Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Elektronik Güvenlik Çözümleri

Elektronik güvenlik çözümleri nelerdir?

2,512
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Güvenlik Uzmanı

Elektronik güvenlik sistemleri

Elektronik güvenlik çözümleri bir binanın veya alanın iç ve dış güvenliğinin sağlanması, izlenmesi ve yönetilmesi için gerekli olan teknolojik sistemler bütünüdür. Bu sistemler; Hırsız Alarm Sistemleri, Çevre Güvenlik Sistemleri, Yangın Algılama Sistemi, Acil Anons Seslendirme Sistemi, Kapalı Devre Televizyon (Kamera) Sistemi, Geçiş Kontrol Sistemleri, Güvenli Araç Sistemleri, Bina Yönetim Sistemleri ve bahsi geçen sistemlerin veri altyapısını sağlayacak temel sistemler ve yönetim yazılımlarıdır. 

Yangın algılama sistemleri, olası bir yangın tehdidinde, ilgili güvenlik birimlerini ve yöneticilerini henüz yangın başlarken veya ilk alev çıkışında fark edip, en önce can kaybını ve beraberinde tesisi ve içindeki tüm unsurları kayıpsız kurtarma anlamına gelir.

Halk arasında kısaca CCTV olarak bilinen Kapalı Devre Televizyon (Kamera) Sistemleri günümüzde gelişen teknoloji ile hem yazılımsal hem de donanımsal olarak oldukça kullanışlı imkanlar sunar. Yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesi, video analizler, ısıya duyarlı analizler, yapay zekalı çözümler gibi birçok detaylı çözüm artık günümüzde uygulanabilmektedir. 

Alarm sistemlerinin, ev, bina ya da tesislerin hırsızlık, su baskını, cam kırılması vb. durumlara karşı güvenliğinin sağlanması yönünden önemi büyüktür. Bu sistemlerde olay durumunda ilgili alanda bir sesli uyarı sistemi (siren) devreye girmekte olup aynı anda alarm izleme merkezine bilgi ulaşmaktadır. Bu sayede gerekli aksiyon hızlıca alınabilmektedir. Ayrıca günümüzde görüntü doğrulamalı alarm sistemleri de kullanıma geçmiştir.

Geçiş kontrol sistemleri ile tesis, bina ve kurumlarda personel devam takibi, kartlı ve biyometrik (avuç içi, parmak izi, yüz tanıma, retina kontrol) sistemler yetkili-yetkisiz misafir giriş-çıkış kontrolü, araç girişlerinde güvenli giriş-çıkış için bariyer sistemleri, araç altı ve plaka tanıma sistemleri, XRAY ve detektörler ile kesici, delici, patlayıcı ve silah ile giriş-çıkış kontrolü sağlanabilmekte ve alarm üretilebilmektedir. 

Güvenli araç çözümleri ile kullanıcı araçları hakkında GPs teknolojisi ile lokasyon, hız, çalışma saati ve kaza riski bilgileri anlık olarak kontrol edilebilmekte olup hırsızlık ve kaza durumunda acil destek sağlanabilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca kamyon, tır vb. gibi lojistik araçlarında kamera uygulaması, ısı ve kapı sensörleri ile gıda ve ilaçların bozulmadan veya değerli malların güvenli sevkiyatı ve sadece malların teslim edilmesi gereken yerde aracın yük kapılarının açıldığının kontrolü sağlanabilmektedir.

Bu sistemlerin 7/24 hizmet veren alarm izleme merkezine de bağlanarak takip edilebilmesi, alarm anında kullanıcı tarafından önceden belirlenmiş olan kişilere, polis, itfaiye ve sağlık ekiplerine gerekli yönlendirme ve bilgilendirme yapılabilmesi de hızlı aksiyon alınarak riskin azaltılması yönünden hayati önemi vardır.

Araç güvenlik sistemleri için kullanılan teknolojiler

Güvenlik araç çözümleri denince akla ilk gelen çözümlerden biri araç takip sistemleridir. 

Kurumlara, firmalara, bireysel kullanıcılara ait araç veya araç filosuna dahil olan her bir aracın ayrı ayrı veya toplu olarak GPS teknolojisi ile konum tespiti, kullanıcı ve kullanım detayları ile ilgili tüm verilerin izlenebilmesi, yönetilmesi ve raporlanması için uygun çözümlerdir.

Araç Takip Sistemleri ile GPS sistemleri ile gerçek zamanlı bağlantılı çalışarak konum takibi yapılabilir. Araç hızı bilgisi alınabilir, güzergâh takibi yapılarak akaryakıt kullanımı optimize edilebilir. Hızlanma verileri öğrenilebilir, gerekli durumlarda fren kontrolü yapılabilir. Örneğin aracın çalındığı bilgisi edinilirse araç kontrollü bir şekilde uzaktan durdurulabilir. Ayrıca kaza riski, aşırı hız, uzun süreli kullanım, güvenli olmayan alanlara girilmesi, gereksiz bekleme yapılması gibi durumlar için alarm ve uyarılar oluşturulabilir. Bu gibi parametrelere bağlı olarak muhtelif birçok rapor alınabilir, alarm izleme yapılabilir ve filodaki farklı araçlar aynı arayüz üzerinden topluca takip edilebilir.

Güvenlik kamerası kullanmanın avantajları

Çekim alanındaki görüntüyü ekrana aktaran ve kaydeden sistemin genel adıdır. İlgili kameralar, korunmasını istediğimiz yerleri, bir göz gibi kayıt ederek güvenliğimizi sağlamaktadır. Kamera sistemi montajının ardından görüntüyü belirli bir konuma iletmekte ve DVR ya da NVR dediğimiz cihazlara kayıt etmektedir.

Güvenlik kameraları işyerleri için, hırsızlara karşı güvenliğinizi sağlayacağı gibi, aynı zamanda çalışanlarınızın performansını değerlendirebilmeniz için de önem taşır. Kamera sistemi sayesinde gerçekten verimli çalışanlarla, verimsiz çalışanları ayırt edebilirsiniz.

Güvenlik kameralarının evler için ise bakıcı denetimi, sitelerde çevre güvenliği gibi konularda faydası olmaktadır.  

Dikkate alınması gereken konu; en ucuz kamera sistemi en iyi satın alma biçimi değildir. Bir diğer unutulmaması gereken önemli nokta, satın alınacak kamera sisteminin aynı zamanda beraberinde hizmet satın almasını da içermesidir.

Yangın algılama ve söndürme sistemleri

Yangın ihbar sistemleri, yangın riski bulunan taşınmazlar üzerinde yer alan detektörler ile algılama yapılıp bilgilendirme sağlayan ürün ve hizmetler bütünüdür. Uygulama alanları fabrikalardan ofislere depolardan, sanayi tesislerine; hatta son zamanlarda artık evlere kadar, ihtiyaç olan her mekanda can ve mal güvenliğini yangına karşı erken uyarı sağlayarak koruyan sistemlerdir. 

Çeşitli detektörlerden oluşan sistemler aynı zamanda başka birkaç sisteme entegre olarak çalışabilir. Alarm anında havalandırmayı açabilir, asansörü istenen yere getirip tekrar çalışmamasını sağlayabilir, yangın söndürme sistemlerini devreye sokabilir. Yangın ihbar sistemleri pek çok önlemin otomatik olarak alınmasına olanak tanır.

Detektör çeşitleri

Metalleri algılayabilen cihazlara genel kapsamda detektör denir. Detektörlerin kullanım alanı ve çeşitleri son derece geniştir.

Detektörler; alan tarama detektörleri, metal detektörleri, yer altı görüntüleme detektörleri, su altı görüntüleme detektörleri, güvenlik detektörleri olarak sınıflandırılabilir. 

Erişim kontrol sistemlerinde sunulan hizmetler

Erişim Kontrol sistemleri, kontrollü geçiş ve raporlama ihtiyacı bulunan alanlarda, işyerlerinde, fabrikalarda ve depolarda kullanılır.

Doğru bir giriş kontrol sistemini tasarlamak için gerekli bazı kriterler bulunmaktadır. Bunun için öncelikle doğru risk tanımlamasını yapmak gerekir. Bu nedenle giriş ? çıkış noktalarını belirlemek ve bu noktalara erişecek kişiler yetkilendirilmelidir. Bunların yanı sıra kullanılacak kart, parmak izi veya biometrik metotlar ile zaman ve maliyet tasarrufları kararlaştırılmalıdır.

Bir diğer yandan kullanılacak olan sistemde teknoloji entegrasyonu ihtiyaçlarının belirlenmesi önemlidir. Bu entegrasyon için akıllı binalar devreye girer. Enerji tasarrufu sağlayan akıllı binalar gelişmeye açık olan network altyapısı ve database sistemleri ile haberleşme olanağına açıktır.  Doğru bir giriş kontrol sistemi için yasa ve yönetmeliklere uygun mevzuatta bir tasarım sağlanmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat