Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Anüsten Kan Gelmesi

Çocuklarda anüsten kan gelmesi nedir?

285
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı

Anüs, halk dilinde makat olarak tanımlanan, sindirim sisteminin en son boşaltım noktasıdır. Bu bölgeden kan gelmesi terimini genelde aileler "çocuğum büyük tuvaletini, kakasını yaptıktan sonra poposunu silerken kağıda kan bulaştı" olarak tanımlar. Zaman zaman bunun dışında kendiliğinden, kaka yaptıktan sonra veya kaka yapmadan, ıkınma sırasında makattan kanın tek başına akması da söz konusu da olabilir. Bunu tuvalette kan görme şeklinde de ifade edebilir aileler. Kağıdın sürülmesi ile ortaya çıkan veya tuvalette kan görülmesi şeklinde ifade edilen iki tür de karşımıza çıkabilir, anüsten kan gelmesi.

Çocuklarda makattan kan gelmesi genellikle aileleri oldukça paniğe sevk eden bir durumdur. Aslında bu her zaman ciddi bir hastalık belirtisi olmayabilir. Hatta sıklıkla daha basit, kabızlık gibi sorunların takibinde ortaya çıkar. Kabızlık olmadan ortaya çıktığında gerçekten önemli bir sorun olabilir ve bu duurmda doktora gitmek gerekir. Ancak kabızlığı olan hemen hemen her çocukta makattan tahriş sonucu kan gelmesi görülebilir. Bu sorun kabızlığın düzeltilmesi ile kendiliğinden ortadan kalkar. 

Kağıda bulaşan kan genellikle ciddi sonuçlara yol açmaz. Tuvalette görülen kan ise miktarına bağlı olaak zaman zaman kansızlığa yol açabilir. Bu nedenle özellikle tuvalette görülen kanamalar daha önemli kabul edilmeli ve bu gibi durumlarda hekime danışılmalıdır. 

Kabızlığı olan çocuklarda ise öncelikle kabızlığın düzeltilmesine çalışılmalı, kabızlık düzeltildikten sonra bu belirtiler halen devam ediyorsa, mutlaka doktora başvurulmalıdır. 


Çocuklarda anüsten kan gelmesi nedenleri

Anüsten kan gelmesi bağırsakta veya makatta oluşan çatlaklardan, bağırsaktaki yaralardan veya bağırsakta kanamaya yol açabilecek, normalde bulunmayan ancak çeşitli hastalıklar nedeniyle gelişmiş kitleler sonucu olabilir. Bunlardan ilki ile başlayacak olursak, özellikle makata yakın bölgelerde, bağırsağa yakın uç kısımda olan çatlaklar iki nedenle ortaya çıkar: Kaka normal bile olsa, çok ıkınma sonucu ya da kakanın sert ve geniş olması sonucu oluşan tahrişler nedeniyle... 

Bağırsak yaraları nedenleri
- Mikrobik nedenler 
- Alerjiler
- Bağırsak sistemindeki dengesizlikler nedeniyle bağırsağın kendi yarattığı yaralar

Sonuncu neden olan bağırsaktaki kitleler çocuklarda daha çok basit polipler şekline görülür. Özellikle tuvalete kan boşalması şekline, kakadan ayrı olarak görülen bol kan, polip adı verilen, normalde bağırsakta bulunmayan oluşumları akla getirir. 

Çocuklarda anüsten kan gelmesine yol açabilecek sorunlar

Çocuklarda anüsten kan gelmesi, çok sık görülen basit sorunların sonucu  da olabilir. Bazen de nadir görülen daha ciddi rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. En sık görülen basit sorun çocukta kabızlıktır. Kabızlık çocuklarda çok sık görülür ve kabızlığı olan çocukların çok önemli bir bölümünde de makattan kalın ve geniş dışkılar çıkarken, bu bölgede tahrişe sebep olarak anüsten kan gelmesine yol açar. Aileleri önemli ölçüde paniğe sevk eden bu belirti kabızlığın düzeltilmesi ile birlikte kaybolur. Kanama bulgusu kabızlık sonlandıktan sonra da devam ediyorsa, o zaman diğer nedenler araştırılmalıdır. 

Diğer nedenler, çocukluk çağında görülebilen, nedeni basit olan polip dediğimiz oluşumlardır. Erişkinlerde görüldüğünde çoğu kez kanserin ayırıcı tanıya girdiği bu lezyonlar, çocukluk çağında tekrarlaması pek de sık görülmeyen ve hemen hemen hiçbir zaman kanserle ilişkilendirilmeyen et parçalarıdır. Ancak bu poliplerin alınması önemlidir çünkü kanamalara devam ederek kansızlığa yol açabilir. 

Bunun dışında iltihabi bağırsak hastalıkları, alerjik bağırsak hastalıkları gibi sorunlar, bağırsakta yaraya yol açabilecek çeşitli kronik olaylar, zaman zaman bağırsakta yaralara neden olan enfeksiyon hastalıkları da anüsten kanama şeklinde kendini gösterebilir. 


Çocuklarda makattan kan geldiğinde doktora gidilmesi gereken durumlar

Çocuklarda anüsten kan gelmesi, iki şekilde karşımıza çıkabilir. Makatı silerken kağıda bulaşma veya tuvalete kan boşalması şeklinde olabilir. Makatı silerken kağıda bulaşma şeklinde görülen kan, çoğu kez kabızlıkla birliktedir ve bu durumda ailelerin aslında doktora başvurmasına gerek yoktur. Çocukta kakayı yumuşatacak beslenme şekli ve tedavi yaklaşımlarının uygulanması, bağırsakları yumuşatıcı basit ilaçların kullanılması yeterlidir. Bundan sonra kanama geçiyorsa, doktora başvurmaya gerek yoktur. Ancak bunlar yapılmasına rağmen kanama devam ediyorsa, bu durumda doktora başvurmak gerekir.

Eğer kağıda bulaşma şeklinde değil de, makattan tuvalete bol miktarda akma şeklinde kan görülüyorsa, büyük olasılıkla bunun nedeni kabızlıktan ziyade, bağırsakta oluşan polip, iltihabı bağırsak hastalığı veya enfeksiyonlardır. Bunların doktor tarafından tanısının konulması ve tedavi edilmesi gerekir. Tuvalete bol miktarda kanın akması şeklinde olan durumlarda veya kaka ile karışık bol miktarda kanın gelmesi gibi durumlarda doktora başvurulmalıdır.

Doktora durumu anlatırken asla gerçekte olduğundan abartılı anlatmamak gerekir. Çünkü, tam ve doğru anlatım çocuğu birçok gereksiz işlemden korur. Hekim olaya tanık olmadığı için ailenin vereceği bilgiye göre karar verecektir. Eğer olduğundan abartılı anlatılırsa, çocuğa gereksiz yere endoskopi, kolonoskopi gibi işlemlere kadar detaylı tetkikler yapılmak zorunda kalınır. Ancak sonucunda çok basit bir şekilde çözülebilecek tanıya varılabilir. Bu nedenle durumun olduğu şekli ile anlatılması gerekir. 

Çocuklarda anüsten kan gelmesi tedavisi

Çocuklarda anüsten kan gelmesinin tek bir tedavi şekli yoktur ve anüsten kan gelmesinin nedeni altta yatan nedenle doğrudan ilişkilidir. Sert ve geniş kakalar yapan bir çocukta, anüsten kan geliyorsa, beslenmenin buna göre düzenlenmesi ve çocuğa düzenli tuvalet alışkanlığının kazandırılması gerekir. Çoğu kez, çocuklarda oyundan ayrılamama veya okulda tuvalete gitmeme gibi nedenlerle kaka tutma alışkanlığı vardır. Kaka tutma alışkanlığından vazgeçilmediği sürece, çocuğun anüsünden kan gelmesi sorunu çözülemez. Kaka ne zaman sert ve geniş çıkmaya başlarsa kakada kan tekrar tekrar görülecek, anüsten kan gelecektir.


Bunun dışında polip veya iltihabi bağırsak hastalığı gibi durumlarda hastalığıa özgü tedaviler doktor tarafından uygulanır. Örneğin anüsten kan gelmesinin nedeni bir polip ise, endoskopi ile tanı konduktan sonra aynı seansta kolonoskopik polipektomi işlemi ile polibin alınıp çıkarılması ve patolojiye gönderilmesi gerekir. 

İltihabi bağırsak hastalıklarında da olayın altında yatan neden bir alerji ise buna uygun diyet planlanabilir ya da idiopatik inflamatuar bağırsak hastalığı denilen ülseratif kolit veya Crohn hastalığı (CH) gibi tablolarda hastalığa özgü, daha ciddi ilaç ve beslenme diyet tedavileri uygulanır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat