyinde bu işten sorumlu ufak çekirdeğe ışınlar vererek hastaların şikayetlerine yardımcı olmak mümkündür.

Günümüzdeki teknik gelişmeler sayesinde bu tip hastalarda farklı yöntemlerle yüksek derecede güvenilirlik sağlayarak ve yüksek derecede iyileşme potansiyeli sağlayarak tedavi mümkündür. 

Parkinsona bağlı veya esansiyel tremor hastalarında Gamma Knife radyocerrahisinin en büyük avantajı şudur: Bu hastalar yaşı ileri hastalar olduklarından cerrahi müdahale için uygun olmayabilirler ama Gamma Knife radyocerrahisinde, cerrahi müdahale göremeyecek durumdaki hastalar tedavi edilebilir çünkü bu teknikte hastaya cerrahi bir müdahale yoktur, dışarıdan ışın verilebilir; hasta seans sonrasında yoğun bakımda tutulmaz, hemen ertesi gün günlük rutin hayatına devam edebilir. Bu sayede kalp hastalığı olan, kan sulandırıcı ilaç kullanan, akciğer problemi olan hastalarda da Gamma Knife radyocerrahisi uygulanabilir. Titreme sorunu olan hastalarda da başarı oranı diğer yöntemlerle benzer düzeydedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat