Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Elektronik Güvenlik Teknolojileri

Cash360 sistemi ile iş yerinde nakit güvenliği nasıl sağlanır?

4,986
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Güvenlik Uzmanı

Frekans analizi ve dinleme tespiti halk arasında, çeşitli algılama teknolojilerini bir arada kullanarak ortamda olmaması gereken teknolojileri ve ürünlerin tespitinin yapıldığı iş kolu olarak geçmektedir.

Genel olarak, kişi ve kurumların bu hizmete ihtiyaç duymasının nedenleri çalıştıkları iş yerine bağlı olarak bulundukları pozisyon, kurumun elinde bulunan, kritik öneme sahip finansal veya kişisel bilgiler, kişilerin ortamdan şüphe duymaları ve bu endişelerin sürekli hale gelmesidir.

Saydığımız sebeplerin ortaya çıkarabileceği problemler nedeni ile, kişi ve kurumların bu çalışmayı belirli zaman aralıklarında yaptırması doğru bir süreç yönetimi olacaktır.

Frekans analizi ve dinleme cihazı tespit işlemi, en yaygın biçimi ile spektrum analiz cihazları, termal kamera ve NLJD (Non Linear Junction Detector) ad verilen detektörler ile yapılan birbirlerini kapsayan çalışmaların sırası ile uygulayarak ortamın analiz edilmesi işlemidir.

Frekans analizi ile de belirli bantlarda radyo frekansları taranarak ortamda yer alan gürültü belirlenir, radyo ve GSM frekanslarındaki yayınlar varsa tespit edilir.

Frekans analiz işlemi kişilere, şirketlere veya kurumlara ait ofis, konut veya kullandıkları ulaşım araçlarında yapılabilir. Bir kişiyi dinlemede süreklilik önem arz edeceğinden, kişinin kullandığı ortamların tamamında yapılması önemlidir. 

Bir kişi dinleniyorsa sadece evde veya sadece ofiste dinleme yapılmaz; kişiler bulundukları 3 noktada da dinlenir. 

Örnek olarak ihaleye giren bir firmanın fiyatlandırma çalışması rakipleri için çok değerli ve önemlidir. Aynı şekilde, Ar-Ge laboratuvarında geliştirilen yeni bir ürünün sırlarının rakip firmaya geçmesi, geliştiren firma için çok büyük kayıplara neden olabilir. Bu bağlamda, frekans analizi ve dinleme tespiti hem kurumlar hem de kişiler için büyük önem arz eder. 

Video analiz sistemlerinin önemi

Video Analiz Sistemleri; tehditleri, şüpheli olayları ya da gerçek zamanlı davranışları algılamak ve tanımlamak için video görüntülerini sayısal olarak analiz eden sinyal işleme sistemleridir. 

Konvansiyonel kamera sistemlerinin güncellenerek teknolojinin yeniden konumlandırıldığı ve ?yapay zeka? ifadesinin karşımıza sıkça çıktığı bu günlerde, akıllı video analiz sistemleri, işletmelerin ticari ve üretim verimliliğinin arttırılmasında da önemli katkılar sağlamaktadır. 

Sistemde, birden çok kameradan gelen görüntü eş zamanlı işlenir. Arka planda çalışan yazılımlar aracılığıyla belli amaca yönelik alarm ve raporlama işlemleri gerçekleştirilir.

Hareket algılama, sabotaj, kişi ve araç sayma, yabancı ve kayıp nesne algılama, ters yöne giriş, alan veya sınır ihlali, topluluk halinde hareket, ısı ve yoğunluk haritası, görüntünün kapatılması, amaçsız dolaşma, kişi ve nesne takibi, yüz tanıma sistemleri, kasa / sıra kuyruk yönetimi, kasa /pos CCTV entegrasyonu, üretim hatlarının takibi, paket, ambalaj ve yükleme analiz ve sayımları, Araç plaka / kantar kombinasyon analizleri gibi birçok gelişmiş video analiz sistemleri bulunmaktadır. 

Bu sayede güvenliği kamera sistemleri ile desteklenen sitelerde, fabrikalarda, santrallerde, endüstriyel üretim tesislerinde, işyerlerinde, alışveriş merkezlerinde güvenlik seviyesini maksimum seviyeye çıkarır.

Alarm izleme merkezi

Alarm İzleme Merkezleri, alarm sistemlerinden alınan dataların toplandığı, doğru verilerin bilgili ve tecrübeli iyi yetişmiş insan gücü ile değerlendirildiği ve 7/24 çalışan organizasyonlardır. Alarm güvenlik merkezleri özel güvenlik yasasına tabidir ve İçişleri Bakanlığı tarafından düzenli olarak denetlenir.

Günümüzde Alarm İzleme Merkezlerinin evlerin, işyerlerinin ve tesislerin korumasına yönelik geniş bir kullanım alanı bulunur.

7/24 hizmet anlayışı ile çalışan merkezlerde başlıca izinsiz girişleri bildiren alarm sistemleri, görüntü doğrulamalı alarm sistemleri, CCTV sistemleri, yangın alarm sistemleri, medikal alarm sistemleri, teknik alarm sistemleri, araç takip sistemleri, kişisel panik butonu gibi teknolojiler yer alır.
 
Alarm sistemi sensörleri sayesinde algılanan tehlike, alarm izleme merkezine iletilir. Alarm türüne göre ilgili birim/kişi, polis, itfaiye, ambulans yönlendirilmesi yapılabilmektedir.

Bina yönetim sistemleri ile bina güvenliği

Tüm güvenlik donanımlarını bir çatı yazılım altında yöneten sistemler mevcuttur. Bu sistemlerin ana amacı riski en aza indirmek, yönetimsel kolaylık ve merkezi bir yönetim anlayışı ile senkronize çalışan elektronik güvenlik sistemi tesis etmektir.

Bu çatı yazılım sistemlerinde Hırsız Alarm Sistemleri, Çevre Güvenlik Sistemleri, Yangın Algılama Sistemleri, Acil Anons Seslendirme Sistemleri, Kapalı Devre Kamera Sistemleri, Geçiş Kontrol Sistemleri bir arada çalışır ve tüm bu sistemler merkezi olarak tek bir ekrandan izlenebilir. Bu, bir arada raporlama ve yönetme imkanı sağlar. 

Bu sistem 7/24 hizmet veren alarm haber alma merkezine de bağlanarak anlık olarak takip edilebilir. Olay veya alarm anında kullanıcı tarafından önceden belirlenmiş yetkililere; polis, itfaiye ve sağlık ekiplerine gerekli yönlendirme ve bilgilendirme yapılabilir.

Maddi ve yönetimsel operasyon anlamında çok büyük getirileri olan bu sistemler AVM?ler, Stadyumlar, Oteller, Gökdelenler, Rezidans Projeleri; hastaneler, İş Merkezleri, Endüstriyel Tesisler, Havaalanları ve Limanlar gibi birçok bina ve tesiste hayati önem taşır.

Güvenlik için ziyaretçi kontrol sistemini önemi

Ziyaretçi yönetim sistemleri erişim kontrol sistemleri ile tanımlanmış ve güvenlikli bir alana gelen ziyaretçilerin kayıtlarını almak için kullanılan sistemlerdir. Ziyaretçiler hakkında detaylı veriler toplanmasını sağlayan Ziyaretçi Yönetim Sistemleri sayesinde binalara ya da kurumlara giren kullanıcıların bilgileri ve görüşecekleri kişiler kayıt altına alınarak kurumun ziyaretlerinin detaylı raporlanmasının sağlanması mümkündür. Günümüzde geliştirilen Ziyaretçi Yönetim Sistemleri bina ve kurum güvenliğini bir parçası olmuştur. Ziyaretçi Yönetim Sistemleri binaların güvenlik sistemleri ve kartlı geçiş sistemleri ile entegre olabilmektedirler.

Ziyaretçi Yönetim Sistemlerinin güvenlik yönetiminde sağladığı avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

Güvenlik seviyesine katkı sağlar. Ziyaretçi Yönetim Sistemleri ile "bina ya da kurum içerisinde kimler bulunmaktadır, kimler ile görüşmeye gelmişlerdir" gibi konularda sistem tek tıklama ile raporları üretebilir. Aynı zamanda ziyaretçiye yeni teknoloji deneyimlerini yaşatır. Bu hizmet sayesinde lobide ya da ofis girişlerindeki bekleme süreleri en aza indirilir, Self-servis ziyaretçi kayıt kiosları ile ziyaretçiler kendi kayıtlarını kendileri yapabilir. Tüm bu sistemler ziyaretçi kayıtlarının sorgulanabilir olmasını sağlar. 

Güvenlik sektöründe drone kullanmanın avantajları

Drone, bir uzaktan kumanda ya da yazılımsal yönetim ile kolayca yönlendirilebilen insansız hava aracıdır. Drone teknolojisi son yıllarda birçok alanda kullanılmaya başlanmış olmakla birlikte güvenlik sektöründe de yerini almaya başlamış olan oldukça önemli bir sistemdir.

Güvenlik sektöründe drone kullanımı; özellikle güvenlik ekibinin fiziksel erişiminde çok zaman alan veya erişimde zorluk çektiği bölümlerde havadan izleme ve denetim yapmak için efektif bir çözümdür. Enerji üretim tesisleri, fabrikalar, askeri lokasyonlar, limanlar, özel araziler ve büyük kamu alanları gibi birçok alanda kullanım imkanı vardır.

Fiziki güvenlik personellerinin devriyesi sırasında drone üzerine video analiz özellikli IP kamera, termal kamera, anons sistemi ve aydınlatma sistemi de konumlandırılabilir. 

Drone ile gündüz ve gece alan devriyesi güvenlik personelinin yürüme hızına ve gözle görme yeteneğine oranla çok daha hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirilir.

Cash360 sistemi ile iş yerinde nakit güvenliğini sağlama

Cash360, özellikle perakende sektör gibi nakit akışı yoğun olan sektörler ve mağazaları için geliştirdiğimiz akıllı kasa yönetim çözümleridir.

Bankaya ulaşımın zor ve güvenlik riskinin olduğu yerlerde, zamanlarda ya da bankaya para yatırmakla zaman kaybetmek istemeyen işletmelerde, gün içinde kasada biriken parayı güvence altına almanın bir yoludur. Banka ile entegre olabilen ve mağaza içinde konumlandırılan Cash360 akıllı kasa sistemi, işletmelerin nakit para yönetim riskini ortadan kaldırarak operasyonlarını kolaylaştırır.

G4S Cash360; soygun, gasp, kapkaççılık gibi suçlar nedeniyle, insanların nakit para ile bankaya bile gitmesinin zorlaştığı bir dönemde, özellikle de nakit akışı çok olan perakende sektörü için önemli bir güvenlik hizmetidir. Nakit parayı üzerinde taşımadan bankaya yatırmanın en kolay yolu olarak dikkat çeker. İşyerlerinde gün içinde nakit para, mağazalarda kurulan özel Cash360 kasasına koyulduğu an G4S Türkiye güvencesi ve global sigortası altına girer. Bu, aynı zamanda yatırılan paranın kullanıcıların banka hesabına geçtiği anlamına gelir. Böylece kullanıcıların nakit parası ilk andan itibaren banka hesabında görülecek şekilde güvence altına alınır. Kasada biriken para, belirlenen zaman dilimi sonunda zırhlı araçlarla alınarak bankaya yatırılır veya bankaların çalışma saatlerine göre kullanıcı adına nakit sayım merkezlerinde koruma altına alınır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat