Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum Denize Giriyor

Çocuklarda deniz öncesi nasıl bir hazırlık yapılmalı?

340
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Çocuklarda yüzme önemli bir konudur. Özellikle çocuk eğer denize girecekse bazı kurallara uymak çok önemlidir. Çocuklarda denizde yüzme ve çocuklar için denizde yüzmeye hazırlık hakkında tüm merak ettikleriniz, çocuklarda yüzme ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler UZMANTV'de!Güneş ve kum son derece eğlencelidir ama çocuklarımızı denize sokarken dikkat etmemiz gereken pek çok önemli konu vardır. Çocuğumuzu sokacağımız denizin nasıl bir deniz olduğunu mutlaka önceden kontrol etmemiz gerekir. Bol kumlu, yavaş yavaş derinleşen, sığ  ve dalgasız bir deniz çocuklar için uygundur. Aksine, bol taşlı, aniden derinleşen ve dalgalı denizler çocuklar için tehlikeli olabilir. Çukurlar gibi kötü sürprizlerin olduğu denizler çocuklar için uygun değildir. Bu nedenle ailelerin çocukların gireceği denizi ve plajı önceden görüp, güvenliğini kontrol etmeleri önemlidir. 

10:00-16:00 arası güneş ışıkları oldukça dik gelmektedir. Çocuk doktorları olarak bizler bu saatler arasında çocukların güneşte, branda ya da şemsiye altında tutulmasını önermeyiz. Çocukların beton korumalı ya da ağaç gölgesi altında olmalarını öneririz. O nedenle çocuklarımızı götüreceğimiz deniz kıyısında beton korumalı alanlar ya da ağaç gölgesi olup olmadığını mutlaka önceden kontrol etmemiz gerekir. Sabah 10:00'dan önce ya da 16:00'dan sonra, çocukların şemsiye gölgesi ya da branda altında oturması uygundur. 

Güneş kremi seçimi de son derece kritiktir. Çocuklarımız için güvenliği yüksek, mineral filtreli güneş kremleri kullanmalıyız. Güneş kremi kullansak bile güneşin dik geldiği saatlerde çocuklarımızı denize sokmamalı ya da deniz kenarında tutmamalıyız. Çocuğumuz çok bunaldı ve mutlaka denize girmek istiyorsa mutlaka en az yarım saat önce güneş kremi sürmeliyiz. Küçük çocuklarda tenteli simitler kullanmalı, daha büyük çocuklarda ise kolları da kapatan tişört ya da özel mayolar kullanmalıyız. 


Çocuklarda denizle ilgili sorunlar en çok denizin hijyeni, çocuğun denizde kalma süresi, güneşe maruz kalma süresi ve su yutması ile ilgili ortaya çıkar. 

Çocuklarınızın denizde özellikle güvenliğini sağlamalı, onların boğulması için tehlike yaratacak her türlü durumu ortadan kaldırmalısınız. 

Çocuğunuza deniz suyunun yutulmaması gerektiğini öğretmelisiniz. Eğer gerekiyorsa zaman zaman su içirmelisiniz. Deniz suyunu yutmaya bağlı olarak tamamen tuza bağlı kusmalar veya mide bağırsak enfeksiyonları görülebilir. Denizin tuzuna ya da hijyenine bağlı olarak göz ve kulak enfeksiyonları da görülebilir. 

Denizden sonra alınacak olan duşlar denizle ilgili idrar yolu enfeksiyonları ve cilt enfeksiyonları sıklığını azaltacaktır. Denizde tuvalet yapmamak da çok önemli bir konudur. Çocuğu denizden sonra hemen tuvalete götürerek bu ihtiyacını karşılamalısınız. 

Çocuğun güneşe maruz kalma süresine de dikkat etmeli, çocuğunuzu güneşin zararlı ışınlarından koruyacak önlemleri başından almalısınız. Bunun en başında çocuğun güneşin en tepede olduğu saatlerde dışarıya çıkarılmaması, 10.00-16.00 saatleri arasında direkt güneş altında veya şemsiye altında bile tutulmaması çok önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat