Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cilt Lekeleri için Lazer Tedavisi

Yaşlılık lekeleri ve keratoz için lazer tedavisi nasıl yapılır?

7,694
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Medikal Estetik Hekimi

Leke tedavisinde en etkili lazer yöntemi thulium lazerdir. Thulium lazer lekeleri söküp atar ve melanositlerle savaşır. Deriye rengini veren madde melanosit adı verilen hücrelerden salınan melanin pigmentidir. Melanosit, cildi güneşten korumaya yarayan, melanin salgılayan son derece dost hücrelerdir. Ancak, vücut güneşe çok fazla maruz kalırsa melanin salgısı artar, cilt lekeleri oluşmaya, ciltte pigmentasyon bozuklukları başlar. Özellikle Akdeniz kuşağında ve kadınlarda daha fazla olmak üzere, melazmaya da çok sık rastlanır. Bu tür ciltlerde, cilt yüzeyinde, pigmentlerde bir dağınlıklık olur; bu nedenle ciltte homojen bir görüntü yoktur. Bu durumda thulium lazer melanositleri 1927 nanometre özel ışık boyuyla tamamen patlatır ve yok eder; bu izler tekrar oluşmaz. Çünkü, etkisi kalıcı olan thulium lazer, melanositlerle birlikte melanosit atıklarını toplayan makrofajları da yok eder. 

Thulium lazer tek seansta çok net bir etki gösterir. Lekeleri temizleyip, gözenekleri sıkılaştıran thulium lazer, Hollywood ünlüleri arasında Baby Face Beauty uygulaması olarak bilinir. Çünkü cildi bebek gibi yapar. Ciltlerinde leke olmayan hastalar da korunmak için Baby Face Thulium lazeri ayda bir yaptırırlar. 

Thulium lazer faydaları
- Lekeleri yok eder.
- Gözenekleri sıkılaştırır.
- Cilt dokusunun kalitesini ve nemini artırır.
- Cilt yüzeyinde saydam, parlak bir görüntü verir.
- Düzenli olarak yapıldığında cildin tekrar lekelenmesini önler.
- Cilt kalitesini artırır.

Lazer ile çil tedavisi

Çil tedavisinde en etkili lazer Q-Switched ND: YAG lazerdir. Bu nedenle çil tedavileri Q-Switched ND: YAG lazer ile yapılır. Q-Switched ND: YAG Lazer, 1064 nanometre boyunda ND:YAG lazerdir. Kısa fazlı atışlarla cilt yüzeyindeki doğumsal çilleri tek seansta tamamen yok edebilir. 

Çil tedavisinde kullanılan Q-Switched ND: YAG lazer uygulaması sonrasında ciltte oluşan ödem ve kızarıklık birkaç gün içinde tamamen geçer. Q-Switched ND: YAG Lazer ile birlikte bazen Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer veya Thulium Lazer kullanılabilir. 

Daha önce bize sempatik gelen, kişiye muzip bir görüntü veren, burun üzerinde yaygın olmak üzere, elmacık kemiklerine kadar dağılan doğumsal çiller, güneşin ve çevresel faktörleirn etkisi ile zamanla güneş lekesine dönüşebilir. Güneş lekeleri çiller arasında dağılabilir.

Güneş lekeleri zamanında tedavi edilmezse, yıllar geçtikçe özellikle yüzde, dekolte bölgesinde, omuz sırtlarında ve el yüzeyinde, cilt kalınlaşmaya başlayarak keratozlara dönüşür. Sadece yüzde çil varsa ve kişi bundan rahatsızlık duyuyorsa, kişiye tek seans Q-Switched ND: YAG lazer uygulaması yeterli olur. 

Çil tedavisi yöntemleri

Kişide çil dışında güneş lekesi, akne zii gibi başka cilt problemleri de varsa, Q-Switched ND: YAG Lazer ile birlikte Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer, Thulium Lazer gii diğer lazer yöntemleri ile birlikte kombine bir tedavi yapılır. 

Biz sıklıkla, bilinmeyen, soru işareti olan, alaca bulaca pigmentasyonların olduğu bölgelere Q-Switched ND: YAG lazer, thulium lazer ile birlikte uyguluyoruz. Sadece çil varsa Q-Switched ND: YAG lazer; ciltte keratoz varsa, akne izi varsa, bu bölgelere ise Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulanır. 

Yaşlılık lekeleri ve keratoz için lazer tedavisi nasıl yapılır?

Yaşlılık lekeleri ve keratoz için en etkin tedavi yöntemi Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 (karbondiyoksit) lazerdir. Radyofrekanslı Fraksiyonel Karbondiyoksit lazer, güneş lekelerinin kat kat olup cilt yüzeyinde ben gibi, kalın doğumsal lekeler gibi görünen ve keratoz adı verilen lekeler için kullanılır. Bu lekelerin giderilmesinde son derece etkindir. Tek bir seansta keratozları tamamen yok eder, yerinde çok hafif bir kızarıklık bırakır ve onlar da birkaç gün içerisinde kaybolup geçer.

Güneş lekeleri zamanla oluşan, özellikle beyaz tenlilerde güneşin negatif etkisi ile ortaya çıkan izlerdir. Vücut güneşe çok fazla maruz kalırsa, cildi koruma amacıyla melanin salgısı artar, cilt lekeleri oluşmaya başlar. Lekeye eğilimli ciltlerde, özellilkle beyaz tenlilerde yaz sonunda güneş lekeleri kendini belli etmeye başlar. Bu sürekli tekrar eden bir döngüdür. Güneş lekeleri tedavi edilmezse, yaşlanmaya başladıkça özellikle yüzde, dekolte bölgesinde, omuz sırtlarında ve el yüzeyinde kalınlaşmaya başlayarak keratozlara dönüşür. 

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 lazer etkileri
- Ciltteki güneş lekelerini ve keratozları tek seansta temizler.
- Radyofrekans etkisi ile cilt altında elastin kolajen uyarımı yaparak cildi pürüzsüzleştirir.
- Cilt altı gençleşir, yeni bir doku oluşur.
- Uygulama sonrasında cilt yüzeyi korunur, güneşe çıkmadan önce koruyucu krem kullanılırsa, lazer etkisi kalıcı olur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat