Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocukluk Çağında Vajinal Kanama

Çocukluk çağında vajinal kanama nedir?

57,223
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Çocukluk çağında vajinal kanama bir sorundan kaynaklanabileceği gibi tamamen normal ve fizyolojik de olabilir. Ama her tür kanama mutlaka değerlendirilmelidir. Yeni doğan bebeklerde anneden geçen hormonların etkisi ile genital bölgede kanama görülebilir ancak buna mutlaka doktorun karar vermesi gerekir. 

Çocuklarda vajinal kanama yabancı bir cismin habercisi olabilir; kız çocuğu kazayla genital bölgesine yabancı bir nesne sokmuş olabilir. Buna genelde akıntı da eşlik eder. Onun dışında çok önemli bir konu ise cinsel tacizdir. Cinsel taciz sonrasında kız çocuklarda genital kanama oluşabilir. Bu da adli boyutu olan ciddi bir incelemeyi gerektirir. 

Dışarıdan görülen bir lezyonla, kitle ile birlikte görülen kanamalarda genelde çok nadir görülen çocukluk çağı tümörleri akla gelmelidir. 

Çocukluk çağında mutlaka vajinal kanama ya da daha geniş anlamı ile genital bölgede oluşmuş, çocuğun çamaşırında veya bezinde görülmüş bir kanama ya bir çocuk doktoru ya da kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. 


Bir kız çocuğunda kanama görülmesi haklı olarak aileyi çok tedirgin edici bir durumdur ama hemen paniğe kapılmamalı ancak çocuğu mutlaka bir doktor muayenesine götürmek gerekir. 

Öncelikle kanamanın nereden geldiğinin ayırt edilmesi önemlidir. Genital kanamalar yeni doğan döneminden itibaren başlayabilir. 

Kız çocuklarında genital kanama nedenleri
- Yeni doğan döneminde anneden geçen hormonların etkisi ile gerçekleşen genital kanama
- Çocukluk çağında 1000'de 1 oranlarında karşılaşılan vajinal kanser
- Ergenlik dönemine girilmeden görülen, 10 - 12 yaştan önce, erken ergenlik nedeniyle görülen âdet kanaması
- Trafik vb. kazalar nedeniyle genital bölgede oluşan travmalar (İç kanamalar ile birlikte görülebilir)
- Cinsel taciz 
- Vajinada yabancı cisim


Üreme çağından itibaren başlayacak âdet kanamalarında ilk gördüğümüz âdetin yaşı kız çocuklarında ortalama 10 - 12 yaş arasıdır. 9 yaşından önce görülmesine erken erkenlik dönemi diyoruz. Dolayısıyla bir kız çocuğunda 9 yaşından önce bir genital kanama görülürse bunun değerlendirilmesi gerekir. Aileler haklı olarak çok panik olur. Çünkü küçük bir kız çocuğunda özellikle de çamaşırında, banyo sırasında veya yeni doğmuş bir bebekte bile kanamaya rastlanabilir. Burada dışarıdan hiçbir şey görülmemesi de paniğe neden olabilir. Ama her durumda mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. Kız çocuklarında ergenlik döneminden, özellikle de 9 yaşından önce görülecek her türlü vajinal kanama için hemen doktora başvurmak gerekir. 


Çocukluk çağında vajinal kanamada tedavi her durumda olduğu gibi sebebe, yani tanıya göredir. Eğer kanama fizyolojikse, yani yeni doğan döneminde anneden geçen hormonlar etkisi ile ilk 10 - 15 gün içerisinde gördüğümüz bir kanama ise bu durumda izlem dışında bir şey yapılmaz. 


Kız çocuklarında ergenlik dönemine girilmeden oluşacak her tür kanamada çocuğu mutlaka bir çocuk doktoru veya kadın hastalıkları ve doğum uzmanı görmelidir. Özellikle 9 yaşından küçük bir kız çocuğunda kanama meydana geldiyse bunun araştırılması gerekir. Her ne kadar yeni doğan döneminde olacak olanlar fizyolojik olsa da, takip dışında özel bir tedavi yapılmasa da bu da dahil olmak üzere kız çocuğunda her tür kanama değerlendirilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat