Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diyet yaparken bir ayda ne kadar kilo vermek idealdir?

175,767
kez izlendi
Puan: 4.64 / 5
Detaylı Açıklama
Beslenme ve Diyet Uzmanı


Diyet yaparken bir ayda verilmesi gereken ağırlık tamamen kişiden kişiye değişir. Bunun net bir rakamı yoktur ama ortalama 2 kilo ile 6 kilo arasındaki her rakamı biz sağlıklı olarak nitelendiririz. Ancak morbid obez, çok kilolu kişiler, ayda ortalama 8 - 10 kilo verebilir. 

Diyet tedavilerinde azdan az, çoktan çok gider teorisi geçerlidir. Çünkü kişinin kilosu ne kadar az ise, kilo verme o kadar dingin ve yavaş olabilir; kişinin kilosu ne kadar fazla ve metabolizması da normalse, bu durumda da kilo verme hızı ve miktarı o oranda artacaktır. 

Haftada ortalama yarım kilo ile 1 kilo arasında kilo vermek sağlıklı kabul edilir. Fakat diyet yaparken her hafta 100 - 200 gr gibi çok düşük rakamlar veriliyorsa, kilo verme hızınızın bu ölçüde yavaş olmasının altında başka bir sebep mutlaka vardır. Bu, insülin direnci veya hipotirodi gibi metabolik bir problem olabilir ya da tamamen geçmişte yaptığınız yanlış uygulamalara bağlı olarak metabolizmanız çok ciddi oranda yavaşlamış olabilir. Bütün bunların tedavisi için asla tek başınıza diyet yapmayın, mutlaka bir diyetisyen kontrolüne girin. Çünkü diyetisyen kontrolünde yapılan diyetlerde metabolizmanız hiçbir şekilde olumsuz etkilenmez, hem kilo kaybınız daha düzgün ve olması gereken dengede olur, hem de diyet programınızın sonuna geldiğinizde halen metabolizmanız olması gerektiği kadar iyi çalışır. 

Kilo verme için ortalama bir aralık verdiğimizde, aylık 2 ile 6 kilo arasında, haftalık ise yarım kilo ile 1 kilo arasında olduğunu söyleyebiliriz. 


Diyet yaparken günlük kalori ihtiyacından azaltma mutlaka bir uzman görüşü ile yapılmalı. Çünkü 100 kalori azaltıldığında da kişi çok iyi kilo verebilir, 200 kilo azaltıldığında da. Bu hesaplama kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazen 1500 kalori ile çalışan bir metabolizmada 200 kaloriyi düştüğünüzde kilo kaybı ortaya çıkmayabiliyor. Bazen de sadece 100 kalori azaltma ile de kişi kilo verebiliyor. 

Kilo verme diyetlerinde aldığınız enerji ile yaktığınız enerji arasındaki denge çok önemlidir. Eğer siz gündüz ya da akşam kardiyo vb. bir spor ile enerji yakıyorsanız, o gün içerisinde kalorinizi azaltmanıza bile gerek yoktur. Fakat hayatınızda bir spor yoksa, enerji yakmıyorsanız, adım sayınız çok az ise, yürüyüş yapmayan biri iseniz günde ortalama 100 - 200 kalori azaltmanız gerekir. Bu da herhangi bir şekilde sağlık probleminizi yoksa yavaş yavaş kilo vermenizi sağlar. 


Diyet yapmadan, sadece egzersizle de zayıflanamaz, hiç egzersiz olmadan sadece düşük kalorili beslenerek zayıflamak da doğru değildir. Diyet yaparken ilk başlarda hiç egzersiz yapmadan kilo verebilirsiniz ancak bir yerde vücut direnç gösterdiğinde egzersizi mutlaka hayatınıza katmanız gerekir.  Zaten tüm bunların yanı sıra egzersiz hayatınızda sadece diyet için değil, sağlığınız için de var olmalı. Aslında bunların hepsi bütünsel bir sağlık kavramı olarak algılanabilir. 

Diyet yapmayıp spor yapan kişilerin hepsi, mutlaka diyet yapmadığı ve beslenme davranışı düzelmediği için bir gün tekrardan kilo almaya mahkumdur. Eğer egzersizi de hayatınıza davranış değişikliği olarak ve bütünsel bir kavram şekilde devamlı olarak katmazsanız, bir gün egzersiz hayatınızdan çıktığında da kilo alırsınız. Diyeti de hayatınıza bir davranış değişikliği, beslenme biçimi olarak sokmadıysanız, bu durumda da diyeti bıraktığınız zaman kilo almak kaçınılmaz olur. 

Ne diyeti egzersizden, ne de egzersizi diyetten ayıramayız. Beslenme ve egzersiz kavramları birbirinden ayrılamaz kavramlardır.


Diyet yapmanın genel kurallarının başında gelen kural, diyeti diyetisyen kontrolünde yapmaktır. Bir uzmanla çalışmaktır. 

Bunun yanı sıra çok düşük kalorili diyet yapmak metabolizmanıza hasar vereceği için ilk başta kilo verdiriyor gibi hissettirse de sonrasında kilo almanıza neden olabilir. 

Bir diğer kural ise mutlaka ara öğünlü beslenmedir. Eğer ara öğünlü beslenmiyor, çok uzun süreler aç kalıyorsanız, yaptığınız şey bir zayıflama diyeti, sağlıklı bir beslenme programı değildir. 

Diyette mutlaka kişiye özel planlama yapılmalı, bu planlama içinde dengeli bir şekilde vitaminler, mineraller, makro ve mikro düzeyde besin öğeleri, karbonhidratların, proteinlerin ve yağların hepsinin bulunması gerekir.

Günlük beslemenin içinde birtakım eksiklikler varsa da mutlaka bu eksikliklerin yerine konulması gerekir.

Diyette suyu eğer eksik tutuyorsanız, yeterince su içmiyorsanız sağlıklı ve dengeli beslenmiyorsunuz demektir. Ancak unutulmamalıdır ki, yeşil çay, kahve, meyve suyu gibi içecekler su yerine geçmez. Düzgün su içmiyorsanız, doğru diyet yapmıyorsunuz demektir. 


Egzersiz yapmadan ya da diyet yapmadan, yani bu iki bütünsel kavramı birbirinden ayırarak zayıflamak mümkündür ancak birtakım dezavantajları vardır. Örneğin egzersiz yapmadan sadece beslenme diyeti ile zayıflamaya başladığınızda bir süre sonra metabolik hızınız düşebilir, kilo verme hızınız yavaşlayabilir. 

Bu nedenle diyet yaparken egzersizi hayatınızda tutarsanız hem daha kolay kilo verirsiniz hem de kilo verme konusunda bir direnç yaşanıyorsa, bütün bu dirençler ortadan kalkar. 

Bunların yanı sıra, egzersiz ile diyetin bir bütün olarak düşünülmesi ve yaşamın bu şekilde düzenlenmesi hayat kalitesinin de artmasını sağlar. Yaşam değişikliği de kilo vermenizi kalıcı kılar, verdiğiniz kilonun daha sağlıklı, daha dengeli olmasını ve verilen kilonun kastan değil, yağdan olmasını sağlar. 

Herkesin metabolizma hızı farklıdır. Bir kişi kilo verirken verdiği kilonun tamamını yağdan verebilirken, bir diğer kişi sadece yarısını, belki de yüzde 25'ini yağdan verir. İşte bu gibi durumları iyi hesap etmeli, diyetin içerisine mutlaka egzersizi eklemek gerekir. 


Günlük kalori ihtiyacı kişiden kişiye değişir. Bunda yaş, boy, kilo, ideal ağırlığınızda olup olmadığınız ve tüm bu kavramların ışığında metabolizma hızınızın çalışma hızı ve biçimi etkilidir. Tüm bu bilgilerin ışığında yapılan teorik hesaplamalar sonucu metabolizma ihtiyacınız ve kalori yakımınız bulunur. Bu ihtiyaç teorik olarak hesaplandığında, kesinlikle bu kaloriyi yakacağınız anlamına gelmez. Bazen teoride günlük kalori ihtiyacınız ve harcamanız gereken enerjiden bağımsız olarak, vücudunuz çok daha fazla kaloriye ihtiyaç duyabilir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz: Kas kitlesi yüksek olan kişilerin enerji ihtiyacı daha fazla olabilir. Çünkü vücutları daha fazla yakar. Yağ oranı yüksek olan kişilerde de enerji ihtiyacı daha düşük çıkacaktır. 

Günlük alınması gereken kalorinin (enerjinin) hesaplanması, teori ile pratik arasındaki ölçümün yapılması ile ortaya çıkar. Bu ölçüm sonucunda, kişinin olması gereken ağırlığı içinde yakması gereken ağırlık, teorideki ile örtüşüyorsa, bu kalori üzerinden gidilir. Fakat bu hesaplama için mutlaka bir diyetisyen kontrolünde olması gerekir.

Olasılık hesaplaması yaptığınızda, metabolizmanız aslında yeterince buna uygun çaımıyor olabilir. Bu nedenle diyet sırasında bu olasılık hesabının üzerinde bir kalori ile de çalışıyor olabilirsiniz, altında da. Bu nedenle bu hesaplamaların bir uzman dahilinde yapılması gerekir. 


Her diyet programı herkeste işe yaramaz. Aslında bu çok geniş ve maalesef birçok kişinin yanıldığı bir kavram. Arkadaşın yaptığı diyeti yapmaya çalışmak, başka birine özel hazırlanan diyet programını sürdürmek, popüler ancak kişiye özel hazırlanmayan dönemsel diyetleri yapmak çok yanlıştır. Bir diğer yanlış nokta ise, internetteki kimi web sayfalarında, boy, kilo, yaş gibi kriterler girerek kişiye özel kilo hesaplayıp o kiloya düşmeye çalışmaktır. Aynı zamanda yine web sayfalarında yer alan günlük kalori miktarları ile yer alan diyet listelerini takip etmemek gerekir. 

Tüm bunlar metabolizmanıza ciddi hasarlar verebilir. Çünkü herkesin alacağı kalori, yapabileceği diyet programı ve vücudunun vereceği tepki farklıdır. Çok basit bir örnek vermek gerekirse, günümüzde çok popüler olan protein diyetlerinden yola çıkabiliriz. Bir kişinin metabolizması protein yakmaya çok uygunken ve hali hazırda aldığı proteine uygun enerji harcıyorken, bir başka kişiye vegan beslenme daha uygundur ya da en azından çok daha düşük oranda protein tüketmesi gerekiyor olabilir. 

Bir danışanımıza et ürünleri yarıyorken, bir diğer kişiye deniz ürünleri daha iyi geliyor olabilir. Burada temel kavramları birbirinden ayırmak için kişiye özel bir diyet programı hazırlanması gerekir. Bir diyetin iki farklı kişide aynı tepkiyi verdirmesi, ne diyetin kalorisi bakımından mümkündür, ne de içeriği açısından mümkündür. 

Tüm bu nedenlerle diyetler kişiye özel belirlenmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat